BREAKING | Călin Georgescu, oprit în trafic și dus la audieri la Parchetul General. Mario Nawfal anunță cu VIDEO exclusiv pe plan mondial ARESTAREA LUI GEORGESCU. LUMEA SE ADUNĂ LA PARCHET. A ajuns si soția candidatului, Cristela Georgescu - UPDATE
De Andrei Nicolae / Știri / Publicat: Miercuri, 26 februarie 2025, 12:55 / Actualizat: Miercuri, 26 februarie 2025, 19:32 / 24 comentarii
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!
ACTUALIZARE: LA PARCHET A SOSIT ȘI SOȚIA CANDIDATULUI, CRISTELA GEORGESCU. Aceasta mulțumește tuturor celor prezenți din solidaritate. VIDEO LIVE REALITATEA PLUS:
Soția lui Călin Georgescu a comentat acuzațiile prezentate în comunicatul emis de Parchetul General:
"Soțul meu este nevinovat. Mă bucur că am fost implicată în această acțiune ca să pot să stau în felul în care mă vedeți de liniștită.
Tot ce se întâmplă este o persecuție politică. Nu i-au dat numele în comunicat probabil din același motiv pentru care în campania electorală l-au numit "altul", în toate sondajele apărea "altul" care nu a fost invitat nicăieri. Și acum "altul" este fără nume. Nu-i nimic, numele lui este pomenit în alte locuri.
Este un abuz menit să intimideze poporul român trezit.
E emoționant să vezi atâta susținere. Mă bucur că oamenii vin aici nechemați de nimeni decât de propria lor conștiință, însă vreau să le transmit pe lângă recunoștința mea că sunt aici și pentru ei" a spus soția fostului candidat la prezidențiale, acum prezent la audieri.
Sute de susținători ai lui Călin Georgescu s-au adunat miercuri la
sediul Parchetului General și protestează față de mandatul pus în
aplicare în cazul prezidențiabilului. Manifestanții strigă „Jos
dictatura”. Manifestanții la protestul față de mandatul pus în aplicare
în cazul lui Călin Georgescu s-au adunat în fața Parchetului General,
unde a fost adus candidatul independent. Aceștia mai strigă: „Să vă fie frică, poporul se ridică”, „Jos dictatura” sau „Turul 2 înapoi”.
TREI DOSARE INVENTATE
Călin Georgescu este audiat în calitate de suspect la Pachetul General, conform unor surse judiciare.Conform
surselor citate, Georgescu este bănuit de „inițierea unei organizații
fasciste pentru destructurarea ordinii constituționale” și „finanțare
ilegală a campaniei electorale”. Călin Georgescu a fost ridicat în trafic
și dus cu mandat la sediul Parchetului General.
De asemenea, conform presei afiliate sistemului, ancheta vizează „declarațiile conspiraționiste făcute de Georgescu în
cadrul unei emisiuni televizate”, dar și „impactul masiv al acestor
afirmații în mediul online, unde au generat milioane de vizualizări și
au alimentat temeri privind implicarea României în conflictul din
Ucraina”.
Surse apropiate anchetei sugerează „existența unor legături
indirecte cu Federația Rusă, ceea ce ridică serioase semne de întrebare
privind intențiile și sursele de influență ale candidatului”. Conform
datelor obținute de PICCJ, Călin Georgescu ar fi lansat „teorii
conspiraționiste și ar fi transmis informații false cu potențial
destabilizator la adresa securității naționale”.
George Simion: AUR NU TRĂDEAZĂ
Întrebat de presa securist-soroșistă despre acuzațiile conform cărora oamenii din jurul lui
Georgescu ar avea legături cu Moscova, George Simion a răspuns: „Eu nu
știu dacă este o vină, dacă e un articol în vreo lege, că dacă au
încălcat vreo lege, trebuiau să fie aduși pentru încălcarea acelei legi. Faptul că ar avea presupuse legături nu reprezintă un articol din Codul
Penal".
Întrebat dacă AUR își va retrage sprijinul în cazul în
care Georgescu va fi reținut sau i se vor aduce acuzații oficiale,
Simion a răspuns tranșant: „AUR nu trădează cât timp sunt președintele
acestui partid, nu ne vom clinti niciun metru din susținerea pe care am
acordat-o democrației și votului poporului român".
ACTUALIZARE 14:40 - Mario Nawfal a distribuit un mesaj vocal pe care l-a primit de la Călin Georgescu în momentul arestării.
