ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


"Am făcut-o în România și, evident, va trebui să o facem și în Germania, dacă va fi necesar” - Thierry Breton, fost comisar european

România nu mai este stat suveran. O entitate externă a comandat președintelui țării noastre! Această entitate poate fi: 1. Stat străin, 2. structură suprastatală, 3. grup de lobby, 4.persoane influente care cointeresează sau șantajează. Foarte probabil, entitatea încă se află la comandă și o va face în continuare.

Carevasăzică, suveranitatea (art.1 Constituție) înseamnă că un stat nu are altceva nimic deasupra lui, că el are supremație în decizii și are libertate (toate desigur în limitele legii și ale moralității). Suveranitatea aparține poporului român. Dar ea nu se poate exercita de tot poporul, ci doar de organe (mădulare, instituții, structuri) rezultate din alegeri, adică: președinte, guvern, parlament.

De vreme ce comandantul forțelor armate (este și comandantul meu!) a executat un ordin al unei puteri străine de țara noastră, el trădează țara și subminează puterea de stat. Consecințele ordinului extern au fost foarte grave. El nu mai poate comanda armata țării (oastea mică și oastea mare, adică armata activă și cea în rezervă), nu mai prezintă încredere și trebuie deferit justiției.

Este o faptă de o mare gravitate și de mare pericol social.

Prin urmare, deșteptați-vă! În prezent ne aflăm sub suzeranitate!

În plus, avem un președinte uzurpator de tron și mai multe infracțiuni săvârșite, între care abuzul de drept. Toate nu aveau cum să se petreacă dacă acesta nu era recrutat, instruit și dirijat din străinătate și dacă nu avea în jur o camarilă și o gardă pretoriană.

România este un soi de pașalâc sau un sultanat sas.

Revine poporul român datoria de a reface suveranitatea țării.