Maria Eftimie: Marcel Ciolacu-cap-de-mici tocmai a recunoscut că va încălca Constituția la procedura de suspendare a lui Iohannis

Întrebat despre procedura de suspendare a lui Johannis demarată de AUR, POT și SOS, Ciolacu a afirmat că „este un demers populist”. Pentru el, obligația de a respecta Constituția este „populistă”!
Ciolacu nu a citit Constituția, pentru că și-a dedicat timpul provocărilor adolescentice de pe Tik-Tok.
El este obligat să voteze suspendarea pentru că art. 8 din Constituție obligă partidele politice să respecte valorile democratice și statul de drept. Sigur că Ciolacu și Bolojan și toți ai lor sunt cei care încasează foloasele loviturii de stat, dar „prostul nu e prost destul dacă nu e și fudul”. Pentru ei, ca și pentru CCR, ca și pentru Johannis, încălcarea Constituției a devenit o normalitate, iar sancționarea pentru nerespectarea ei este populistă!
Tupeul celui care-i mulțumea îndatoritor lui Johannis „pentru încrederea acordată” de a-l pune Prim-ministru nu are limite.
Cred că demersul partidelor de opoziție AUR, POT și SOS reprezintă un demers normal într-o țară democratică, iar sfidarea lui Ciolacu de a spune că acest demers obligatoriu într-un stat de drept „nu are șanse”, pentru că propria sa camarilă nu-l poate răsturna pe cel care le-a pus din nou puterea în mână, fără ca ei sau el să aibă vreun drept, dovedește organizarea perfectă a unui stat corupt.
PSD, PNL, UDMR vor încălca art. 8 din Constituție, dacă nu vor vota suspendarea inițiată de AUR, POT și SOS.
Iar cei care afirmă că suspendarea nu ajută pe nimeni, nu cred că sunt „ai poporului” așa cum de autointitulează ei.
Aceștia afirmă că demersul este inutil, pentru că Johannis nu mai este Președintele României și susțin că el trebuie să plece. Și cum ar vrea să plece? Să-l rugăm frumos, să-i stăm în genunchi? Le dau o veste proastă: Johannis este Președinte pentru că și-a prelungit singur mandatul. De aceea este în continuare la Cotroceni și îndeplinește toate prerogativele unui Președinte în funcție. Mai mult, tot în calitate de Președinte i-a încredințat Guvernul prietenului său, Ciolacu!
Aceleași voci care astăzi și-au manifestat nemulțumirea față de demersul „inutil” și „ilegal” al suspendării ne „sfătuiau prietenește” să stăm în casă după lovitura de stat, creându-i liniștea necesară lui Iohannis pentru a pune un guvern ilegitim. Simplele lamentări nu țin loc de nimic și nici nu pot păcăli pe nimeni!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate

Peninsula Iberică este noul Wuhan?

A vrut un Nürnberg al Covidismului: A fost aruncat în pușcărie!

BTI: A venit adevărata nucleară: ambasada SUA sugerează că alegerile nu vor fi recunoscute

EMISIUNE LIVE: Doru Paraschiv, ofițerul de informații care l-a prins cu minciuna pe Marian Enache de la CCR ÎN DIRECT la ActiveNews și Starea de Libertate. ACTUALIZARE

Visul umed al Europei e mai aproape ca oricând de a deveni realitate: Să se spele pe cap cu Războiul și cu Zelenski!
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Alegerile Opinii Politic Prima pagină Știri
Persoane: Marcel Ciolacu
Locații: România
Subiecte: Alegeri Anulate anularea alegerilor Constituția României Demitere președinte Suspendare președinte
Organizații: AUR Guvernul României Parlamentul Romaniei
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (6)