ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Ejectat de la TVR cu mare scandal și reșapat acum de noua șefă a TVR, aservita PNL Adriana Săftoiu, personajul insipid Dragoș Pătraru și-a început emisiunea pe postul național de Televiziune cu un atac abject la adresa Bisericii Ortodoxe Române și a Patriarhului Daniel. Pe postul public de Televiziune, plătit de contribuabili pentru a se difuza o insultă întinsă la adresa lor.
 
Reîncălzind o ciorbă progresistă deja acrită, frustrările jurnalistului care a trecut pe la toate televiziunile s-au îndreptat spre singura „problemă” a României: Catedrala Națională. Și, evident, spre Patriarhul României. Personajul vetust a găsit vinovații de starea actuală a țării în emisiunea lui expirată intitulată: „De ce ajungem să dăm vina pe oricine, mai puțin pe adevărații responsabili?” Nu Guvernul e de vină pentru taxele și impozitele mărite, nu legile de tip Big Brother îl deranjează, nici banii aruncați pe stadioanele construite pentru nimeni în mai toată țara - la Timișoara, tocmai aprobat - 140 de milioane de euro, în ciuda „austerității”, nici pe bătaia de joc la adresa unor oameni lăsați de incompetenții USR fără apă luni de zile. Nici banii aruncați Ucrainei nu-l deranjează pe războinicul întunericului, care nu se află la prima declanșare a urii față de Biserică și slujitorii ei

Nu amendat, ci doar somat a fost de CNA în 2020, după ce urla că „Teodosie ăsta trebuia luat cu mascații de barba aia și dus la izolare și amendat” pentru că „a îndrăznit” să împărtășească conform regulilor Bisericii cu aceeași linguriță în plandemie, Pătraru și-a făcut un scop în viață în a critica Biserica, pe înalții săi ierarhi și pe preoți.
 
Ura lui viscerală s-a văzut  în toată hidoșenia ei în perioada restricțiilor de tristă amintire, când arunca cu mizerii în preoți cu comentarii de genul ”Alo, popii! Gata bă! Ninja, gata mă! Gata! Oare cât își imaginează oamenii ăștia că ne vom mai ruga de ei? Oare cât își imaginează că virusul, când ajunge în dreptul bisericii, își face o cruce mare și trece mai departe? Deja au imaginea unor inculți dăunători! A unor deliranți, care pun în pericol viața oamenilor!”

Așa că acum s-a gândit că dă bine în ochii premierului Bolojan (care a tăiat bani și de la biserici) dacă mai împrăștie puțin cu noroi în Patriarhul Daniel, și nu oricând, ci în Postul Paștelui.
 
Cine îi permite așa ceva și pe ce criterii umple el spațiul de emisie al Televiziunii Publice cu lăturile lui? Tovărășica Adriana Săftoiu ar putea să răspundă? 

Deși susține că și-a oferit emisiunea la TVR pe gratis, Pătraru, un alintat al rebeliunilor media, se face că nu știe că spațiul de emisie e platit de români, deversând, la o oră de maximă audiență, toată putreziciunea sufletească pe care o are la adresa Întâistătătorului BOR.

Patriarhul Daniel, deși are cea mai șmecheră Biserică acum...”
„Chiar voiam să îl întreb pe domnul Daniel...”
„Biserica nației, tată, aceasta este cea mai bună soluție...”
„Eu voiam de fapt să vă spun despre papă și să-l iau și pe domnul Daniel așa cu portiera un pic...”

Acesta este limbajul folosit de Pătraru la adresa Patriarhului României în emisiunea de pe TVR de joi seara. Limbaj care nu ar trebui să surprindă, dacă ne aducem aminte de un scandal mai vechi din aceeași instituție, când amenința „că-l calcă și-l joacă în picioare” pe jurnalistul Ionuț Cristache pentru că avea o audiență mult mai mare. Și totuși i s-a permis să se întoarcă cu audiența lui mică cu tot.

Părintele Adrian Agachi, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, a reacționat elegant la zoaiele aruncate pe TVR de Dragoș Pătraru.
 
Într-o postare pe Facebook, părintele Adrian Agachi a precizat că nu este vorba de un  pamflet sau despre o opinie argumentată, ci despre remarci superficiale, lipsite de respect, difuzate într-un context în care ar trebui să existe responsabilitate și echilibru.
 
”Dacă acesta este nivelul la care am ajuns să vorbim despre Biserica Ortodoxă Română și întâistătătorul ei, repet, în prime-time, pe postul național de televiziune, atunci nu ne mai rămâne decât să ne mărturisim profunda indignare că astfel de manifestări sunt îngăduite fără nicio limită a bunului-simț”, spune purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române.
 
Reacția părintelui Adrian Agachi:

”„Patriarhul Daniel, deși are cea mai șmecheră Biserică acum...”
„Chiar voiam să îl întreb pe domnul Daniel...”
„Biserica nației, tată, aceasta este cea mai bună soluție...”
„Eu voiam de fapt să vă spun despre papă și să-l iau și pe domnul Daniel așa cu portiera un pic...”
 
Nu vorbim despre un pamflet sau despre o opinie argumentată, ci despre remarci superficiale, lipsite de respect, difuzate într-un context în care ar trebui să existe responsabilitate și echilibru. Cu atât mai mult cu cât aceste lucruri au fost rostite în această seară într-o emisiune difuzată la o oră de maximă audiență, la TVR1.
 
Critica, pentru a fi credibilă, trebuie să se bazeze pe argumente solide, nu pe ironii facile sau atacuri la persoană. În momentul în care discursul public alunecă în derizoriu și reală lipsă de respect, nu mai contribuie la o dezbatere productivă, ci doar la degradarea dialogului. 
 
Dacă acesta este nivelul la care am ajuns să vorbim despre Biserica Ortodoxă Română și întâistătătorul ei, repet, în prime-time, pe postul național de televiziune, atunci nu ne mai rămâne decât să ne mărturisim profunda indignare că astfel de manifestări sunt îngăduite fără nicio limită a bunului-simț.
 
Atacurile la persoană, limbajul total nepotrivit la adresa Bisericii, modul în care este atacat Părintele Patriarh fără vreun argument valid, ar trebui să ne dea mult de gândit în ceea ce privește valorile care influențează unele decizii mediatice.”

În plus, să mai amintim că aceeași Televiziune Română care îi acordă spațiu de emisie lui Pătraru ”pe gratis”, în speranța că-și va crește audiența, a decis să trimită la Eurovision o piesă demonică, prin care se încurajează sugrumarea în timpul sexului fetiș - ”Choke Me”. Tot pe banii noștri și pe sănătatea copiilor României.
 
Repetăm întrebarea: Cine le permite?
 
Și de ce?

VIDEO - minutele 6 - 9: