Constantin Barbu: Omu’ e Florin Piersic - junior (18 iulie 1968 – 22 octombrie 2025)
Redacția de Știri Cluj a scris un articol intitulat: Florin Piersic Jr. ironizează „recordurile” lui Constantin Barbu, unul dintre cei mai cunoscuți savanți: „Pinocchio”. În acest articol se povestește un clip, „Când te lasă memoria #Pinocchio”, în care așa-zisul Florin Piersic junior are păreri.
Să cităm textele (apărute în publicația Știri de Cluj, 22 octombrie 2025).
„Un moment savuros de umor și ironie a fost oferit de Florin Piersic Jr. în cadrul unui clip recent intitulat „Când te lasă memoria #Pinocchio”, unde actorul face haz de afirmațiile spectaculoase ale filosofului și scriitorului Constantin Barbu. Piersic Jr. glumește pe seama declarațiilor acestuia, care susținea într-o emisiune televizată cu Dan Diaconescu că a publicat 3.000 de cărți.
În replică, Florin Piersic Jr. și-a adus aminte când a avut peste 90.000 de spectatori. „Eram la Teatrul de Artă... au intrat cam 98.000 de spectatori, dar au stat și pe lămpi”, spune Florin Piersic Jr., într-un ton evident ironic, stârnind hohote de râs în mediul online. Clipul a devenit rapid viral pe rețelele sociale, internauții comentând intens pe marginea exagerărilor filosofului și a modului în care actorul le-a transformat într-un moment de comedie fină.
De ce a devenit Constantin Barbu subiect de glume? Pentru că, deși este un filosof, poet și eseist cu o impresionantă carieră academică, numărul uriaș de cărți și spectacole menționat depășește cu mult limitele credibilului. Născut în 1954, Barbu a absolvit Facultatea de Filologie a Universității din Craiova și a fost bursier al Guvernului Francez la Grenoble. A fost lăudat de mari nume precum Constantin Noica, Emil Cioran și Marin Sorescu, fiind considerat un gânditor de excepție al culturii române.
Savantul
Constantin Barbu susține că a publicat peste 3.000 de cărți în
viața sa (Foto: Lansare de carte la Uniunea Scriitorilor din Grecia)
Cu
toate acestea, afirmația că ar fi publicat 3.000 de volume a
stârnit neîncredere și ironii. De-a lungul carierei, Barbu a
editat numeroase opere fundamentale, inclusiv Manuscrisele lui
Eminescu și colecția monumentală Monumenta Romaniae Historica, în
peste o mie de volume facsimilate. Chiar și așa, cifrele rostite în
emisiunea lui Dan Diaconescu au părut desprinse dintr-un basm, motiv
pentru care Florin Piersic Jr. a reacționat cu o doză de umor
rafinat.
Reacția publicului a fost una entuziastă, mulți apreciind felul în care Piersic Jr. a transformat un moment absurd într-o satiră inteligentă despre vanitate, exagerare și cultul de sine. Clipul „Când te lasă memoria #Pinocchio” continuă să adune vizualizări și să fie distribuit masiv, confirmând încă o dată că ironia bine dozată rămâne una dintre cele mai eficiente forme de critică socială."
Să fim sistematici.

Textul spune că juniorul nu crede că eu am publicat 3000 de cărți. Mi se pare normal să nu creadă fiindcă nimeni nu a mai publicat până astăzi 3000 de cărți. Domnul Florin Piersic junior crede că are umor când spune că „Eram la Teatrul de Artă... au intrat cam 98.000 de spectatori, dar au stat și pe lămpi”.Îl felicit pe actor că a avut lămpi, chiar foarte multe. 98.000 de spectatori și restul lămpi. El nu are o experiență genială de viață în care să-i fi lipsit o lampă. Este bine uneori să-ți mai lipsească o lampă.
