Donald Trump amenință Irakul că va avea o soartă mai rea decât Iranul: Nu plecăm decât dacă ne vor da înapoi banii pentru baza militară de acolo

Președintele Donald Trump a amenințat cu sancțiuni severe împotriva Irakului duminică, după ce parlamentul de la Bagdad a cerut trupelor americane să părăsească teritoriul său, adăugând că, dacă trupele vor pleca, irakienii vor trebui să plătească Washingtonului costul bazei aeriene din Irak, informează AFP și Reuters. „Avem o bază aeriană extrem de scumpă, care este acolo. A costat miliarde de dolari pentru a fi construită, cu mult înaintea mandatului meu. Nu plecăm decât dacă ne restituie banii pentru ea", a declarat Trump reporterilor la bordul Air Force One.
Președintele SUA a declarat că dacă Irakul solicită forțelor americane să plece și nu o face într-un mod amical „le vom impune sancțiuni așa cum nu au mai văzut vreodată”. Va face ca sancțiunile impuse Iranului să pară „destul de blânde”.
Parlamentul irakian a cerut duminică guvernului „să pună capăt prezenței trupelor străine” în Irak în cadrul unei sesiuni speciale desfășurate în prezența premierului Adel Abdel Mahdi.
În prezent, aproximativ 5.000 de soldați americani sunt staționați în Irak.
Președintele SUA a amenințat din nou și Teheranul cu „represalii majore” în cazul unui atac iranian asupra instalațiilor americane din Orientul Mijlociu, ca răspuns la eliminarea de către SUA a generalului Qassem Soleimani. „Dacă fac ceva, vor fi represalii majore”, a spus el, potrivit AFP.
Statele Unite vor riposta rapid, poate într-o manieră disproporționată”, dacă Iranul lovește orice țintă sau persoană americană, avertiza, duminică, pe Twitter, Donald Trump. „Aceste postări media vor servi drept notificare către Congresul Statelor Unite; în cazul în care Iranul va lovi orice persoană sau țintă aparținând Statelor Unite, SUA vor răspunde rapid și complet, poate într-o manieră disproporționată. O astfel de notificare nu este necesară, dar este totuși făcută!„ a precizat Trump în postarea sa.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

Teoria conspirației se confirmă. Numărul de decese atribuit vaccinurilor anticovid a fost mușamalizat - STUDIU

Cum explică profesorul Silviu Gurlui cauzele blackout-ului din Spania

Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Adrian Onciu: Dansul păcii cu gust de capitulare. A sosit momentul ca Zelensky să-și facă bagajele și să-și ia concediu fără plată, pe termen nelimitat

Cum arată misteriosul tablou oferit de Putin lui Trump - FOTO
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Externe
Persoane: Donald Trump
Subiecte: Război Irak Război SUA - Iran
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)