Declarație bombă a lui Viktor Orban: Se pregătește trimiterea de trupe Aliate în Ucraina – Va fi România împinsă în Război?

Premierul Ungariei a avertizat că niciodată nu a existat un pericol atât de mare ca un război local să se transforme într-un război mondial și a făcut o declarație care ar trebui să le dea frisoane românilor.
Invitat vineri la postul Radio Kossuth, Viktor Orban a tras un serios semnal de alarmă în legătură cu riscurile escaladării Războiului din Ucraina.
Cea mai gravă afirmație a liderului de la Budapesta este că se apropie momentul în care se va discuta trimiterea în Ucraina de „soldați din țările aliate”.
Expresia folosită de Orban este foarte interesantă: nu spune „soldați NATO”.
Ceea ce înseamnă că respectivii militari nu se vor afla în Ucraina în numele și sub umbrela NATO, ci în numele și sub steagul țărilor lor.
Cu alte cuvinte, „țări aliate cu Ucraina” ar urma să fie împinse în război direct cu Rusia, fără a angaja NATO și fără a se putea bucura de protecția conferită de Articolul 5.
Orban este liderul unei țări membre NATO și UE, deci la curent cu ce se discută în aceste cercuri. Așadar e greu de crezut că liderul de la Budapesta bate câmpii.
În plus, afirmația lui se înscrie perfect în logica escaladării continue promovate de Occident de un an încoace.
Cine sunt deci „țările aliate cu Ucraina”, de care vorbește Orban, cu probabilitatea cea mai mare de a fi împinse să trimită trupe? De „a trece frontiera”, cum spune el?
Evident, țările învecinate, în primul rând: Polonia și România.
De la începutul războiului, Polonia a avut unul dintre cele mai agresive discursuri anti-rusești. Polonia a fost prima țară care a dorit să trimită avioane Ucraina, la doar câteva săptămâni de la începutul războiului. Deci implicarea sa cu trupe pare foarte plauzibilă.
În ce privește țara noastră, nu poate fi o întâmplare că, de câteva săptămâni bune, noua răsfățată a cercurilor globaliste, Maia Sandu, face eforturi disperate să târască România în război, pentru a apăra chipurile Basarabia de o agresiune a Rusiei.
Cât despre Lacheii care au pus mâna pe putere la București, își imaginează cineva că ar opune o rezistență cât de mică dacă li s-ar cere să bage România în război?
Iată înregistrarea fragmentului cheie al declarațiilor făcute de Viktor Orban și traducerea lui:
„Liderii lumii sunt cuprinși de o febră a războiului.
„Când îi aud că țin discursuri motivaționale despre câștigarea războiului, cerând și mai multe sacrificii în timpul unor negocieri, altminteri calme, iar consecința este că tot mai multe arme periculoase sunt trimise în Ucraina.
„Să nu uităm că germanii au început cu căști, au trecut la tancuri și, ceea ce până acum a părut un tabu, a devenit o temă solidă de discuții: următoarea etapă este trimiterea de avioane de luptă.
„Și cred că suntem foarte aproape de a discuta foarte serios propunerea ca soldați din țările aliate cu Ucraina ar trebui să treacă frontiera și să intre în Ucraina.
„Așadar, rezumând răspunsul la întrebarea dvs., trebuie să spun că niciodată nu am fost mai aproape, sau lumea nu a fost niciodată mai aproape, de a transforma un război local – dat fiind că vorbim de războiul din Lugansk și Donețk, deci un război local – într-un război mondial.
„Iar probabilitatea ca acest lucru să se întâmple crește de la o zi la alta.”
With many western leaders fanning the flames of war, the risk of escalation in the #RussiaUkraineWar has never been higher. We must contain this conflict to avoid the next world war. #ceasefire #peacetalks pic.twitter.com/3VZiVOHyrZ
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) March 10, 2023
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Peninsula Iberică este noul Wuhan?

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate

BTI: A venit adevărata nucleară: ambasada SUA sugerează că alegerile nu vor fi recunoscute

A vrut un Nürnberg al Covidismului: A fost aruncat în pușcărie!

EMISIUNE LIVE: Doru Paraschiv, ofițerul de informații care l-a prins cu minciuna pe Marian Enache de la CCR ÎN DIRECT la ActiveNews și Starea de Libertate. ACTUALIZARE

Visul umed al Europei e mai aproape ca oricând de a deveni realitate: Să se spele pe cap cu Războiul și cu Zelenski!
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Opinii Prima pagină Știri Ucraina
Persoane: Maia Sandu Viktor Orban
Subiecte: Războiul din Ucraina
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (7)