Simona Halep a învins-o pe Samantha Stosur în două seturi, scor 6-2, 6-0, și s-a calificat în finala turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 euro. În finală, Simona Halep o va întâlni pe slovaca Dominika Cibulkova, locul 38 WTA.

Românca a avut nevoie de doar 50 de minute ca să se califice în finală. Singurele două game-uri câștigate de australiancă de-a lungul partidei au venit în debutul primului set, când a și condus cu 2-1. De atunci, Halep a câștigat toate game-urile rămase până la victorie.

Halep și Stosur (23 WTA) s-au înfruntat pentru a 7-a oară, potrivit dolce-sport.ro, scorul fiind acum 4-3. Până la această victorie, Simona câștigase ultimele trei întâlniri, disputate tocmai în 2013, de fiecare dată în trei seturi.

Finala Simona Halep - Dominika Cibulkova este programată sâmbătă, la ora 19.00.