Unde dă progresismul crește: britanicii se întorc masiv la creștinism
Sub probabil cel mai progresist și anticreștin regim din Europa – guvernul condus de Keir Starmer - britanicii (mai ales tinerii) îl caută tot mai mult pe Dumnezeu.
Ziarul The Guardian, notoriu pentru orientarea sa stângistă, a publicat un articol în care arată că, în 2025, Marea Britanie a înregistrat o creștere record a vânzărilor de Biblii.
Astfel, anul trecut s-au vândut 6,3 milioane de exemplare din Cartea Sfântă, cea mai mare cifră de când se țin statistici.
Potrivit unui studiu al editurii creștine SPCK, vânzările de Biblii au crescut în 2025 cu 134% față de 2019.
Și mai interesant este că principalul motiv al acestei creșteri îl reprezintă interesul pentru creștinism al tinerilor care nu au primit nici un fel de educație religioasă.
Reprezentanții lanțurilor de librării vorbesc despre o sporire spectaculoasă a numărului de cumpărători care doresc să citească pentru prima oară Scriptura, într-o sete de spiritualitate și de răspunsuri la întrebări existențiale.
Unii dintre actorii de pe piață (edituri, librării) spun că o explicație ar fi și influența digitalizării și a dezbaterilor online. Astfel, interesul pentru Biblie apare după lectura unor texte religioase scrise de intelectuali, iar mulți tineri doresc să descopere sursa originală.
Dar asta nu e totul. Creșterea spectaculoasă a vânzărilor de Biblii este însoțită de o sporire a frecventării bisericilor în Anglia și Țara Galilor.
Potrivit unui raport publicat în aprilie 2025 de către Bible Society, numărul celor care au mers la biserică în cele două țări a crescut cu 50% față de 2018.
Editorul SPCK Group crede că, în contextul bulversărilor politice și sociale din lume, tinerii percep tot mai serios creștinismul ca o alternativă la laicism.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Minunile curg la Mormântul Părintelui Justin Pârvu de la Petru Vodă - FOTO/VIDEO de la aniversarea a 107 ani, cu participanți din toate colțurile lumii
SFÂNTA CUVIOASA ELISABETA DE LA PASĂREA, CONTEMPORANĂ CU NOI - VIDEO INEDIT DIN MUNȚI, DE LA PUSTIE
Patriarhul Daniel despre cele 16 sfinte femei românce canonizate azi de Biserica Neamului: ”Sunt mamele duhovnicești ale poporului nostru”. ActiveNews prezintă icoanele celor 16 noi SFINTE - FOTO/VIDEO
Părintele Justin, interviu cu Victor Roncea: De nu ne vom păzi Ortodoxia, ne vom pierde și Neamul. Mă simt dator să apăr sufletele românilor. Ținta este libertatea - urmează dictatura și controlul absolut. Lepădăturile comuniste sunt în continuare sus
CUM SE DISTRUG TINERII - Interviu realizat de Părintele Theologos de la Sfântul Munte Athos cu Virgiliu Gheorghe Vlăescu. Slăbiciunile tinerilor: dependența de ecrane, stimuli, anhedonie - VIDEO
Eveniment major al Bisericii Neamului: Solemnitatea proclamării generale a canonizării celor 16 femei românce cu viață sfântă, vineri, 6 februarie 2025 - Transmisie VIDEO ÎN DIRECT
Recomandările noastre
Părintele Justin, interviu cu Victor Roncea: De nu ne vom păzi Ortodoxia, ne vom pierde și Neamul. Mă simt dator să apăr sufletele românilor. Ținta este libertatea - urmează dictatura și controlul absolut. Lepădăturile comuniste sunt în continuare sus
CUM SE DISTRUG TINERII - Interviu realizat de Părintele Theologos de la Sfântul Munte Athos cu Virgiliu Gheorghe Vlăescu. Slăbiciunile tinerilor: dependența de ecrane, stimuli, anhedonie - VIDEO
Părintele Justin Pârvu - 107 ani: ”Să urmăm viața și curajul mărturisirii Sfinților închisorilor. Tăcerea este mormântul pe care îl săpăm neamului nostru” (10 februarie)
Stéphane Luçon despre ONG-ul Cenzurii Funky Citizens, condusă de Elena Calistru, "partenera" consilierului lui Nicușor Dan, Radu Burnete – Motivul semnalării: ”Propagandă politică pentru Călin Georgescu”
Secțiuni: Biserica Externe Prima pagină Știri
Persoane: Keir Starmer
Locații: Marea Britanie
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)