Evident că eu „depășesc cu mult limitele credibilului". Dar nu mă simt „vinovat". Am publicat, într-adevăr, peste 1000 de volume din Monumenta Romaniae Historica (unele note asupra manuscriselor facsimilate au două file, altele 98 de file). Această colecție este cea mai mare colecție care s-a tipărit vreodată în lume de când există tipar pe planetă. E vreo problemă? Desigur că se vor găsi analfabeți care vor face ironii când colecția va trece de 3000 de volume. Eu sunt un tip ludic și sadic și întotdeauna nu rămân dator.
Din Biblioteca Eminescu am publicat 735 de volume din cele 1243. Și le voi publica pe toate fiindcă este important a reface Biblioteca lui Eminescu. Eu am publicat pentru prima dată în facsimil (alb-negru) zeci de manuscrise Eminescu. Am lucrat 35 de ani pentru identificarea textelor germane ale lui Eminescu și am pregătit Arhiva Eminescu (100 de volume) din care am publicat 30 de volume pe care le-am dăruit Bibliotecii Academiei Germane împreună cu 75 de volume din Integrala Manuscriselor Cantemir când am și ținut o conferință de peste trei ore, conferință care avea numele Cine este Eminescu pentru Germania.
Cu acest prilej strălucit am avut norocul să găsesc în Arhivele Universității din Berlin Matricola lui Eminescu (student în 1872-1875), matricolă care nu se cunoștea. Academia Germană îmi dăduse și fotocopiile color a 14 manuscrise Cantemir (cuprinse înIntegrala Cantemir). Alături de cele mai importante manuscrise ale lui Cantemir aflate în Moscova, Sankt Petersburg, Istanbul, Paris, Vatican etc. Integralaare acum 102 volume.
Monumentele istorice ortodoxe și bizantine sunt publicate de mine în 301 volume, colecția fiind pregătită până la volumul 325.
Din Monumenta Mongoliae Historica am pregătite de tipar 863 de volume din cele 1000.
Am publicat mai multe colecții de poeme în 100 de volume având fiecare câte 10.000 de poeme.
Din
cea de-a patra colecție de 100 de volume am publicat deja 60.
În Biblioteca Academiei Tomitane se află încă trei colecții de documente de câte 100 de volume. Și, totodată, 21 de volume din Codul invers.Arhiva înnebunirii și a uciderii nihilistului Mihai Eminescu, 20 de volume din Procesul „marii trădări".
Nu mai amintesc vreo 15 colecții de poeme (între care Divina tragedie, trei volume, 1000 de pagini).
Nu public aceste cărți ca să le fac inventarul și să le număr. Pur și simplu cartea înseamnă pentru mine existență.
Dintr-o simplă aritmetică se poate vedea că nu „susțin" că am publicat peste 3000 de cărți, ci chiar am publicat. FOTO:






Să ne întoarcem în câteva rânduri la domnul Florin Piersic junior care ironizează „recorduri".
Florin Piersic junior este născut de actrița Tatiana Iekel și de actorul Florin Piersic. El este o întâmplare a filmului Zboară cocorii, un film rusesc prezentat la Cannes, prilej cu care mama sa, Tatiana Iekel, a fost invitată să participe în delegația rusă. Cu prilejul delegației l-a cunoscut pe Florin Piersic, care juca înCiulinii Bărăganului, film prezentat, de asemenea, la Cannes. Ca să fim obiectivi cităm:
„Cu primul ei rol principal din "Zboara cocorii" are un succes de neuitat, și (Tatiana Iekel) participă în delegația Rusiei la Cannes care promova filmul cu același nume cu Tatiana Samoilova în rolul principal. Acolo, pe 3 mai 1958, se îndrăgostește de Florin Piersic, și el de ea, a doua zi sunt surprinși de presă plimbându-se de mână, apar pe coperta revistei "Cinémonde" și odată întorși în țară se căsătoresc în 1960 și devin părinții lui Florin Piersic Jr. (născut în 1968), azi celebru actor, scenarist și regizor."
Limba română este a autoprezentării.
