Iulian Capsali: NU TRAGEȚI CU TUNUL DUPĂ MUȘTE! Bănescu gândește ca Solomon
Poate că voi fi în răspăr cu mulți prieteni de-ai mei, dar consider comunicatul Arhiepiscopiei Sibiului ca fiind neavenit.
Să mă explic: Știm cu toții (noi, creștinii, evident) foarte bine propensiunile antiortodoxe ale lui Solomon. Evident, filmul nu este un documentar, chiar venit din partea unui om ostil Bisericii dar care are o oarecare onestitate intelectuală, ci o vomă propagandistică. Plătită generos din bani publici, dar de când cultura a fost confiscată de globaliști (de stânga sau de dreapta), nu ne mai miră nimic.
Însă nu era treaba unei instituții de anvergura BOR să ceară interzicerea acestui "film" (care este și foarte prost făcut, evident). Asta nu face decât să crească interesul - care era foarte scăzut, din datele pe care le am - față de acest rebut propagandistic. Era treaba laicatului să discute despre această producție, dar nu este treaba BOR să ceară cenzura filmelor. Pentru că, la ce se pricep progresiștii cel mai bine este să se victimizeze. Intră în fișa postului pe care îl învață la seminariile de tip Open Society (Soros).
Or, comunicatul Arhiepiscopiei exact asta le-a servit.
Ceea ce trebuia făcut, dar nu o să o facă dintr-un motiv simplu, că gândește în mare măsură la fel, era un comunicat al Patriarhiei ticluit de tristul Bănescu, în limba lui dilematic-lemnoasă.
Atât și nimic mai mult; în niciun caz o cerere de cenzurare. Care servește o nesperată gură de aer unui documentar grotesc precum regizorul.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Recomandările noastre
Secțiuni: Biserica Opinii Prima pagină Știri
Persoane: Alexandru Solomon Iulian Capsali
Locații: Sibiu
Subiecte: Arsenie Viața de apoi
Organizații: Arhiepiscopia Sibiului
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)