ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



O defecțiune ”inexplicabilă” a unui cablu de telecomunicații submarin care leagă Finlanda și Germania a întrerupt serviciile de comunicații, a declarat luni compania care administrează legătura, relatează CNN, citat de mariustuca.ro

Cablul C-Lion1 care leagă Helsinki de Rostock din Germania a fost construit și este operat de Cinia, o companie finlandeză controlată de stat. Cablul este singura conexiune directă de acest fel între Finlanda și Europa centrală și se desfășoară alături de alte piese cheie de infrastructură, inclusiv conducte de gaz și cabluri de alimentare.

De asemenea, ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a declarat că deteriorarea a două cabluri submarine din Marea Baltică pare un act de sabotaj și o „acțiune hibridă”, fără să știe cine este de vină.

Cablul de telecomunicații de 1.170 km între Finlanda și Germania a fost deteriorat luni la primele ore ale zilei, iar o conexiune de internet de 218 km între Lituania și insula Gotland din Suedia a încetat să funcționeze duminică, potrivit BBC

Incidentele au avut loc într-un context de tensiuni sporite cu Rusia, iar Pistorius a spus că „nimeni nu crede că aceste cabluri au fost tăiate accidental”.

Germania și Finlanda s-au declarat „profund îngrijorate” de ruperea cablului de comunicații C-Lion1, adăugând că securitatea Europei este amenințată de războiul cu Rusia, „dar și de războiul hibrid al unor actori rău intenționați”.

Firma finlandeză de telecomunicații și securitate cibernetică Cinia a declarat că este posibil ca „o forță externă” să fi deteriorat cablul. „Acest gen de rupturi nu se întâmplă în aceste ape fără impactul unei forțe exterioare”, a declarat un purtător de cuvânt pentru presa locală.

Directorul executiv al Cinia a declarat că pagubele s-au produs aproape de insula Oland din Suedia și că reparațiile ar putea dura între cinci și 15 zile.

Marți, Finlanda a declarat că a inițiat o anchetă a poliției, în timp ce Procuratura suedeză a deschis o anchetă pentru „sabotaj”.

„Ancheta preliminară este în desfășurare și într-un stadiu incipient. Nu există alte informații din anchetă în acest moment”, a declarat procurorul Henrik Soderman într-un comunicat.

Cele două cabluri se intersectează în Marea Baltică, deși se crede că pagubele s-au produs în altă parte. Arelion, compania care operează linia către Lituania, nu a informat unde a fost tăiat cablul, dar se așteaptă ca reparația să dureze câteva săptămâni.