Tabere la Mănăstirea Petru Vodă: 90 de tineri din ASCOR Brașov și Frăția Ortodoxă – FOTO, VIDEO
Aproape 90 de tineri din ASCOR Brașov au petrecut 2 săptămâni la mănăstirea Petru Vodă, unde au sărbătorit Nașterea Domnului și Anul Nou, participând la programul liturgic și ajutând la treburile așezământului monahal, relatează basilica.ro.
„Cu ajutorul lui Dumnezeu, am reușit să ne implicăm și în ascultările mănăstirești și să învățăm lucruri noi, precum împletit metaniere, confecționare de semne de carte, sculptură”, se menționează pe pagina de Facebook a organizației studențești.
Tinerii au colindat locuințe și instituții ale statului din apropierea mănăstirii, dar și monahi de la alte mănăstiri din zona Moldovei.
Studenții voluntari organizează anual astfel de tabere în perioada sărbătorilor de iarnă, activitatea devenind deja o tradiție.
Participanții au realizat un videoclip în care au sintetizat activitățile desfășurate la Mănăstirea Petru Vodă:
De asemenea, la Mănăstirea Paltin Petru Vodă a avut loc, la sfârșitul de săptămână, o nouă acțiune a Frăției Ortodoxe „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe purtătorul de Biruință”. Copiii Frăției s-au bucurat de zăpada care a împodibit zilele acestea sfântul așezământ ctitorit de Părintele Iustin și au participat la cursuri de istorie a martirajului din temnițele comuniste.
„Pe acești biruitori, zăpada și gerul nu i-au spăimântat, ci chiar mai numeroși ca alte dăți, au încălzit cu dragostea inimilor lor iarna la Paltin. Ninsoare ca-n povești și, totodată, viteji ca din povești!
Mulțumim fraților, pentru jertfa și osteneala ce o fac constant pentru mănăstirea noastră.
De bucuria iernii au profitat însă mai mult prichindeii Frăției, care au luat cu asalt săniile din mănăstire, netezind zăpada de pe dealuri. Dar nu doar atât, ci tot ei au fost cum nu se poate de atenți și receptivi la cursurile de istorie a martirajului din temnițele comuniste și au încununat jertfa sfinților prin ornamente dedicate mărturisitorilor români.
Prin rugăciune, muncă și cultură, reînviem România!” - se menționează pe pagina de Facebook Mănăstirea Paltin Petru Vodă, care a postat și o galerie de imagini.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Părintele Arsenie Papacioc: România va avea un mare rol în istoria pământului ăstuia. Cipurile nu trebuie acceptate cu nici un chip! Rușii - un popor fără fund. Și ungurii sunt foarte primejdioși. Câinoși. (15 August 1914 – 19 iulie 2011)
Apelul Părintelui Gavrilă pentru Părintele Tănase și așezământul de la Valea Plopului
Recomandările noastre
Secțiuni: Biserica Prima pagină Știri
Locații: Mănăstirea Petru-Vodă România
Subiecte: tabără la Mănăstirea Petru Vodă
Organizații: Mănăstirea Paltin-Petru Vodă Mănăstirea Petru Vodă
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)