Florin Piersic junior rămâne de la vârsta de 6 ani numai în grija mamei sale care divorțează de craiul Florin Piersic senior.
Am văzut că Florin Piersic senior este prezentat peste tot ca mare actor, dar dacă îți amintești de un film cu haiduci el era un haiduc care mânca semințe și scuipa coji. Gândindu-ne la epoca în care a jucat peste tot Florin Piersic senior, pronunțăm numai câteva nume precum Ștefan Iordache, Ion Caramitru, Marin Moraru, Gheorghe Dinică, Toma Caragiu putem afirma că Florin Piersic senior nu este între actorii mari ai epocii. A afirma precum juniorul că tatăl ar fi cel mai mare actor de azi este un drog ieftin.
Așadar Florin Piersic junior este fiul actriței din delegația rusă și al actorului care era haiducul ce mânca semințe.
Din câteva cuvinte privitoare la biografia lui Florin Piersic junior putem fixa portretul acestui personaj complexat. Și dacă va avea noroc de un bun biograf ar putea revoluționa psihanaliza.
El acum, deși bătrân, face pe nebunul, pe anarhistul și pe interesantul. Poartă părul neglijent (chiar nespălat) și se îmbracă în tricouri ieftine ca să fie cât mai simpatic. A vrut să fie un adevărat „om universal". A jucat în teatru, în filme, a regizat, a scris scenarii, ba chiar a publicat și cărți de proză la Editura Humanitas, a celebrului plagiator Gabriel Liiceanu. A primit chiar premii la Buzău. Când a scris un scenariu pentru Eminescu versus Eminema făcut dovada că e analfabet și netalentat.
Cităm primele opt rânduri cu care începe romanul Romantic Porno:
„S-a spălat pe mâini. Stă rezemat de chiuveta de mar mură. Se admiră în oglinda CU Ramă old-style. Ochii lui se plimbă încet pe trăsăturile bărbatului din oglindă. Totul e la locul lui. Nici o fisură.
Peste o sută de ani, toate astea n-or să mai conteze. Peste o sută de ani, o să fiu doar o mână de oase gălbejite. Dar azi, sunt așa. Eu sunt ăsta. TiPUL Ăsta din oglindă."
Omu’nuștie
ce periculoase sunt ligamentele și atunci el scrie:
CU
Ramă sau TiPUL
Ăsta.
Din cauza biografiei, bietul Florin Piersic junior vrea să fie admirat, adulat, vrea să fie anarhist și spectaculos, vrea să atragă atenția și să-l admire băieții și fetele pe Facebook.
Ca o subtilitate de care nu și-a dat seama e și faptul că, deși a fost băiat frumos, el este înconjurat (cu probe fotografice) de femei modeste, ca să nu zic urâțele (fiindcă nu ar fi elegant). Ca să nu plictisim limba română, i-am putea spune acestui ipochimen flatulent că nu mai există încă din timpul vieții. Ar trebui să bea „apă rece" și să nu se mai mintă singur pe el însuși.
L-aș ruga, cu toată politețea, să nu mai fie ridicol: când ai publicat 3 cărți e bine să nu ai păreri despre cineva care a publicat peste 3000 de cărți.
Aștept o polemică serioasă din partea domniei sale, atunci când va fi publicat deja măcar 30 de cărți. Până atunci, el este pentru mine un postum. Îmi pare rău că despre acest ipochimen nu va rămâne decât acest text pe care l-am dictat în grabă.
Constantin Barbu
Nota Redacției: Cu privire la Florin Piersic Jr., despre care nici nu știam că a existat, am aflat pe site-ul omului de afaceri Gabriel Liiceanu următoarea biografie bogată:
Florin Piersic jr (editor)
FLORIN PIERSIC JR este absolvent al Academiei
de Teatru și Film, Secția actorie, promoția 1991. În 1999 traduce din
limba franceză romanul Omul sen timental de Javier Marías, dar
cartea nu este publicată din lipsa unui traducător de limbă spaniolă
care să confrunte tra ducerea lui Piersic jr cu originalul lui Marías.
