ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Un sondaj realizat de AtlasIntel arată faptul că în primul tur al alegerilor prezidențiale candidatul taberei suveraniste va câștiga alegerile, dar în turul II vom avea parte de o luptă strânsă. Din datele de la acest moment, cel mai probabil tur II ar fi cel între George Simion și Nicușor Dan, notează Știripesurse.

Potrivit cercetării, în primul tur, George Simion ar obține 30.4% din voturi, urmat de actualul primar general al Capitalei, Nicușor Dan, cu 26% și de candidatul comun al PSD-PNL-UDMR, Crin Antonescu, cotat cu 17.9%.

Independentul Victor Ponta ar obține 9%, în timp ce reprezenta USR, Elena Lasconi, este creditată cu doar 3.9%.
 
 
Potrivit datelor AtlasIntel, 79.3% dintre votanții lui Călin Georgescu merg către George Simion, în timp ce 5.7% optează pentru Victor Ponta. Restul nu știu, nu votează sau merg către alți candidați.

În scenariul în care Anamaria Gavrilă ar fi candidata unică a suveraniștilor, aceasta ar obține 30.2% din voturi, urmată de Nicușor Dan, cu 25.3%, Crin Antonescu – 17.7%, Victor Ponta – 9.2%, Elena Lasconi – 3.9%, în timp ce un alt candidat ar obține 3.4%. Independentul Daniel Funeriu apare și el în măsurătoare, fiind creditat cu 2.5%.
 
În cazul Anamariei Gavrilă, 80.5% dintre votanții lui Călin Georgescu merg către aceasta, 6.4% către Victor Ponta, restul către alți candidați sau nu votează.
 
 
Conform sondajului AtlasIntel, lupta pentru turul doi ar fi foarte strânsă.