IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va publica în curând o carte în 250 de volume: 1700 de ani de la Sinodul de la Niceea din anul 325. Marcus Metropolitanus Tomensis, participant la Sinodul de la Niceea, cel mai mare monument scriptural al Bisericii
IPS Acad. Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, urmașul simbolic al Sfântului Andrei, va publica în acest an lucrarea sa monumentală în 250 de volume, 1700 de ani de la Sinodul de la Niceea din anul 325. Marcus Metropolitanus Tomensis, participant la Sinodul de la Niceea.
Această carte în 250 de volume este cel mai mare monument scriptural al Bisericii Ortodoxe și se desfășoară pe aproximativ 100.000 de pagini, având un studiu introductiv de o erudiție absolută, cele 100.000 de pagini cuprinzând cele mai vechi și valoroase manuscrise care privesc izvoarele contemporane ale Sinodului de la Niceea (în principal anii 304-337).
Academicianul Teodosie a depus o muncă inumană pentru identificarea acestor izvoare, fiindcă la Sinodul de la Niceea din anul 35 a participat Marcus, Mitropolitul Tomisului din anul 325. E bine să reamintim genealogie episcopilor, arhiepiscopilor și mitropoliților Tomisului. Fiindcă, începând cu Evangelicus, ierarhul tomitan din anul 298, până la Iachint de Vicina (urmașul ierarhilor tomitani din Vicina, cel din anul 1359, an în care a fost chemat la Curtea de Argeș pentru a fonda Mitropolia Țării Românești), avem o linie spirituală absolut impresionantă.
Iată genealogia fondatoare a bisericii ortodoxe române:



După
1285 Mitropolia Tomisului s-a mutat la Vicina, pe malul drept al
Dunării (în Dobrogea). Numele mitropoliților sunt următoarele:
1285 Theodoros Mitropolit
1303 Luca Mitropolit
1339 Macarie Mitropolit
1347 Kyrillos Mitropolit
1359 Iachint Mitropolit
Am publicat peste 100 de volume (cu documente în șase limbi) în care în zeci de arhive celebre din lume apar numele marilor ierarhi ai Tomisului. Nici un ipochimen, oricât ar fi de gelos pe străvechimea Tomisului, nu va mai putea spune că Apostolul Andrei n-a trecut prin Sciția noastră, că Mitropolitul Marcus al Tomisului n-a fost prezent la Niceea în anul 325. Ar trebui, poate, reamintit că IPS Acad. Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, este membru titular sau membru de onoare în mai multe academii celebre din lume. Și a primit, de asemenea, mari premii și recunoașteri internaționale. Modestia sa, deja atât de cunoscută, a făcut ca să nu vorbească niciodată el însuși despre aceste semne care aduc în lumină cinstea, puritatea și bunătatea acestui ierarh ortodox din zilele noastre.
Așa cum am mai spus, urmăm cele 80 de dosare din Fontes Nicaenae Synodipublicate de Samuel Fernandez în Fontes Nicaenae Synodi. The Contemporary Sources for the Study of the Council of Nicaea (304-337).
