ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Observ multă confuzie cu privire la actele de identitate cu cip.
Așa că reiau problemele cele mai importante pe care le implică:
 
1. Riscul să ți se fure datele biometrice în cazul unui atac cibernetic. Nu te gândi că spun o poveste. Privește pozele atașate, pe care le-am preluat din știri foarte recente. Informează-te! Dă o căutare pe Google! Realmente, ești la un click distanță de a te trezi brusc drept o țintă a hackerilor. Nu e nevoie să li se întâmple tuturor. E suficient să ți se întâmple ȚIE.
2. Supraveghere și control. Da, da, cunosc clișeul, nu ai nimic de ascuns. Dar, dacă ți se contorizează toate situațiile în care folosești actele respective, mai ales prin asociere cu documentele medicale sau bancare, după o vreme vei trăi (aproape) ca în penitenciar. Atenție, omul supravegheat în pușcărie măcar știe că nu e liber. Spre deosebire de tine, care te lași de bunăvoie supravegheat.
3. Impuneri și obligații. Așa cum în acest moment ți se cer amprentele, mai târziu ți se pot cere și altele. De exemplu, să fii cuminte și să execuți întocmai și la timp. Poate ți se va cere o mostră de salivă. O probă ADN. Un ser la purtător. Sunt doar posibilități. Cine poate ști?
4. Perspectiva umilitoare de a te legitima și fotografia în fața unui operator non-uman. Posibilitatea de a pune de fiecare dată fața sau palma la aparat, ca să fii recunoscut. De a te confrunta cu probleme tehnice de toate felurile. Cumva. Cândva. Oricând.
 
Dar, hei, nu-ți face nimic o bucată de plastic. Nici cipul inserat nu te mușcă. Nici nu face să-ți crească coarne sau solzi.
Totuși, dacă ne gândim bine, când ceri documentul, semnezi un fel de contract. Să-i spunem... un contract simbolic.
Toți semnăm contracte mai mult sau mai puțin simbolice. Doar că, ce să vezi: când îți faci un act de identitate cu cip, datele tale biometrice ajung undeva, înregistrate într-un spațiu virtual la care nu ai acces. Nu le poți șterge, nu le poți anula, nu le poți cere înapoi. Într-un anumit sens, desigur, simbolic, îți amanetezi identitatea.
P.S. Știai că, în trecut, oamenii fără știință de carte semnau contractele cu o punere de deget? Adică cu amprentele? Eheei!...