Luminița Arhire: A ZBURAT PATRIOT-UL CU AȚA

MOTTO: „Consiliul Suprem de Apărare al Țării (CSAT) a anunțat joi că România va dona Ucrainei un sistem Patriot. Kievul va folosi echipamentul sofisticat pentru a se proteja de atacurile aeriene rusești.” (ROMÂNIA.EUROPA LIBERĂ. ro, 20 iunie 2024)
.........................................................................................
Se duse și PATRIOT-ul, „ca nour lung pe șesuri...” Mie cel mai mult îmi place ironia din denumirea sistemului. Adică, stai și te miri, cum să dăruiești PATRIOT-ul?... putem să ne întrebăm și noi, exact ca-n bancul cu „...dîn Togo, dîn Togo, da’ de-al cui?”, păi... PATRIOT, PATRIOT, da’ de-l cui PATRIOT?
Știm că România a fost reprezentată cu demnitate în Țara-dolarului-răsare și Klaus s-a bătut eroic pentru a păstra ceea ce-au plătit cetățenii. Atunci când, în cadrul ultimei vizite a lui Klaus peste ocean, un alt mare înțelept al planetei, Joe Robinette, l-a somat: „dă, mă, și tu ceva!!! nu te preface că n-ai, că doar le-ai plătit! aha, nu-s funcționale, știu, da’ plătite sunt, așa că teoretic este o afacere reciproc avantajoasă: vouă vi s-a îngăduit să le achitați, și, în schimb, lor li se permite să le primească! un «deal» fără cusur!” amoeba noastră falnică din fruntea statului a făcut niște fonfleuri și niște genoflexiuni din pseudopode, după care și-a umflat puțin mușchii endoplasmei și și-a etalat voinicia ectoplasmatică, iar în final a rostit din inteligența lui: „...da, suntem dispuși. Să vedem ce putem să oferim și ce putem primi în schimb, pentru că este INACCEPTABIL ca România să rămână fără apărare anti-aeriană”, după care s-a făcut un cocoloș flasc pe covorul din Biroul Oval și... gata! a zburat PATRIOT-ul cu ața! Nu e, totuși, minunat ce bine se înțeleg marile spirite ale planetei?
Până la urmă, a fost satisfăcător și pentru amoeba noastră, nu-i așa? Dăruiește, dăruiește, că nu dă de la el, dar se și retrage din cursa pentru șefia NATO! Adică de-acolo unde găina proastă s-a băgat de una singură cotcodăcind în zece puncte despre cum va reforma dânsa, din coteț, marea alianță! Frumos, două dintr-o lovitură! Cu toate că încă nu mi-a explicat nimeni și nu cred că de acum încolo se va obosi cineva să-mi explice de ce-a crezut găina că se poate pune șefă peste ogradă. Cum de a trecut prin mintea ei microscopică o astfel de idee năstrușnică?
Iar acum suntem, din câte-mi dau seama, și bătuți și cu banii luați, cum stă bine la voinic!
Însă eu sunt ignorantă în materie de politică externă, alianțe, tratate și alte finețuri. De aceea consider că este foarte bine că au zis și Radu Tudor, și Ciuvică, și generalii arondați CNN, și alte capete luminate ceva în genul „nu plânge că nu se mai învârtoșează, da’ uite-o ce frumos atârnă”! Adică, lasă că o să ne dea ei ceva, până la urmă, peste niște ani... că nu se poate, între prieteni, să ne lase cu buza hialuronată! Oricum, sistemul PATRIOT era cam de cacao, doar a confirmat și generalul Dan Grecu: „Să fim clari! Sistemul Patriot nu este panaceu. Ar trebui vreo 150 de sisteme în România, cel puțin 2-3 pe fiecare județ” și „RACHETELE SUNT CA SALAMUL, dacă îmi permiteți să glumesc, au termen de valabilitate. Cred că minimul e 20 de ani, a la long. Altfel nu mai pot fi folosite” (cine-a compus nemuritoarele versuri: „avion american/ bombardează cu salam”, a avut, așadar, dreptate). Și a mai zis generalul: „Costul este foarte mare... adevărul e că în relația cu ținta, când folosești Patriot în urma unui avion, care costă 40-50 milioane, se justifică, dar când dai după Shahed (adică după drone-dronișoare, la cinci lei grămada, n.n.)... aici e problema.” Ați priceput, da? Scump și de cacao! Bine c-am scăpat de el!
Din ce-am înțeles, în compensație ni s-a permis să ne mai scormonim de niște mărunțiș de 70 de milioane de parai și să comandăm niște avioane ultimul răcnet. Că o să ni le dea ei odată și odată, dacă plătim înainte, ca de obicei.
Până atunci însă, cetățeni, să ne bucurăm de înțelepciunea bine- cunoscutului proverb ucrainean: „Dă matale vrabia, plătită în avans, pe negocierea (dintr-un viitor neprecizat) pentru cioara de pe gard”. Că aceasta este adevărata frumusețe a afacerilor între parteneri strategici!
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate

Peninsula Iberică este noul Wuhan?

BTI: A venit adevărata nucleară: ambasada SUA sugerează că alegerile nu vor fi recunoscute

A vrut un Nürnberg al Covidismului: A fost aruncat în pușcărie!

EMISIUNE LIVE: Doru Paraschiv, ofițerul de informații care l-a prins cu minciuna pe Marian Enache de la CCR ÎN DIRECT la ActiveNews și Starea de Libertate. ACTUALIZARE

Visul umed al Europei e mai aproape ca oricând de a deveni realitate: Să se spele pe cap cu Războiul și cu Zelenski!
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Eveniment Justiție Armată Servicii Opinii Prima pagină Știri
Persoane: Angel Tîlvar Klaus Iohannis Vlad Gheorghiță
Subiecte: sistem antiaerian Patriot
Organizații: Armata Română CSAT Președintele României
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (7)