Pelerinul Român: În întuneric, orice cădere pare zbor...
Ma gandeam azi, cat confort e in lumea asta si cum alergam cu totii sa
ne facem viata cat mai usoara. Ne umplem viata cu atat de multe
(in)utilități, încât, de atâta ușurătate, nu mai poate Dumnezeu sa
lucreze in viata noastra. Unde sa mai apara miracolul, cand noi ne
planificam fiecare pas, avem tehnologii peste tehnologii, vrem sa mergem
undeva si... s-a si facut! Unde mai este intamplatorul in viata
noastra? In lumea de azi, totul este voie proprie si nimic nu mai este
lasat la Voia Lui Dumnezeu.
Fire de praf, zbatandu-se in intuneric, crezand ca zboara, nestiind ca, de fapt, sunt in cădere "libera"... in intuneric orice cadere pare zbor... asa e si cu voia proprie: luăm caderea drept zbor...
Acum, când vrei sa auzi de cineva, pui mana pe mobil... candva, ti-l scotea Dumnezeu in cale, la cel mai potrivit moment... acum cand ai nevoie de ceva, te uiti pe net... candva, iti trimitea Dumnezeu pe cineva sa te ajute. Acum, cand vrei sa ajungi undeva te pui in masina si ai plecat. Candva, te trimitea Dumnezeu, unde stia El ca trebuie sa ajungi... alegem, alegem... dar fiind imperfecti, limitati si pacatosi, alegerea noastra e ciuntă si in afara Adevarului... alegerea noastra omeneasca si ne-Luminata de Hristos este doar caderea "libera" a firelor de praf , in intuneric si doar Lumina poate dezvalui hăul ce asteapta sub noi...
Când Dumnezeu a lasat legi, oamenii aveau credinta, dar nu aveau forma. Nu erau sofisticati, nu umblau cu fofârlici, barbatul era barbat, femeia era femeie, copiii erau copii...
Daca nu ar fi venit Hristos, nimeni nu s-ar mai fi mantuit, din cauza pacatului stramosesc si pentru ca toti ajunsesera sa creada in lege mai mult decat in Dumnezeu. Evlavia lor era la litera... si a venit Hristos... iar Hristos a suflat Duh peste Apostoli si a suflat Duh peste lume... o data cu El, a inviat si legea... pentru ca a prins Duh. "LUAȚI DUH SFÂNT", a spus EL.
LEGEA e perfecta si buna, dar nimeni nu se poate mantui doar dupa lege, pentru ca nimeni nu respecta legea "intr-atat de" mult... complet, cu totul... cand Dumnezeu da lege sa ÎL iubesti, POATE CINEVA SPUNE CA A IMPLINIT ACEASTA LEGE? Pentru ca iubirea de Dumnezeu nu e doar un atasament sau un respect oarecare, ci asa cum apare in traducerea greceasca a termenului, IUBIREA DE DUMNEZEU ESTE JERTFELNICA si nu poate fi altcumva decat asa. Cum poti sa-L iubesti pe Dumnezeu, daca nu ai murit deja pentru El? Iubirea de Dumnezeu nu este Eros, ci Agape!
Iar legea Lui Dumnezeu, nu se poate respecta doar pe "articole", ci intru totul, dimpreuna, in plenitudinea ei... nimeni nu se poate mantui doar prin Lege, pentru ca nimeni nu e perfect... si pentru ca nimeni nu este perfect, a trebuit sa vina Hristos, sa ne putem mantui PRIN HAR.
Cum ne mantuim prin Har?
In primul rand prin Voia Lui Dumnezeu, lepadand voia proprie.
In al doilea rand, prin ÎNCHINAREA ÎN DUH SI ADEVAR.
De asta, lupta fariseilor in zilele noastre nu se mai dă pentru păstrarea idolatră a legii, așa cum era odinioară, când îl condamnau pe Iisus la răstignire, ci impotriva ÎNCHINARII ÎN DUH și ADEVĂR. Fariseii și cărturarii zilelor noastre, in frunte cu Ban-escu, Papa-hagi, Bacon-schi, Pale-ologu si toti scolasticii neo-progresisti care "consiliaza" prin diferite Mitropolii, nu mai vor ca oamenii să se mântuiasca. Vor sa transforme pe fiecare ortodox in Irod. Fac jocul satanei... Nemaiînchinandu-se in Duh si Adevar, omul nu-si mai poate vedea pacatele, decat atunci cand ajunge in iad si cand il pune Dumnezeu in raza de Lumina a Judecatii Sale... Adevarul vazut prea tarziu!
