ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Rânduiala specială a deshumării sfintelor moaște a fost oficiată de Episcopul Veniamin al Basarabiei de Sud și de Episcop vicar Nichifor Botoșăneanul al Arhiepiscopiei Iașilor, transmite basilica.ro.

Obiectele care s-au păstrat în mormintele celor doi cuvioși au fost așezate în cutii special pregătite, iar cinstitele lor oseminte au fost purtate în procesiune și așezate în biserica Mănăstirii Sihăstria, unde vor fi așezate în racle noi, aflate în curs de confecționare.
 
Urmează ca proclamarea locală a canonizării celor doi cuvioși să aibă loc în data de 7 august, într-un cadru solemn.

Anul 2025 a fost declarat de Patriarhia Română drept Anul omagial al Centenarului Patriarhiei și Anul comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea, fiind un moment de referință în istoria Bisericii Ortodoxe Române.

Sfinții Paisie Olaru și Cleopa Ilie au fost canonizați de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în iulie 2024, cu data de pomenire în 2 decembrie. 

VIDEO:

FOTO: