UPDATE Jucătoarea de tenis de masă Elizabeta Samara a câştigat, duminică, medalia de aur la Campionatele Europene de la Ekaterinburg, potrivit site-ului oficial al competiţiei.

Samara, în vârstă de 26 de ani, a învins-o, în finală, pe reprezentanta Olandei, Li Jie, cu scorul de 4-3 (11-6, 9-11, 3-1, 11-7, 12-14, 11-4, 11-4). Aceasta este prima dată când Elizabeta Samara a câştigat medalia de aur în proba de simplu la Campionatele Europene.

Sportiva română Eliza Samara s-a calificat în finala Campionatului European de tenis de masă

Scorul pe seturi a fost 12-10, 6-11, 14-12, 11-6, 11-4.

În finală, Samara va evolua împotriva sportivei olandeze Li Jie .Elizabeta Samara joacă la Campionatul European şi în proba de dublu.

Samara, care face pereche chiar cu Georgina Pota, va juca, tot duminică, în finala probei de dublu.