Mașinile “inteligente” stochează automat date precum mesajele text și apelurile, fără ca proprietarul să știe

Mașina ta este mai „inteligentă” decât crezi. Și s-a stabilit că nu este o încălcare a confidențialității ca mașina „inteligentă” să stocheze automat datele de pe telefonul mobil precum mesaje text și apeluri, în urma unei hotărâri a Curții de Apel din SUA pentru al 9-lea Circuit, despre care relatează thegatewaypundit.com.
Confortul modern vine adesea cu prețul încălcării confidențialității, dar, în acest caz, reclamanții au susținut că nu erau conștienți de acest lucru atunci când au decis să-și conecteze smartphone-urile la mașină.
Un proces colectiv intentat împotriva producătorilor de mașini Ford, General Motors, Honda, Toyota și Volkswagen a susținut că, în conformitate cu Legea privind confidențialitatea în statul Washington, confidențialitatea șoferilor a fost încălcată din cauza faptului că „sistemul vehiculului descarcă toate mesajele text și istoricul apelurilor de pe telefoanele mobile ale reclamanților, de îndată ce acestea sunt conectate.”
„Dacă mesajele text sau înregistrările de apeluri sunt șterse de pe un telefon mobil, vehiculul păstrează totuși comunicațiile în memoria de bord a vehiculului, chiar și după deconectarea telefonului mobil. Proprietarii vehiculelor nu pot accesa sau șterge informațiile lor personale odată ce acestea au fost stocate”, a spus instanța cu privire la plângerea reclamanților.
În apărarea sa, Ford a susținut că șoferii vehiculelor și-au dat „consimțământul implicit” pentru stocarea datelor cu caracter personal, adăugând că furnizează pe site-ul său o procedură de „resetare din fabrică” pentru a șterge de pe placa de memorie toate datele stocate.
Circuitul al 9-lea a dat câștig de cauză Ford și, ulterior, celorlalți producători de mașini, deoarece reclamanții nu au reușit să dovedească o vătămare reală pentru presupusa încălcare a vieții private – încălcare care obligă, conform legii, la oferirea de despăgubiri.
Cu toate acestea, susținătorii reclamanților sunt foarte îngrijorați de o serie largă de capcane legate de încălcarea confidențialității de către tehnologia vehiculelor „inteligente”.
Un raport din septembrie al echipei Mozilla News Privacy Not Included a descris mașinile moderne ca fiind „cea mai proastă categorie de produse pe care am examinat-o pentru confidențialitate”.
Echipa a cercetat 25 de mărci de mașini și a concluzionat: „Fiecare marcă de mașini analizată colectează mai multe date personale decât este necesar și folosește aceste informații pentru un alt motiv decât pentru operarea vehiculului.”
„Ei pot colecta informații foarte intime despre dvs. - de la informațiile medicale, informațiile genetice, la viața sexuală, la cât de repede conduce o persoană, unde conduce și ce melodii cântă în mașină – în cantități uriașe. Apoi le folosesc pentru a inventa mai multe date despre cineva prin „deducție” despre aspecte precum inteligența, abilitățile și interesele sale.”
Și mai alarmant, ei au descoperit că 84% dintre mărcile de mașini pe care le-au analizat distribuie mai departe sau vând acele date, potrivit raportului.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

Teoria conspirației se confirmă. Numărul de decese atribuit vaccinurilor anticovid a fost mușamalizat - STUDIU

Cum explică profesorul Silviu Gurlui cauzele blackout-ului din Spania

Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Adrian Onciu: Dansul păcii cu gust de capitulare. A sosit momentul ca Zelensky să-și facă bagajele și să-și ia concediu fără plată, pe termen nelimitat

Cum arată misteriosul tablou oferit de Putin lui Trump - FOTO
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Externe Prima pagină Știri
Locații: SUA
Subiecte: colectare de date colectarea datelor personale încălcarea confidențialității încălcarea vieții private mașini inteligente proces colectiv
Organizații: Ford
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)