„EXCLUSIV: MESAJUL LUI CĂLIN GEORGESCU ÎN TIMP CE ESTE ARESTAT
Cu două ore înainte de al doilea interviu și la câteva minute după ce am vorbit, primesc un telefon înfiorător de la omul pe care România l-a votat să fie președinte.
„MARIO, POLIȚIA ESTE AICI ȘI MĂ ARESTEAZĂ PE STRADĂ. NU POT FACE INTERVIUL”.
El îmi trimite apoi mesajul vocal de mai jos
RECAPITULARE A CEEA CE SE ÎNTÂMPLĂ ÎN ROMÂNIA:
România, o frumoasă țară membră UE și NATO cu aproape 20 de milioane de locuitori, l-a votat pe acest om ca președinte.
UE a fost șocată, luată prin surprindere, pentru că el nu făcea parte din „establishment
Așa că au anulat alegerile, au inventat o poveste cu „interferențe rusești” și, începând de astăzi, au percheziționat casa tuturor susținătorilor săi și l-au arestat pe Călin.
Scopul urmărit?
Să-l împiedice să candideze din nou la președinție în reluarea alegerilor.
Nu aș fi surprins dacă ar planta unele „dovezi”, așa cum a prezis Călin în primul nostru interviu la începutul acestei luni.
Și dacă nu credeți că acest lucru vă afectează, mai gândiți-vă o dată.
Nu cu mult timp în urmă, fostul comisar european Thierry Breton a declarat următoarele: „Ceea ce s-a făcut în România poate fi necesar în Germania
Sper că acum înțelegeți de ce luptători pentru libertate și democrație precum Elon și JD Vance au avertizat următoarele:
@elonmusk
: „Cum poate un judecător să anuleze alegerile și să nu fie considerat un dictator?”
@JDvance
: „Nu ai valori comune dacă anulezi alegerile pentru că nu-ți place rezultatul”
ACTUALIZARE 13:30 - Cel mai urmărit jurnalist de pe rețeaua X din lume, Mario Nawfal, distribuit frecvent de Elon Musk, anunță cu video pe plan mondial ARESTAREA LUI GEORGESCU. Mario Nawfal publică mai multe postări despre arestarea lui Georgescu, inclusiv cu video, și reia interviul realizat recent cu câștigătorul alegerilor prezidențiale din decembrie 2024, anulate abuziv de CCR și mafia soroșistă din UE, potrivit celor doi. Echipa de comunicare a lui Călin Georgescu a anunțat pe Facebook că acesta urma să-și depună noua candidatură la Președinție (mesajul integral mai jos). Potrivit mai multor filmări susținători ai lui Călin Georgescu se alătură jurnaliștilor prezenți la intrarea din spate a Parchetului General din Bulevardul Libertății, vizavi de Palatul Parlamentului.
„Mă trezesc în dimineața asta la vestea că toți susținătorii lui Călin au fost percheziționați
Așa că îl sun imediat pe Călin pentru un interviu. Plănuim să îl facem peste două ore și jumătate.
În urmă cu câteva secunde, mă sună și îmi spune că tocmai a fost arestat!
MAI MULTE IMAGINI CU ARESTAREA LUI CĂLIN GEORGESCU
A câștigat alegerile prezidențiale, așa că anulează alegerile și acum îl arestează.
"Democrația" în acțiune în UE și membră NATO: România
Vedeți mai jos tweet-urile din lanț pentru povestea completă a ceea ce m-am trezit în această dimineață.
O zi tristă pentru libertate.
Acum înțeleg de ce echipa mea juridică mi-a cerut să părăsesc România înainte de a posta interviurile mele cu Călin Georgescu și George Simion
Au descins literalmente în casele tuturor susținătorilor lui Călin și l-au luat în custodie acum câteva minute.
ȘI ROMÂNIA ESTE MEMBRU AL UE ȘI NATO!”, a scris Mario Nawfal, între altele. VIDEO și mai multe detalii, mai jos:
„EXCLUSIV: PREȘEDINTELE ALES AL ROMÂNIEI A FOST ARESTAT!
Mai jos este o înregistrare video pe care tocmai am primit-o de la echipa lui Călin Georgescu, care îl arată pe acesta fiind arestat, cu două ore și jumătate înainte de al doilea interviu stabilit cu mine și la mai puțin de o oră după apelul nostru.
Acest lucru vine după ce toți susținătorii săi au fost percheziționați și la mai puțin de două săptămâni după interviul meu cu el (VIDEO TRADUS AICI).