Începe să traducă din limba engleză piese de teatru contemporan, parte
din ele fiind produse în regim independent. One-man-show-ul Sex, Drugs, Rock&Roll de Eric Bogosian deschide calea teatrului independent în România, iar
Piersic jr primește Premiul pentru cel mai bun actor al anului 2002 la
Gala UNITER. În 2004 creează casa de producție Artificial Horizon; este
scenarist, regizor și producător pentru filme de scurtmetraj (Advertising – premiul special al juriului la Festi valul Alternative, Târgu Mureș, 2004), precum și lungmetraje (Fix Alert – premiul special al juriului la B-Est Film Festival, București, 2005; premiu pentru debut la Premiile UCIN, 2006; Eminescu vs Eminem). Din 2006 începe să colaboreze ca traducător din limba engleză pentru revista FHM, iar mai apoi, ca editorialist pentru revistele Eva, 24-FUN, HBO, The One, Max. În 2008-2009 lucrează ca actor pentru producțiile cinema tografice Călătoria lui Gruber (regia Radu Gabrea), Contratimp 2 (regia Jesús del Cerro), Bibliothèque Pascal (regia Hajdú Szabolcs) și Youth Without Youth (regia Francis Ford Coppola). În 2009 publică la Editura Humanitas Opere cumplite, volumul unu.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Claudia Marcu de la Național a publicat ce se va întâmpla cu barajele încă din luna ianuarie: Guvernul execută, din nou, ordinele Comisiei Europene. Se pregătește demolarea barajelor de pe râuri
VIDEO: Iată Colindele lui Radu Gyr pe care le vrea Fritz interzise! Aparțin chiar părintelui spiritual al Filarmonicii Banatul, Remus Georgescu, Cetățean de Onoare al Timișoarei. Managerul și Directorul artistic al Filarmonicii au băgat capul în pământ
ARAFAT, CAPO DI TUTTI CAPI ÎN STATUL ROMÂN - Prin noua Lege a Apărării Naționale, Poliția se militarizează sub comanda unui civil controversat, fără experiență militară. În caz de asediu, mobilizare sau război, polițiștii vor fi coordonați de șeful DSU
Mămăliga națională trebuie să explodeze acum! Mâine va fi prea târziu...
Șantaj mizerabil al Franței: România a fost forțată să renunțe la afacerea secolului pentru a intra în NATO. EXCLUSIV NAȚIONAL!
Cum le-a furat Dominic Grinch Crăciunul timișorenilor. Institutul Elie Wiesel decretează: Colindele lui Radu Gyr și Remus Georgescu sunt ”FASCISTE”!
Recomandările noastre
Nicușor Dan retrimite în Parlament legea pentru "combaterea extremismului" - "Unele articole pot fi interpretate abuziv"
Cum le-a furat Dominic Grinch Crăciunul timișorenilor. Institutul Elie Wiesel decretează: Colindele lui Radu Gyr și Remus Georgescu sunt ”FASCISTE”!
DECLARAȚIA PARLAMENTULUI ROMÂNIEI CĂTRE UCRAINA: Actul final al Conferinței CSCE de la Helsinki prevede posibilitatea modificării frontierelor pe căi pașnice, diplomatice. Statul Român către KIEV, 28 noiembrie 1991 - DOCUMENT
O zi mare pentru toți românii - VIDEO ÎN DIRECT: Proclamarea canonizării Sfântului Cuvios Mărturisitor Arsenie Boca de la Prislop la 11 ani de la prima petiție online în acest sens adresată Patriarhiei. Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Secțiuni: Cultură Opinii Prima pagină Publicistică Știri
Persoane: Constantin Barbu (filozof) Florin Piersic Jr.
Locații: Cluj-Napoca România
Subiecte: Integrala Manuscriselor Cantemir Monumenta Mongoliae Historica Monumenta Romaniae Historica Publicistica lui Eminescu
Organizații: Editura Humanitas
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (4)