Cum poti sa-ti mai vezi pacatul, cand te complaci in minciuna si intuneric ori cand nu stii cui te inchini, cand iesi din starea de comuniune cu Duhul si cu Adevarul... pentru ce sa te mai pocaiesti, cand tu ajungi sa iubesti minciuna, cand numesti intunericul, Lumina cand intri in fratie cu dusmanii Lui Dumnezeu??? Cum sa-ti mai vezi pacatele tale cand tu faci doar voia ta si deloc Voia Lui Dumnezeu? Cum sa mai lucreze miracolul in viata ta, cand tu planifici totul si ai de toate... ?
P.S. Sfinții nu erau nebuni când ne sfatuiau sa ne mulțumim cu puțin... sa ne mai si nevoim... ca sa nu pocnim de voie proprie si ușurătate, sa nu ne împuțim în confortul nostru, sa mai lasam Minunea sa se intample in viata noastra... prin gura Sfintilor, Dumnezeu ne ruga sa-L lasam sa faca minuni in vietile noastre... ca sa putem Crede...
Fire de praf, zbatandu-se in intuneric, crezand ca zboara, nestiind ca, de fapt, sunt in cădere "libera"... in intuneric orice cadere pare zbor... asa e si cu voia proprie: luăm caderea drept zbor...
Acum, când vrei sa auzi de cineva, pui mana pe mobil... candva, ti-l scotea Dumnezeu in cale, la cel mai potrivit moment... acum cand ai nevoie de ceva, te uiti pe net... candva, iti trimitea Dumnezeu pe cineva sa te ajute. Acum, cand vrei sa ajungi undeva te pui in masina si ai plecat. Candva, te trimitea Dumnezeu, unde stia El ca trebuie sa ajungi... alegem, alegem... dar fiind imperfecti, limitati si pacatosi, alegerea noastra e ciuntă si in afara Adevarului... alegerea noastra omeneasca si ne-Luminata de Hristos este doar caderea "libera" a firelor de praf , in intuneric si doar Lumina poate dezvalui hăul ce asteapta sub noi...
Când Dumnezeu a lasat legi, oamenii aveau credinta, dar nu aveau forma. Nu erau sofisticati, nu umblau cu fofârlici, barbatul era barbat, femeia era femeie, copiii erau copii...
Daca nu ar fi venit Hristos, nimeni nu s-ar mai fi mantuit, din cauza pacatului stramosesc si pentru ca toti ajunsesera sa creada in lege mai mult decat in Dumnezeu. Evlavia lor era la litera... si a venit Hristos... iar Hristos a suflat Duh peste Apostoli si a suflat Duh peste lume... o data cu El, a inviat si legea... pentru ca a prins Duh. "LUAȚI DUH SFÂNT", a spus EL.
LEGEA e perfecta si buna, dar nimeni nu se poate mantui doar dupa lege, pentru ca nimeni nu respecta legea "intr-atat de" mult... complet, cu totul... cand Dumnezeu da lege sa ÎL iubesti, POATE CINEVA SPUNE CA A IMPLINIT ACEASTA LEGE? Pentru ca iubirea de Dumnezeu nu e doar un atasament sau un respect oarecare, ci asa cum apare in traducerea greceasca a termenului, IUBIREA DE DUMNEZEU ESTE JERTFELNICA si nu poate fi altcumva decat asa. Cum poti sa-L iubesti pe Dumnezeu, daca nu ai murit deja pentru El? Iubirea de Dumnezeu nu este Eros, ci Agape!
Iar legea Lui Dumnezeu, nu se poate respecta doar pe "articole", ci intru totul, dimpreuna, in plenitudinea ei... nimeni nu se poate mantui doar prin Lege, pentru ca nimeni nu e perfect... si pentru ca nimeni nu este perfect, a trebuit sa vina Hristos, sa ne putem mantui PRIN HAR.
Cum ne mantuim prin Har?
In primul rand prin Voia Lui Dumnezeu, lepadand voia proprie.
In al doilea rand, prin ÎNCHINAREA ÎN DUH SI ADEVAR.
