Adrian Onciu: Antieuropenia cu capitala la Antibruxelles

Mass-media tradițională și influensării arondați au o mare responsabilitate atunci când vorbim despre polarizarea extremă din societate.
Împărțirea populației, complet falsă, între buni și răi, proeuropeni și antieuropeni, moderați și extremiști, contribuie decisiv la atmosfera irespirabilă. Etichetarea superficială, fără nuanțări, fără explicații, delimitează clar cele două tabere și le pune într-o situație conflictuală fără ieșire.
Din discursul presei mainstream reiese fără dubiu superioritatea morală a proeuropenilor. Însă fără prea multe argumente, aproape axiomatic. În accepțiunea publicului, "proeuropean" este orice cetățean care vibrează la valorile fundamentale ale democrației: pluralismul politic, libertatea de exprimare, meritocrația, toleranța. De asemenea, nu în ultimul rând, un proeuropean apreciază bunăstarea care ar trebui să vină la pachet cu valorile sacrosante ale Occidentului luminat.
Despre antieuropeni mass-media nu intră în detalii. Știm doar că s-ar opune migrației ilegale, propagandei LGBT și ideologiei woke - toate importate pe filieră americană. Cum și Orban, Fico sau Putin gândesc la fel, rezultă că sunt la fel de antieuropeni ca oricare dintre simplii cetățeni ce refuză să o aplaude în picioare pe Ursula von der Leyen.
Asistăm la un șiretlic foarte ieftin. O mizerie practic. Acuzația de a fi antieuropean este una cu impact puternic la publicul neinformat sau mai slab de înger. În ochii multora, a fi antieuropean ar putea fi mai grav decât a fi extremist, putinist sau antivaccinist.
Europa rămâne, indiferent de vremuri, a doua noastră casă. Suntem proeuropeni cât timp locuim aici. Cât timp nu plecăm de bunăvoie sau nu suntem deportați de pretinșii proeuropeni (mai cunoscuți drept liberali sau globaliști).
S-o spunem direct: antieuropean poți fi doar dacă vii din Statele Unite sau de pe alte continente și ai un interes vădit să slăbești Europa. Să-i tai sursele ieftine de energie, ca să-i vinzi propria marfă, de trei ori mai scumpă. Să o târăști în război cu Rusia, ca să o îndopi cu armament la suprapreț. Să o obligi să se vaccineze, ca să-i bagi pe gât miliarde de doze experimentale.
Asta înseamnă să fii antieuropean, pe scurt. Joe Biden este un antieuropean convins, fără niciun dubiu.
Și mai ești un antieuropean convins atunci când trădezi interesele fundamentale ale continentului, ale cetățenilor. Atunci când nu dorești o Europă puternică, suverană, stăpână pe propriile decizii. Ursula von der Leyen este un astfel de antieuropean.
Dacă ar fi să ne raportăm la criteriile enunțate timid de mass-media MSM, cel puțin jumătate dintre români sunt antieuropeni. O aberație, evident! Așa cum nici ungurii nu sunt antieuropeni doar pentru faptul că gândesc altfel decât birocrații de la Bruxelles sau liberalii de la Washington.
Dacă tot manifestă atâta intoleranță la ideile conservatoare, i-aș propune Ursulei von der Leyen să găsească un spațiu suficient de mare, undeva în UE, în care să-și întemeieze o țară toți antieuropenii deveniți indezirabili. Vreo 200 de milioane de suflete.
Să se numească Antieuropenia și să aibă capitala la Antibruxelles.
Opoziția.net
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Peninsula Iberică este noul Wuhan?

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate

BTI: A venit adevărata nucleară: ambasada SUA sugerează că alegerile nu vor fi recunoscute

A vrut un Nürnberg al Covidismului: A fost aruncat în pușcărie!

Psiholog militar Laurențiu Niculescu: Asistăm la destrămarea psihică a unei întregi națiuni. Acest lucru trebuie oprit!

EMISIUNE LIVE: Doru Paraschiv, ofițerul de informații care l-a prins cu minciuna pe Marian Enache de la CCR ÎN DIRECT la ActiveNews și Starea de Libertate. ACTUALIZARE
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Opinii Politic Prima pagină Știri
Persoane: Joe Biden Ursula von der Leyen
Locații: Bruxelles
Subiecte: Capitală Europeană
Organizații: Uniunea Europeană
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)