ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



România nu are o reţea de autostrăzi, dar drumurile naţionale care fac legătura între cele mai importante oraşe se prezintă bine.
 
Lucrurile se schimbă radical când vine vorba despre drumurile naţionale de importanţă secundară şi de drumurile judeţene.
 
Forumul Construim România a publicat pe 31 mai harta stării drumurilor din România, de unde putem afla ce drumuri trebuie să evităm atunci când vrem să ne deplasăm dintr-o parte în alta a ţării. De aici reiese cele mai multe drumuri naţionale principale sunt în stare bună sau foarte bună, majoritatea bucăţilor de autostradă se află în stare bună, în timp ce foarte multe drumuri judeţene sunt pline de gropi sau în lucru. Acestora li se adaugă Centura Bucureşti, pe toate porţiunile sale în afară de cea de nord-est, care este deja dublată.
 
Ce drumuri principale să eviţi în România în 2015:
- DN 2C - Buzău - Slobozia
- DN 3B - Hârşova - Feteşti
- DN 11A - Adjud - Bârlad
- DN 12A - Miercurea Ciuc - Comăneşti
- DN 13 E - Întorsura Buzăului - Covasna
- DN 15D - Roman - Negreşti
- DN 17B - Vatra Dornei - Poiana Largului 
- DN 17C - Moisei - Năsăud
- DN 18D - Baia Mare - Târgu Lăpuş - Dej
- DN 18 - Iacobeni - Borşa - Moiseni / DN 17D spre Sângeorz Băi
- DN 24A - Bârlad - Murgeni
- DN 24D - Bârlad - Târgu Bujor
- DN 29A - Suceava - Rădăuţi
- DN 29D - Botoşani - Ştefăneşti
- DN 54 / 54A / 55A - Turnu Măgurele - Calafat
- DN 57 - Oraviţa - Moraviţa
- DN 65A - Roşiori de Vede - Piteşti
- DN 66  - Rovinari - Tg. Jiu - Petroşani 
- DN 67D - Baia de Aramă - Herculane
- DN 71 - Sinaia - Târgovişte
- DN 73C - Câmpulung - Curtea de Argeş - Rm. Vâlcea
- DN 74  - Abrud - Alba Iulia
- DN 75  - Câmpeni - Albac
- DN 76 - Deva - Oradea
 
Iată cum arăta harta drumurilor din România la 31 mai 2015: