Un alt denunțător care a atras atenția asupra defectelor aeronavelor Boeing a murit – avea doar 45 de ani

Un alt avertizor asupra defectelor aeronavelor Boeing a murit în mod suspect, la doar 45 de ani, informează Al Jazeera, citat de stiripesurse.ro. Moartea lui survine la mai puțin de două luni după ce un alt denunțător de la Boeing a fost găsit mort.
Joshua Dean, un fost angajat al Spirit AeroSystems, care a susținut că a fost concediat ca răzbunare pentru că a evidențiat standardele laxe la uzina de producție a companiei din Wichita, Kansas (SUA), a murit marți după o boală apărută brusc, au dezvăluit mătușile și sora lui în postări pe rețelele de socializare.
Joshua Dean a fost auditor al calității pentru Spirit AeroSystems, furnizor Boeing, și unul dintre primii avertizori care a spus că managementul Spirit a ignorat defectele de fabricație ale 737 MAX.
Dean a depus mărturie într-un proces intentat de acționarii Spirit și a depus, de asemenea, o plângere la Administrația Federală a Aviației, în care susținea existența unei „abateri grave a managementului superior privind calitatea liniei de producție Boeing 737” la Spirit.
Spirit l-a concediat pe Dean în aprilie 2023, iar acesta a depus o plângere la Departamentul Muncii, susținând că înlăturarea sa este o răzbunare pentru că a atras atenția asupra unor îngrijorări privind siguranța aeronavelor.
Ce spune avocatul, familia și compania la care a lucrat
Avocatul lui Dean, Brian Knowles, a spus că moartea clientului său este o „pierdere pentru comunitatea aviației și pentru publicul călător pe calea aerului”. „A avut un curaj extraordinar de a susține ceea ce credea că este adevărat și corect și a ridicat îngrijorări privind calitatea și siguranța. Companiile de aviație ar trebui să încurajeze și să-i stimuleze pe cei care ridică aceste îngrijorări. În caz contrar, siguranța și calitatea nu sunt cu adevărat prioritățile de top ale acestor companii”, a spus Knowles pentru Al Jazeera.
Spirit AeroSystems a spus că gândurile companiei se îndreaptă către familia sa.
„Această pierdere bruscă este o veste uluitoare aici, la Spirit și pentru cei dragi”, a declarat un purtător de cuvânt pentru Al Jazeera.
Mama lui Dean a scris, într-o postare pe Facebook luna trecută, că fiul ei „lupta pentru viața lui” după ce a contractat pneumonie și a suferit un accident vascular cerebral în urma unei infecții cu MRSA.
Era cunoscut „pentru un stil de viață sănătos”
Seattle Times, care a relatat pentru prima dată despre moartea sa, a menționat că Dean avea 45 de ani și „era sănătos și cunoscut pentru un stil de viață sănătos”.
Moartea lui Dean survine la mai puțin de două luni după ce un alt denunțător de la Boeing, John Barnett, a fost găsit mort, autoritățile din Carolina de Sud punând decesul său pe seama unei aparente vătămări autoprovocate prin împușcare. Barnett, în vârstă de 62 de ani, depusese o depoziție într-un proces împotriva Boeing, după ce a suferit represalii pentru că a dezvăluit probleme de siguranță în legătură cu Boeing 787 Dreamliner, potrivit avocaților săi.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

Teoria conspirației se confirmă. Numărul de decese atribuit vaccinurilor anticovid a fost mușamalizat - STUDIU

Cum explică profesorul Silviu Gurlui cauzele blackout-ului din Spania

Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Adrian Onciu: Dansul păcii cu gust de capitulare. A sosit momentul ca Zelensky să-și facă bagajele și să-și ia concediu fără plată, pe termen nelimitat

Cum arată misteriosul tablou oferit de Putin lui Trump - FOTO
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Externe Prima pagină Social Știri
Persoane: Joshua Dean
Locații: SUA
Organizații: Boeing
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)