ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Jurnalistul Liviu Mihaiu reacționează, în postarea de pe Facebook, la ”raportul” mincinos prezentat la Cotroceni sub patronajul lui Nicușor Dan, pe care, de altfel, îl numește ”autorul celei mai mari dezinformări electoarle ever”.
 
Liviu Mihaiu demontează toate aberațiile prezentate de ”România imună”, o platformă obscură, apărută de sub un ONG cu numele ascuns, sub coordonarea concubinilor George Leca și Andreea Nistor, vorbitori la reuniunea de la Cotroceni, precizând că fiecare subiect de pe „lista neagră” a lumii bune de la Cotroceni a fost abordat de către ziariștii anti Sistem, underground și onground, în țară și in străinătate.
 

Publicăm in continuare opinia sa:

”La Cotroceni a fost o mare, mare conferință. Lume bună. Până aici nimic extrordinar. Un fel de "Informați-vă numai din surse oficiale!"-G.Ong. gen. In care a vorbit chiar și președintele. Iarăși nimic extraordinar. Desigur, președintele fiind autorul celei mai mari dezinformări electorale ever, cum că au intervenit rușii in alegeri și va demonstra printr-un raport acest lucru. 
 
Raport inexistent. Și fals, conform unui președinte predecesor (acum consilier personal neoficial al lui ND) și al unor surse publice americane și europene, la nivel politic de top.

Uitați-vă la peretele ăla cu subiectele expuse "dezinformării" publice.. Și să incercăm să expunem pe puncte marea fraudă morală a proiectelor despre noul tip de "dezinformare". 
 
Banii de la UE/SUA, miliarde, au ajuns și aici pentru a trata societatea de această "boală a societății", in care cu onor ne fac cei plătiți praf, pe cei care nu le abordăm "in interes inalt de stat", doar din surse oficiale sau intreținute și dependente de Sistem. Cum pe cine au finanțat!? Pe cei care au aceeași părere cu ei și sunt plătiți pentru asta. 

Că doar nu pe cei care au curajul și priceperea să abordeze aceste subiecte ALTFEL decât cum le tratează Ministerul Adevărului, aka Narativa Oficială, aka Propaganda plătită . Dovada fiind că ong ul Funky Citizen păstorește Factual(demonstrat de nenumărate ori de către jurnalistul francez Stephane Luçon-"Le monde diplomatique" -limba română, ca fiind abuziv și cenzitiv la adresa unor libertăți constituționale fundamentale.) 
Fiecare subiect din lista neagră a lumii bune de la Cotroceni a fost abordat de către ziariștii anti Sistem, underground și onground.  Aici și in străinătate. Cei mai de succes podcasteri din lume fix despre subiectele astea "interzise" vorbesc zilnic.  Cu un rating de zeci de ori mai mare decât cel al CNN.ului, de exemplu. 
 
Să luăm un subiect la intâmplare: 
 
"Imigranți in România". Deci nu ai voie să spui că nu e bine să primești imigranți, ințeleg !? Sau cum o cotă de 100 000 e prea mare sau...cum!? Să nu relatezi nimic din ceea ce spun alții care au scăpat de sub control orașe intregi in Europa sau...cuuum!? 
 
Sau "nașterea prin cezariană". Eu am copii născuți prin cezariană. Dar specialiștii spun că cel mai bine este să naști natural, nu prin cezariană. Cum, tot in sectorul maternal, cel mai bine este să alăptezi de la sân cât mai mult iar dezinformarea aparține industriei Pharma, cum că laptele praf e la fel de bun ca și cel de mamă. Așa cum, in anii 50, țigările erau recomandate de către ..medici. Unde-i dezinformarea in cazul nașterii prin cezariană!? Care-i dezinformarea in cazul războiului din Ucraina!? Tot ce nu iese de la ministerul "adevărului pentru război" al NATO!?
 
Că nu câștigă războiul ucraineinii!? Că sunt corupți și extremiști și că arestează și bat popi!? 
 
Ba mai mult, in țara noastră, mai există și O altfel de Media. Cea bună. Cum nu știați!? Ba da. Există o alianță "etică" a presei. "Ethical Media Alliance". Un club al presei, dar d-ăla bun. Ceilalți nu sunt etici, if u know uat I mean. In care alianță e toată presa nouă, finanțată de afară și de aici (nu știm cum și de unde, dar "băieții" mi au zis că sunt niște surprize mari pe acolo ) 
 
Alianța este condusă de fostul meu coleg de la Realitatea, lucrător sub și in boardul lui SOV, Dragos Stanca, care spunea zilele trecute, intr-un status pe fb, următoarele : 
 
"Toată lumea stă cu nasul în rețele, analizând ce e pe acolo, dar un fenomen similar are loc și prin publicitatea automatizată, aflată în afara social media.
 
Sper că structurile specializate care ne protejează au "pe radar" acest fenomen. Dacă nu, ar cam trebui să-l aibă."
 
Deci, cuuuuuum, Dragoș!?

Șeful la Alianța Etică ne spune că ar trebui să ne cam ia structurile la rangă cybernetică, că nu se mai poate, tovarăși! Oamenii muncii cred tot felul de prostii! 
 
ps. toate aceste subiecte "fake"/"conspirațiioniste" au făcut obiect al unor investigații de ani ale Congresului american, cu concluzii totalmente opuse recomandărilor celor care se ocupă de Adevărul nostru cel de toate zilele.
 
Acum și la Cotroceni.  Chiar zilele trecute a ieșit public Sen.(R)Ron Jhonson(șef al unei comisii de anchetă din Congres) pe subiectul pe care năimiții de la Cotroceni il denumesc "sănătate/vaccinare", cu niște concluzii pe care "România Imună" le ar fi trecut la "dezinformare medicală", cu propunere de arestare.  
 
p.s. Conferința s-a numit : "România Imună". 
Mai bine ii zicea "România Sterilizată".”