De asta, lupta fariseilor in zilele noastre nu se mai dă pentru păstrarea idolatră a legii, așa cum era odinioară, când îl condamnau pe Iisus la răstignire, ci impotriva ÎNCHINARII ÎN DUH și ADEVĂR. Fariseii și cărturarii zilelor noastre, in frunte cu Ban-escu, Papa-hagi, Bacon-schi, Pale-ologu si toti scolasticii neo-progresisti care "consiliaza" prin diferite Mitropolii, nu mai vor ca oamenii să se mântuiasca. Vor sa transforme pe fiecare ortodox in Irod. Fac jocul satanei... Nemaiînchinandu-se in Duh si Adevar, omul nu-si mai poate vedea pacatele, decat atunci cand ajunge in iad si cand il pune Dumnezeu in raza de Lumina a Judecatii Sale... Adevarul vazut prea tarziu!
Cum poti sa-ti mai vezi pacatul, cand te complaci in minciuna si intuneric ori cand nu stii cui te inchini, cand iesi din starea de comuniune cu Duhul si cu Adevarul... pentru ce sa te mai pocaiesti, cand tu ajungi sa iubesti minciuna, cand numesti intunericul, Lumina cand intri in fratie cu dusmanii Lui Dumnezeu??? Cum sa-ti mai vezi pacatele tale cand tu faci doar voia ta si deloc Voia Lui Dumnezeu? Cum sa mai lucreze miracolul in viata ta, cand tu planifici totul si ai de toate... ?
P.S. Sfinții nu erau nebuni când ne sfatuiau sa ne mulțumim cu puțin... sa ne mai si nevoim... ca sa nu pocnim de voie proprie si ușurătate, sa nu ne împuțim în confortul nostru, sa mai lasam Minunea sa se intample in viata noastra... prin gura Sfintilor, Dumnezeu ne ruga sa-L lasam sa faca minuni in vietile noastre... ca sa putem Crede...
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Col. (r) STS Daniela Tobă: Drona de la Galați, o mizerabilă făcătură pentru bani a ucrainenilor și a ”băieților cu ochi senini”. Miruță și Țoiu au fost puși la curent, Nicușor habar n-a avut!
Fostă șefă STS analizează incidentul de la Galați: Drona respectivă nu era Geran-2 și nici nu știm dacă era rusească. E la fel de posibil să fie și o provocare din partea rușilor, însă poate mă lămurește careva de ce ar face asta? FOTO
Vlad Cubreacov despre cine se poate afla în spatele scandalului din Mitropolia Basarabiei și de ce a izbucnit chiar acum. Agenții Moscovei de la Chișinău și București
Cum a devenit Afacerea Drona o POVESTE DE IDIOȚI? N-au știut să scrie GERAN! De la Analfabetismul Securistic la Obscenitatea Cenzurii Damelor de Companie de la Cotroceni
Gheorghe Piperea: Noua carte digitală de identitate sau imbecilii planetei Pământ și unde să dai nas în nas cu ei …
Ionuț Țene: Rheinmetall, fosta mașinărie de război a regimului nazist, ne-a făcut SAFE de bani
Recomandările noastre
Ce au strigat unii dintre cei mai frumoși români din Basarabia, aflați în cușcă la Tiraspol: Te iubim, popor român! Arestarea și eliberarea după 15 ani de temniță a Eroilor Români din Transnistria. 2 și 4 iunie în Istoria recentă a României mici. VIDEO
CULMEA DEZINFORMĂRII: De frica ActiveNews ONG-ul ”anti-dezinformare” de la Cotroceni A MODIFICAT prezentarea ORIGINALĂ eliminând site-ul nostru, politicienii AUR și personalitățile puse la zid - FOTO-CAPTURI. Opinia unui membru CNA: NOI LISTE NEGRE
Nicușor Dan și ”România Imundă”: semnalizează dreapta cu SUA și face stânga cu UE. Face ce face și tot la FRANȚA se întoarce (INFO)
ActiveNews dă în judecată ONG-ul platformei ”România Imună” și Administrația Prezidențială a României după ”Raportul” mincinos despre ”dezinformare” prezentat azi la Cotroceni, în care site nostru apare drept ”cap de afiș”. AJUNGE!
Secțiuni: Biserica Cultură Opinii Prima pagină Știri
Locații: România
Subiecte: data Sfintelor Paști schismă
Organizații: Biserica Ortodoxă Română
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)