Financial Times se vinde. Cine este cumpărătorul

Grupul britanic Pearson a decis să vândă publicaţia Financial Times (FT) unei companii digitale de ştiri care operează la nivel mondial, după ce a deţinut acest ziar prestigios timp de aproape 60 de ani, a dezvăluit, joi, o sursă familiarizată cu dosarul acestei tranzacţii, informează Agenţia Reuters, citată de Mediafax.
Grupul Pearson consideră că a sosit momentul să-şi concentreze atenţia asupra strategiei sale educaţionale şi să nu mai vizeze sectorul mass-media, a dezvăluit acea sursă, care a preferat să îşi păstreze anonimatul.
Pearson a confirmat, ulterior, că s-a aflat în ultimele luni în negocieri avansate care vizau o potenţială vânzare a FT. Zvonurile apărute sugerau faptul că publicația ar putea fi vândută cu 1,4 miliarde de euro, iar printre pontețialii cumpărători s-ar fi aflat Bloomberg, Axel Springer, grupul Thomas Reuters.
Cu o vechime de 171 de ani, Pearson deţine şi un număr mare de acţiuni în grupul Penguin Random House.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

Teoria conspirației se confirmă. Numărul de decese atribuit vaccinurilor anticovid a fost mușamalizat - STUDIU

Cum explică profesorul Silviu Gurlui cauzele blackout-ului din Spania

Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Adrian Onciu: Dansul păcii cu gust de capitulare. A sosit momentul ca Zelensky să-și facă bagajele și să-și ia concediu fără plată, pe termen nelimitat

Cum arată misteriosul tablou oferit de Putin lui Trump - FOTO
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)