ÎPS Teofan, mitropolitul Moldovei și Bucovinei, își aniversează astăzi ziua onomastică. La Mulți Ani!
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, mitropolitul Moldovei și Bucovinei, marchează un moment deosebit în calendarul bisericesc și personal, sărbătorindu-și astăzi ziua onomastică, ocazie prilejuită de ziua pomenirii Sfântului Ierah Teofan Mărturisitorul, scrie aznews.ro.
Această sărbătoare vine nu doar ca un moment de bucurie spirituală, ci și ca o reflectare asupra drumului parcurs de Teofan Savu, cunoscut înainte de a îmbrățișa viața monahală sub numele de mirean Dumitru Savu.
Începând cu anul 2008, Înaltpreasfințitul servește ca arhiepiscop al Iașilor și mitropolit al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, continuând tradiția și misiunea bisericească într-una dintre cele mai importante regiuni spirituale ale României. Această poziție vine după o perioadă îndelungată de slujire înalta Biserică Ortodoxă, unde între 2000 și 2008 a fost arhiepiscop ortodox al Craiovei și mitropolit al Olteniei. Mai înainte, din 1991 până în 2000, Înaltpreasfințitul Teofan a îndeplinit rolul de episcop-vicar patriarhal cu titulatura Sinaitul, marcându-se printr-o activitate bogată și dedicată.
Această zi onomastică este nu doar un prilej de sărbătoare pentru Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, ci și pentru toți cei care îi împărtășesc numele, fie că sunt clerici sau credincioși laici. Este un moment de unitate și reculegere, unde comunitatea ortodoxă își reînnoiește angajamentul față de valorile și învățăturile creștine, reflectând la semnificația profundă a vieții și slujirii Sfântului Ierah Teofan Mărturisitorul.
Astfel, mesajul de „La mulți ani!” se extinde dincolo de o simplă urare, devenind un ecou al recunoștinței și respectului față de moștenirea spirituală pe care Sfântul Teofan Mărturisitorul și Înaltpreasfințitul Părinte Teofan o reprezintă. Este o invitație la reflecție, recunoștință și speranță, într-o lume în care valorile spirituale și comuniunea umană sunt mai necesare ca niciodată.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
![](thumb-202x110-t?/articole/168670.jpg)
Părintele Arsenie Papacioc: România va avea un mare rol în istoria pământului ăstuia. Cipurile nu trebuie acceptate cu nici un chip! Rușii - un popor fără fund. Și ungurii sunt foarte primejdioși. Câinoși. (15 August 1914 – 19 iulie 2011)
![](thumb-202x110-t?/articole/190853.jpg)
Apelul Părintelui Gavrilă pentru Părintele Tănase și așezământul de la Valea Plopului
Recomandările noastre
Secțiuni: Biserica Prima pagină
Persoane: ÎPS Teofan
Locații: Iaşi
Subiecte: ziua onomastică
Organizații: Mitropolia Moldovei și Bucovinei
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)