OMS menționează, în noul ghid, că vaccinurile anti-COVID sunt o „prioritate scăzută” pentru copiii sănătoși, dar importante pentru „persoanele însărcinate”

Organizația Mondială a Sănătății a precizat că vaccinurile anti-COVID nu sunt importante pentru copiii și adolescenții sănătoși, dar foarte recomandate pentru „persoanele însărcinate”.
Potrivit ghidurilor actualizate ale OMS cu privire la vaccinurile anti-COVID-19, „copiii și adolescenții sănătoși cu vârsta cuprinsă între 6 luni și 17 ani” se încadrează acum în „grupul cu prioritate scăzută” la vaccinarea anti-COVID-19.
În urma ultimei întruniri din 20-23 martie, Grupul Consultativ Strategic de Experți în Imunizare (SAGE) al OMS a elaborat un „ghid revizuit privind prioritizarea utilizării vaccinurilor anti-COVID-19”.
„Actualizat pentru a reflecta faptul că o mare parte a populației este fie vaccinată, fie infectată anterior cu COVID-19, sau ambele situații, ghidul revizuit subliniază din nou importanța vaccinării, inclusiv cu rapeluri suplimentare, a celor încă expuși riscului de boală severă, mai ales a adulților în vârstă și a celor cu afecțiuni subiacente”, a declarat Dr. Hanna Nohynek, președintele SAGE.
„Țările trebuie să ia în considerare contextul lor specific pentru a decide dacă să continue vaccinarea grupurilor cu risc scăzut, cum sunt copiii și adolescenții sănătoși, fără a compromite vaccinările de rutină, care sunt atât de esențiale pentru sănătatea și bunăstarea acestei grupe de vârstă”, a adăugat aceasta, potrivit LifesiteNews.
Totuși, deși SAGE plasează copiii și adolescenții cu vârsta între 6 luni și 17 ani în „grupul lor cu risc scăzut” în ceea ce privește COVID-19, Grupul susține în mod eronat că „dozele primare și de rapel sunt sigure și eficiente pentru copii și adolescenți”.
Studiile au arătat că vaccinurile anti-COVID pot provoca inflamații ale inimii la tineri, în special la băieți, dar și la femeile tinere. Mai mult, o analiză a datelor a arătat că vaccinurile de rapel anti-COVID sunt mult mai periculoase pentru tineri decât virusul.
SAGE a stabilit că noul grup cu prioritate ridicată include, printre alții, adulți în vârstă, persoane cu comorbidități relevante, sugarii sub 6 luni și așa-numitele „persoane însărcinate”.
„Vaccinarea persoanelor însărcinate – inclusiv cu o doză suplimentară dacă au trecut mai mult de 6 luni de la ultima doză – le protejează atât pe acestea, cât și pe făt, contribuind în același timp la reducerea riscului de spitalizare a sugarilor pentru COVID-19”, menționează, în mod șocant, SAGE.
Aprobarea de către OMS a vaccinurilor anti-COVID pentru femeile însărcinate vine în ciuda datelor alarmante din întreaga lume, care indică faptul că serurile experimentale duc la rate mai mari de avorturi spontane și de nașteri de copii morți și la rate mai scăzute ale natalității.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

Teoria conspirației se confirmă. Numărul de decese atribuit vaccinurilor anticovid a fost mușamalizat - STUDIU

Cum explică profesorul Silviu Gurlui cauzele blackout-ului din Spania

Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Adrian Onciu: Dansul păcii cu gust de capitulare. A sosit momentul ca Zelensky să-și facă bagajele și să-și ia concediu fără plată, pe termen nelimitat

Cum arată misteriosul tablou oferit de Putin lui Trump - FOTO
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Externe Prima pagină Sănătate Știri
Locații: Terra
Subiecte: abordare nestiintifica a OMS miocardita la adolescenti miocardita provocata de vaccinul COVID vaccinarea anti-covid a femeilor insarcinate vaccinarea copiilor vaccinarea gravidelor
Organizații: OMS
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)