Sâmbătă a început cea de-a cincea ediție a Cupei Confederațiilor la fotbal, care are loc în Rusia. Competiția, care se întinde pe o săptămână, va fi difuzată de TVR 2 și TVR HD.

Partidele din competiție au caracter amical, fiind considerate ultimul test înainte de Campionatul Mondial organizat tot în Rusia, în 2018.

Chiar și așa, premiile vor fi consistente, astfel: câștigătoarea va primi 5 milioane de dolari, finalista  - 4.5 milioane de dolari, locul 3 - 3.5 milioane de dolari, locul 4 - 3 milioane de dolari - câte 2 milioane de dolari pentru echipele eliminate în faza grupelor.

La Cupa Confederațiilor vor participa următoarele naționale:

    Rusia - gazda Campionatului Mondial din 2018
    Germania - câștigătoarea Cupei Mondiale din 2014
    Portugalia - câștigătoarea Campionatului European 2016
    Chile - căștigătoarea Copa America 2015
    Australia - căștigătoarea Cupei Asiei 2015
    Camerun - căștigătoarea Cupei Africii pe Națiuni 2017
    Mexic - căștigătoarea Gold Cup 2015
    Noua Zeelandă - căștigătoarea Cupei Oceaniei pe Națiuni 2016

Meciurile se vor disputa pe patru stadioane din Rusia: Zenit Arena (Sankt Petersburg), Kazan Arena (Kazan), Otkrytiye Arena (Moscova) și Fisht Olympic Stadium (Soci).

Programul partidelor de la Cupa Confederațiilor:

Sâmbătă, 17 iunie

    17.50 - Rusia - Noua Zeelandă 2-0 (Boxall '32 (autogol), Smolov '69) - transmisiune directă de la Sankt Petersburg

Duminică, 18 iunie

    17.50 - Portugalia-Mexic 2-2  (Quaresma 35, Cedric 86 / Chicharito 42, Moreno 90+1) – transmisiune directă de la Kazan
    20.50 - Camerun-Chile 0-2 (Vidal 82) – transmisiune directă de la Moscova

Luni, 19 iunie

    17.50 - Australia-Germania 2-3 (T. Rogic '41; Jurici '56  / L. Stindl '5; J. Draxler '43 (penalty); Goretzka L. '48) – transmisiune directă de la Soci

Miercuri, 21 iunie

    17.50 - Rusia-Portugalia 0-1 (Ronaldo '8)
    20.50 - Mexic- Noua Zeelandă (R.Jimenez '54, Peralta '72/ C.Wood '42)

Joi, 22 iunie

    17.50 - Camerun-Australia 1-1 (Zambo Anguissa '45/ Milligan '50-pen)
    20.50 - Germania-Chile 1-1 (Stindl '41/A.Sanchez '6)

Sâmbătă, 24 iunie

    17.50 - Mexic-Rusia 2-1 (Araujo '30, Lozano '52 / Samedov '25)
    21.00 - Noua Zeelandă-Portugalia 0-4 (Ronaldo '33, Siva '37 și '80, Nani '91)
Duminică, 25 iunie

    17.50 - Germania- Camerun 3-1  (Kerem Demirbay 48, Timo Werner 66, 81 / Vincent Aboubakar 79) – transmisiune directă de la Soci
    21.00 - Chile- Australia 1-1 (Martín Rodríguez 67 / James Troisi 42) - înregistrarea partidei desfășurate la ora 17.50 la Moscova

Miercuri, 28 iunie

    21.00 - Chile - Portugalia – transmisiune directă de la Kazan

Joi, 29 iunie

    21.00 - Mexic - Germania – transmisiune directă de la Soci

Duminică, 2 iulie

    15.00 - Finala 1
    21.00 - Finala 2