ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Sâmbătă, 28 martie 2026, în municipiul Constanța a avut loc „Marșul pentru Viață”, manifestare dedicată susținerii valorii vieții și familiei, la care au participat numeroși credincioși, tineri și familii, transmite Arhiepiscopia Tomisului.

Evenimentul s-a desfășurat cu participarea Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, care i-a binecuvântat pe credincioși, încurajând mărturisirea publică a valorilor creștine. Participanții au purtat pancarte cu mesaje pro-viață și au rostit îndemnuri pentru apărarea vieții, de la concepție până la moartea naturală. 

Sub egida „Solidaritate pentru amândoi”, Marșul pentru Viață s-a desfășurat, sâmbătă, și pe străzile principale ale municipiului Constanța. Copii, tineri și adulți s-au reunit în sprijinul celui mai de preț dar, în fața Catedralei Arhiepiscopale „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, transmite Adevărul Bisericii.

Marșul a început cu o rugăciune de binecuvântare rostită de Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

„Nu este ceva mai vrednic de dorit decât de a înțelege ce este viața și de a promova viața. Iată, vom lupta ca viața să fie mereu pusă în valoare. Nu există ceva mai valoros decât viața, care vine de la Dumnezeu. Și, dacă trăim cu Dumnezeu, vom fi și noi vii și din ce în ce mai fericiți și mai aproape de Dumnezeu. Iar viața veșnică înseamnă bucurie mereu crescândă în Dumnezeu. Să ne ajute Dumnezeu. Merg și eu câțiva pași cu frățiile voastre, ca să încep acest drum frumos, Marșul pentru Viață. Să ne ajute Dumnezeu mereu să-l facem și să culegem roade, pentru că Dumnezeu este cu noi tot timpul. Să avem această conștiință și această simțire curată. Amin.”, a spus ÎPS Teodosie.

Marșul s-a desfășurat pe traseul: Piața Ovidiu – strada Mircea cel Bătrân – Biserica Greacă – Capitol – Biserica „Sfinții Îngeri” – Spitalul Județean – Bulevardul Tomis – Catedrala Arhiepiscopală.

Evenimentul a fost organizat de Sectorul social-misionar, cu sprijinul asociațiilor Pro Viață din Constanța. Marșuri similare au avut loc în toată țara însă fără ca la fiecare dintre acestea să fie în stradă și ierarhul locului.

AdevărulBisericii și ActiveNews prezintă mai sus și VIDEO de la TrinitasTV iar în continuare o Galerie Foto de la Arhiepiscopia Tomisului: