Gheorghe Piperea denunță dublul standard aplicat în Parlamentul European. Cum a fost salvată de la urmărirea penală una dintre fosilele globaliste ale birocrației UE și Germaniei
Ieri, o majoritate de 308 euro-deputați a salvat-o de la urmărirea penală pe una dintre fosilele parlamentarismului european, Angelika Niebler, posesoarea a nu mai puțin de 5 mandate de euro-deputat și actuala șefă a delegației germane din PPE. După von der Leyen și Weber, este a treia cea mai puternică voce a birocrației UEropene.
Cu 19 activități secundare, ea obține (pe lângă salariul de deputat) venituri anuale de 169.000 de euro. Este membră în consiliile de supraveghere ale multor companii și este consultant pentru firma de lobby și avocatură Gibson, Dunn & Crutcher. Spre deosebire de legile din România, regulamentele Parlamentului European îi permit să stea în comisia de industrie, în timp ce lucrează simultan pentru o asemenea firmă de lobby și avocatură, înregistrată ca atare în Registrul de transparență al UE ca lobbyistă.
Parchetul European (EPPO) o suspectează că a folosit „asistenți locali” plătiți de Parlamentul European, pe bază de minijob, ani la rând, pentru sarcini care nu aveau legătură directă cu activitatea sa parlamentară.
Pentru o infracțiune similară legată de angajarea și activitatea asistenților parlamentari („deturnare de fonduri UE”),
Marine Le Pen a fost condamnată în martie anul trecut la o pedeapsă totală de patru ani de închisoare, o amendă de 100.000 de euro și o interdicție de cinci ani în exercitarea funcțiilor. Imunitatea ei fusese (pe atunci) ridicată, fără ca cineva din aparatul UE să încerce să o protejeze de anchetele parchetului.
De asemenea, o anchetă similară a fost declanșată de curând contra lui Jordan Bardella, favorit la câștigarea funcției de președinte al Franței la anul. Dacă îl mai lasă Kovesi să candideze…
Niebler, însă, a fost tratată altfel. Comisia JURI (în care sunt … coleg cu Niebler) a respins cererea de ridicare a imunității lui Niebler, după care ieri majoritatea parlamentară a făcut la fel.
Ancheta se poate relua în 2029, dacă Niebler nu obține un al șaselea mandat și fapta nu se prescrie.
Euroscepticismul vine, printre altele, și din acest deranjant dublu standard.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum
Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată
Emanuel-Bogdan Bobic: Postare nerecomandată celor care cred că drona aceea a ajuns în inima portului Constanța fiind "în derivă"
Adrian Onciu: Cine ar fi avut de câștigat după sabotajul Oil Terminal
Eugen Sechila și Pledoaria sa pentru Sfânta Cruce - Exclusiv ActiveNews: Lupta unui patriot pentru Adevăr și Frumos - Mărturisire și Fotografii
Prof. Ilie Bădescu: Retorsiunea geopolitică – o nouă amenințare. Cum putem citi geopolitic scenariul de risc al exploziei dronei ucrainene în portul Constanța? Scenariul unui mare dezastru. Știința infra-hazardelor
Recomandările noastre
Părintele Justin, interviu cu Victor Roncea: De nu ne vom păzi Ortodoxia, ne vom pierde și Neamul. Mă simt dator să apăr sufletele românilor. Ținta este libertatea - urmează dictatura și controlul absolut. Lepădăturile comuniste sunt în continuare sus
Cine a început cu ”Listele Negre” de care se plâng astăzi SECURIȘTII SISTEMULUI SOROȘIST și cum a câștigat ActiveNews de două ori procesul contra listei ”vectorilor propagandei” din România. Sorin Bocancea și Constantin Ilaș, INCULPAȚI. AVIZ AMATORILOR
Secțiuni: Opinii Politic Prima pagină Știri
Persoane: Angelika Niebler Ursula von der Leyen
Locații: Uniunea Europeană
Subiecte: urmărire penală
Organizații: Parchetul European Parlamentul European
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)