Cluj Napoca: Peste 120 de preoţi şi 1000 de credincioşi au luat parte la Procesiunea de Rusalii

Peste o mie de persoane au participat, duminică, la Cluj-Napoca, la procesiunea de Rusalii, la care au fost prezenţi peste 120 de preoţi ortodocşi, în frunte cu mitropolitul Clujului, IPS Andrei Andreicuţ, ei rugându-se pentru roadele pământului şi pentru mediul înconjurător.
Credincioşii s-au adunat, duminică, în jurul orei 17.00, în faţa Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, unde au asistat la slujba Vecerniei plecării genunchilor, oficiată în ziua de Rusalii, iar la final au plecat într-o procesiune prin centrul municipiului, potrivit Mediafax.
Participanţii la procesiune au străbătut bulevardul 21 Decembrie 1989, Piaţa Unirii, bulevardul Eroilor, după care s-au întors în Piaţa Avram Iancu, în faţa Catedralei, traficul fiind blocat. În fruntea procesiunii s-au aflat peste 120 de preoţi, în frunte cu mitropolitul Clujului, Andrei Andreicuţ. Înaltul ierarh ortodox a declarat că evenimentul reînvie o veche tradiţie din Ardeal, ”ce are în centrul ei rugăciunea pentru roadele pământului şi pentru mediul înconjurător”.
”Învăţătura Rusaliilor este că toţi creştinii suntem chemaţi să devenim misionari într-o lume în care se cunoaşte prea puţin despre mântuirea pe care ne-a adus-o Iisus Hristos. Viaţa noastră să fie contaminantă pentru cei care nu au o practică religioasă. Sfânta Treime le ocroteşte pe toate, din nefericire, noi, oamenii, le pângărim pe toate”, a spus IPS Andrei Andreicuţ.
După încheierea procesiunii, în faţa Catedralei Mitropolitane s-a oficiat slujba sfinţirii mici a apei, au fost sfinţite spice de grâu şi au fost rostite rugăciuni pentru natură.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

Mort subit după vaccin, în floarea vieții - a debutat post-mortem...

Av. Florentin Țuca: Roagă-te, mănâncă, luptă și repetă

Un Chip al Luminii : Nil Dorobanțu - De unde vii Sfinte Desculț? De la Hristos. Și unde te duci? La Hristos

Luminița Arhire: CAREU DE INTELECTUALI CU DANILEȚ ÎN COADĂ

REACȚIUNEA: Cenzura euro-bolșevicilor se ascute ca lupta de clasă. Vlad Pârău: O nouă dezinformare de la Context.ro. Să verificăm factual știrile false răspândite de foștii verificatori factuali împotriva folkiștilor!
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Cultură
Persoane: IPS Andrei Andreicuț
Locații: Cluj-Napoca
Subiecte: Rusalii
Organizații: Catedrala Mitropolitană Cluj
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)