Hai, recunoaște că ți-e dor!
Ți-e dor?
Nu mi-e dor!
Hai, recunoaște că ți-e dor!
Nu-mi este, dǎ-mi pace, femeie!
Atunci de ce tot pozezi vazele astea?
Pentru că-mi plac și pentru că a trebuit să mă țigănesc cu fiu’ meu pentru ele. Le-am găsit pe marginea drumului, printre alte obiecte de dat, mi-au plăcut, le-am luat, le-am spălat și atât.
Dacă nu ți-e dor, de ce le așezi mereu în aceeași ordine?
Bine, mi-e puțin dor, dar numai puțin…
De ce ți-e dor?
Mi-e dor de orașul meu, de cărările din Apuseni, de nunți, de vioara cu goarnă, de terasele de pe Corso, de slǎnina afumatǎ, de oameni beți, de oameni treji, de oamenii care se supără dacă nu mănânci la masa lor, de înjurături, de sfințenia țăranilor bătrâni, de mirosul de tămâie din Biserică, de talǎngile vacilor, de drumurile mele, mi-e dor să aud vorbindu-se ungurește, mi-e dor să mă opresc la hanurile de pe marginea șoselelor, de puținii prieteni pe care-i am acolo. Mi-e dor de toate astea dar numai puțin pentru că mi-am reprimat toate dorurile, cu bunǎ știință.
De ce?
Ca să nu sufăr.
(Dialog cu mine însămi)
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)