ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!

Selecționata României s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin Under-21 din Brazilia. Astfel, echipa noastră a învins selecționata Tunisiei cu scorul de 29-27 (15-15), la Uberaba.

Nicușor Negru a fost  cel mai bun jucător al echipei noastre, cu 14 goluri. Au mai marcat: Adrian Rotaru — 7, Dan Racoțea — 4, Robert Militaru — 2, Ionuț Nistor Ioniță — 1, Ramon Șomlea — 1.

Anterior, în grupa B, România a remizat cu Portugalia, scor 26-26 (11-15) şi cu Serbia, scor 21-21 (13-9) şi a învins Qatar, cu 32-31 (16-16) şi Angola, cu 39-29 (20-14).

În sferturile de finală, România va întâlni echipa Franței, care a câștigat Grupa C și s-a impus în optimi cu 24-20 în fața Norvegiei. Meciul va avea loc miercuri, la Uberaba, de la ora locală 20,30 (joi, 02,30, în România).

În sferturile de finală, programate miercuri, se vor mai juca meciurile dintre Spania-Danemarca, Egipt-Suedia şi Belarus-Germania.

Echipele câştigătoare se vor califica în semifinale, programate vineri, pentru ca finalele pentru medalii să aibă loc sâmbătă.