ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!

Jucătorul român de tenis de masă Adrian Crișan s-a calificat în optimile de finală ale probei de simplu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, luni, după o victorie de senzație în fața sud-coreeanului Lee Sangsu, cu 4-3 (9-11, 13-11, 5-11, 10-12, 12-10, 11-6, 13-11).

Adrian Crișan (36 de ani), aflat pe locul 90 în clasamentul mondial, s-a impus la capătul unui meci foarte disputat, dramatic pe alocuri, care a durat 53 de minute. Crișan, calificat in extremis la JO 2016, a reușit să întoarcă scorul de la 1-3 la seturi și a salvat o minge de meci în setul cinci.

Românul și-a egalat performanța din 2012, de la Londra, când a ajuns până în optimi după un succes remarcabil în fața germanului Timo Boll, potrivit Agerpres.

Adrian Crișan a fost numărul 12 mondial în februarie 2006 și are patru medalii de bronz la Europene, trei cu echipa și una la individual.