DEMOCRAȚIA ESTE ATACATĂ ÎN UE!
Amintiți-vă ce a spus fostul comisar european Bretton acum câteva săptămâni: „Ceea ce s-a făcut în România poate fi necesar în Germania
@elonmusk
: „Cum poate un judecător să anuleze alegerile și să nu fie considerat un dictator?”
@JDvance
: „Nu ai valori comune dacă anulezi alegerile pentru că nu-ți place rezultatul”
* Când spun „îndreptățit”, vreau să spun că ar fi trebuit să fie președinte, dar tehnic nu este președinte - fac doar această precizare pentru ca autoritățile române să nu încerce să mă aresteze așa cum au făcut cu alții astăzi”, a mai scris Mario Nawfal.
Călin Georgescu a fost oprit de polițiști în trafic, pentru punerea în executare a unui mandat de aducere. Acesta este dus la Parchetul General, pentru audieri în dosarul în care procurorii și polițiștii efectuează miercuri percheziții în mai multe județe, potrivit Știripesurse.
FOTO: MOMENTUL ÎN CARE A FOST ARESTAT ÎN TRAFIC
„Călin Georgescu urma să-și depună noua candidatură la Președinție. Acum aprox. 30 de minute sistemul l-a oprit în trafic și a fost ridicat în vederea audierii la Parchetul General! Unde mai este democrația, unde sunt partenerii care trebuie să apere democrația?”, a transmis echipa de comunicare a lui Călin Georgescu.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Presupun că îl vor ține în acuzații și învinuiri pe baza declarațiilor unor terți numiți de obicei „martori mincinoși” și pe baza scoaterii din context a propriilor declarații (interpretări filozofico-logice exprimate prin sintagma - „vedem indicii că...”) până după perioada de depunere a candidaturilor și a validării acestora de către CCR, ca să nu poată candida. În final va fi achitat din lipsă de probe dar după ce trec alegerile. Adică după tipicul binomului „Kovesy-Coldea” cu care suntem cu toții foarte obișnuiți. Între timp, administrația americană pe care sistemul nostru soroșist este atât de supărat încât a trimis-o la plimbare și nu mai vrea să o vadă în fața ochilor, va lua măsurile de sancționare necesare care, în final, vor obliga sistemul, fie la declararea unei stări de urgență naționale fie la o revoluție asemănătoare cu cea din 1989. Fie, și mai rău, la o sfârtecare a țării. Eu mă aștept la absolut orice de la ăștia. În schimb, sunt convins că Unssula15% va scăpa de menopauză întinerind brusc.
...devine dificil în a mai discerne in actualitatea politica de la Bucuresti. Reteaua adversarilor candidatului independent Georgescu este in mod evident o coalitie a infractorilor din viata publica/politica a Romaniei. Fenomenul este sustinut/ mentinut atît de neinspirat de difuzorii de stiri, ticalositi, cumparati, iresponsabili. Scenele regizate de serviciile de imagine si cele de politie-politica au ca scop sa loveasca in constiinta electorala a romanilor, in populatia privitoare la “justitia-spectacol”…Un alt exemplu de modus operandi al serviciilor oculte care actioneaza in spatele guwernantilor din Romania.
PSD+PNL reprezinta principala organizatie criminal terorista din Romania , responsabila de asasinarea a mii de romani , apoi de genocidul economic si exilul fortat a peste 6.000.000 de romani !
Nu uita nici de genocidul din timpul covrigului zburător, cu peeesedeeee, peneleeeee, udemereeeeee, usereeee la butoane și care ne-au terminat psihic (și pe unii, din păcate, fizic) aproape 3 ani !
In timpul ăsta de circ , diavolii vor vota legile antinaționale de atac a Federației Ruse de pe teritoriul României și legea de intervenție a trupelor armatei împotriva propriilor cetățeni în caz de revolte
Reteaua sobolaneasca nu se dezminte, ci isi confirma metodele bolsevice si profilul de hazna, de la sobolani nu va asteptati la nimic bun. Sobolanii sunt sobolani, ei nu pot convietui cu OAMENII, ei musca si infecteaza, fiind purtatori de maladii.
O știți pe aia veche cu "vin americanii !" ? Kk. Nu vin absolut deloc. La Riyadh s-au discutat probleme importante și majore, războiul din ukraina a fost cam pe
ultimul loc. Merika și rusia au căzut la înțelegere în legătură cu zonele de influență. România e în zona rusă.....geography is destiny.
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (24)