Iată sinopsisul „dosarelor" Sinodului de la Niceea, pe care academicianul Teodosie l-a îmbogățit cu câteva manuscrise și papirusuri, pe care le-a găsit cu mult noroc:
„FNS 1: Four Egyptian Bishops, Letter to Melitius
FNS 2: Peter of Alexandria, Letter to the People of Alexandria
FNS 3: Peter of Alexandria, Canonical Letter
FNS 4: Synod of Ancyra, Canons
FNS 5: Synod of Neocaesarea, Canons
FNS 6: Arius, Letter to Eusebius of Nicomedia
FNS 7: Eusebius of Nicomedia, Letter to Arius
FNS 8: Alexander of Alexandria, Letter to Alexander
FNS 9: Alexander of Alexandria, Letter to Philogonius
FNS 10: Alexander of Alexandria, Festal Homily
FNS 11: Arius and Companions, Letter to Alexander
FNS 12: Eusebius of Caesarea, Letter to Alexander
FNS 13: Eusebius of Caesarea, Letter to Euphration
FNS 14: Eusebius of Caesarea, Letter
FNS 15: Eusebius of Nicomedia, Letter to Paulinus
FNS 16: Paulinus of Tyre, Letter
FNS 17: Asterius of Cappadocia, Theological Fragments
FNS 18: Arius, Hymn [Thalia]
FNS 19: George of Laodicea, Letter to Alexander
FNS 20: George of Laodicea, Letter to Those of Arius
FNS 21: Athanasius of Anazarbus, Letter to Alexander
FNS 22: Athanasius of Anazarbus, Letter
FNS 23: Theognis of Nicaea, Letters
FNS 24: Constantine, Letter to Alexander and Arius
FNS 25: Alexander of Alexandria, Deposition of Arius
FNS 26: Alexander of Alexandria, Encyclical Letter
FNS 27: Alexander of Alexandria, Letter to Sylvester
FNS 28: Synod of Antioch, Synodical Letter
FNS 29: Narcissus of Neronias, Testimony of a Letter
FNS 30: Constantine, Letter to the Bishops
FNS 31: Constantine, Speech to the Nicene Synod
FNS 32: Synod of Nicaea, Creed
FNS 33: Synod of Nicaea, Canons
FNS 34: Synod of Nicaea, Letter to the Church of Egypt
FNS 35: Constantine, Letter to All the Churches
FNS 36: Constantine, Letter to the Alexandrian Church
FNS 37: Eusebius of Caesarea, Letter to his Church
FNS 38: Eusebius Fragment
FNS 39: Eustathius of Antioch, On Prov 8:22
FNS 40: Eustathius of Antioch, Against the Ariomaniacs
FNS 41: Eustathius of Antioch, Contra Arianos
FNS 42: Constantine, Letter to the Church of the Nicomedians
FNS 43: Constantine, Letter to Theodotus of Laodicea
FNS 44: Constantine, Letter to the Bishops and the People
FNS 45: Constantine, Against the Heretics
FNS 46: Constantine, Mandate on Clerical Privileges
FNS 47: Constantine, Mandate on Novatianists
FNS 48: Melitius, Report to Alexander
FNS 49: Constantine, Letter to Athanasius
FNS 50: Constantine, Letter to Athanasius
FNS 51: Synod of Antioch, Letter and Canons
FNS 52: Constantine, Letter to the People of Antioch
FNS 53: Constantine, Letter to the Synod of Antioch
FNS 54: Constantine, Letter to Eusebius of Caesarea
FNS 55: Constantine, Letter to the Church of Alexandria
FNS 56: Ischyras, Letter to Athanasius
FNS 57: Pageus Presbyter, Letter to the Priors of Hathor
FNS 58: Alexander of Thessalonica, Letter to Athanasius
FNS 59: Pinnes, Letter to John of Memphis [Archaph]
FNS 60: Arsenius, Letter to Athanasius
FNS 61: Constantine, Letter to Athanasius
FNS 62: Constantine, Letter to John of Memphis [Archaph]
FNS 63: Constantine, Letter to Arius and His Companions
FNS 64: Constantine, Letter to Arius
FNS 65: Arius and Euzoius, Letter to Constantine
FNS 66: [Secundus and Theonas], Pamphlet of Apology
FNS 67: Callistus, Letter to Paiêou and Patabeit
FNS 68: Constantine, Letter to the Synod of Tyre
FNS 69: The Clergy of Alexandria, Letter to the Commission of Mareotis
FNS 70: The Clergy of Mareotis, Letter to the Synod of Tyre
FNS 71: The Clergy of Mareotis, Letter to Prefect Philagrius
FNS 72: The Egyptian Bishops in Tyre, Letter to the Synod of Tyre
FNS 73: The Egyptian Bishops in Tyre, Letter to Count Dionysius I
FNS 74: The Egyptian Bishops in Tyre, Letter to Count Dionysius II
FNS 75: Alexander of Thessalonica, Letter to Dionysius
FNS 76: Count Dionysius, Letter to the Commission of Mareotis
FNS 77: Synod of Jerusalem, Synodical Letter
FNS 78: Flavius Hemerius, Letter to the Tax-collector of Mareotis
FNS 79: Constantine, Letter to the Bishops Gathered in Tyre
FNS 80: Constantine, Letter to Alexander [ of Constantinople ]"
Să oferim cititorilor noștri câteva coperți ale acestei colecții și câteva imagini cu papirusurile și manuscrisele ce se vor regăsi în facsimilările din cărți.
Iată chipul memorabil al acestor documente care văd pentru prima dată frumoasa lumină a tiparului:
Iată două file dintr-un manuscris din anii 600 unde se află și splendidă Collectio Canonum.
Iată și papirusul lui Pageus, epistola către întâistătătorii din Hathor (FNS 57).

Este un papirus de o valoare incomparabilă datat 19 martie 334.
Textul său grecesc sună astfel:

(© Duke Databank of Documentary Papyri.)
Canoanele Sinodului de la Niceea (FNS 33) sunt într-un celebru manuscris BNF Grec 474, transcript vechi de 1000 de ani.
Rarisimă este și această filă din Crezul Athanasian, un transcript din anii 600 aflat în Biblioteca Ambrosiana (Ms. O.212, f. 15r).
Sunt sigur că așteptăm împreună cu toți ierarhii apariția acestei monumentale colecții, în care vom afla cele mai fabuloase lucruri despre primul Sinod de la Niceea din anul 325, Sinod la care a participat Marcus, Metropolitanus Tomensis.
Împăratul Constantin cel Mare era de față. Simbolic, atunci s-a întemeiat Europa, cel mai frumos continent al planetei.
Constantin Barbu
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Tucker Carlson: Chemtrails sunt reale! – Haarp, secetele, uraganele și Sabotorii Climatici – Operațiunea Popeye - 11 septembrie și ingineria climatică - Planul demonic de a distruge Planeta [traducere integrală]
LIVE I-II: Conferința COVID-19, CONVERGENȚA BIO-DIGITALĂ la Parlamentul României. Interzisă abuziv de agenții vaccinării cu seruri experimentale, conferința științifică este găzduită de AUR. Invitată: geneticiana de renume mondial Alexandra Henrion-Caude
Apel disperat al medicilor. Opriți extinderea tehnologiei ARNm la vaccinuri! Risc de deteriorare genetică
Theodor Paleologu a murit. Dumnezeu să-l ierte!
”Un Studiu Incomod” - un documentar tulburător despre Minciuna Vaccinurilor. Senatorul Ron Johnson: ”E dezgustător!”. Film realizat de faimosul jurnalist Del Bigtree, autorul VAXXED, tradus în română de Ionel Trandafir - VIDEO
Follow the money – UE a pus ochii pe banii tăi!
Recomandările noastre
Virgiliu Gheorghe despre România și Catedrala Mântuirii Neamului: "Cel mai dureros lucru, despre care trebuie să vă vorbesc mai mult este dezbinarea" - INTERVIU ActiveNews
”Un Studiu Incomod” - un documentar tulburător despre Minciuna Vaccinurilor. Senatorul Ron Johnson: ”E dezgustător!”. Film realizat de faimosul jurnalist Del Bigtree, autorul VAXXED, tradus în română de Ionel Trandafir - VIDEO
Cum să distrugi o țară în patru pași. Fostul agent KGB Yuri Bezmanov: “Scoteți-vă bananele din urechi!”
Tucker Carlson: Chemtrails sunt reale! – Haarp, secetele, uraganele și Sabotorii Climatici – Operațiunea Popeye - 11 septembrie și ingineria climatică - Planul demonic de a distruge Planeta [traducere integrală]
Secțiuni: Biserica Cultură Opinii Prima pagină Știri
Persoane: IPS Teodosie Mitropolitul Marcus al Tomisului
Subiecte: Sinodul de la Niceea
Organizații: Arhiepiscopia Tomisului
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)