Prof. Viorica Bălteanu: ”Împăratul” e gol și hlizit!
Dezgustătoare este ipocrizia pentru orice iubitor de adevăr! Iar, când e însoțită de lipsa gravă de inteligență, lucrurile devin de-a dreptul vomitive.
M-am indignat citind pe blogul unui filmuleț foarte recent comentarii absolut grețoase scrise cu mare ifos de către niște aplaudaci (adică foarte țanțoși votanți) ai lui Nicușor Daniel Dan, în urma unui episod din timpul vizitei din 31 septembrie a menționatului înalt personaj în urbea mea natală, Timișoara.
Un timișorean și-a exprimat indignarea privind comportamentul aberant al președintelui înscăunat prin fraudă electorală, care insultase prin mișcările sale de jucărie stricată Armata Română, tricolorul, Catedrala Mitropolitană, în fața căreia i se dăduse cum se cuvine onorul.
Puțin după acel moment stupefiant și insultător, primarul impostor Dominic Samuel Fritz și suita îl însoțiseră pe musafirul nedorit la un Mall. De ce nu la un eveniment cultural, oare? Poate fiindcă ar fi fost huiduit de studenți și de alte categorii de cetățeni jecmăniți cinic, spre a se acoperi o infimă parte din furăciunile recenților 35 de ani, jafuri făcute, nu de popor, ci de numeroși politicaștri veroși, ce nu s-au sfiit, nici să anuleze samavolnic alegerile corecte, de teama apropierii momentului adevărului, după peste trei decenii de ticăloșii oripilante.
Omul supărat i-a strigat simulacrului de președinte de stat că e o slugă soroșistă și că a batjocorit protocolul solemn în timpul salutului gărzii de onoare, în fața catedralei. Pentru netimișoreni, precizez că a fost târnosită, în 6 octombrie 1946, în prezența Regelui Mihai I al României, ctitorul splendidului lăcaș de închinăciune, căruia îi pusese piatra de temelie tatăl Majestății sale, tot ctitor, așadar. Că ne place sau nu, istoria trebuie cunoscută așa cum a fost, nu cum țin neapărat să ne-o rescrie unii și alții. Da, Carol II a făcut nu puține lucruri reprobabile, dar, și altele demne de elogiu, asupra cărora nu ne-am oprit, acum, decât în treacăt.
Pentru timișoreni, pentru orice creștin rămâne o mare bucurie un detaliu miraculos. Din cele șase bombe slobozite de un pilot german, în 30-31 tot brumărel, însă în 1944 ― peste catedrala în care se lucra la picturile interioare, fresce încetinite de război ― una singură, nu chiar în apropierea acesteia a explodat, astfel că au sărit în țăndări geamurile. Celelalte au căzut la doi-trei metri de ziduri, fără a face explozie. Pentru noi, aceste lucruri sunt sacrosancte, desigur. De aceea, nu îl putem ierta pe aventurierul Fritz, care a făcut, în mandatul precedent, să treacă prin fața catedralei mascarada LGBTQ, iar neisprăviții aceia au strigat măscări și au făcut gesturi obscene înspre splendidul templu creștin ortodox, în care odihnește racla Sfîntului Iosif cel Nou de la Partoș. La petrecerea dată în seara alegerilor locale din iunie 2024, același ipochimen (da, s-au găsit să-l voteze, iar, mai puțin de 30% din locuitorii orașului pe care-l iubim din toată ființa noastră exact noi, suveraniștii) a rostit batjocoritor ′′Și acum tăiem catedrala′′! Cetățeanul ajuns fraudulos prim-edil (nu avusese domiciliu stabil în urbe de minimum cinci ani, nici în 2020, nici în 2024, cum prevede legislația europeană) primise deja, în luna mai 2024, decizia Agenției Naționale pentru Integritate prin care era înștiințat că este în conflict de interese. Ei, și? La recursul înaintat de împricinat, după trei amânări, avocații săi au găsit o chichiță abjectă: să confirme Curtea Constituțională că deciziile ANI sunt... constituționale. Curtea de Apel Timișoara așteaptă de peste opt luni de zile răspunsul CCR. Celor nouă vietăți încotoșmănate în robe vișinii le este prea greu să confirme, cum s-a mai făcut anterior, în altă speță, că ANI este o instituție ce funcționează legal în Statul Român, ceea ce înseamnă că deciziile sale sunt cât se poate de constituționale? Le-a fost, din nefericire, cât se poate de lesne celor patru doamne și cinci domni să voteze în unanimitate anularea abuzivă a alegerilor din 24 noiembrie 2024, deja validate și cu turul secund în plină desfășurare, în afara granițelor. Mai conta pentru respectivii că lipseau cu desăvârșire probele care să ducă la un astfel de act samavolnic ce a produs consternare pe toate continentele și a răcit importante contacte internaționale, în primul rând, cu Statele Unite ale Americii? Halal!
Revenind, pe blogul fimulețului timișorean, oricum, sunt mult mai numeroase comentariile care au subliniat că exprimarea adevărului nu este o insultă, ci un gest admirabil. Pagina de Facebook este limpede grăitoare.
Comentariul meu succint și elegant redactat a fost cenzurat de Facebook, prin nepublicare. Ca alți suveraniști, sunt obișnuită cu atitudinea ′′grijulie′′ a slujbașilor ce-l administrează în țara noastră, în schimb, trivialitățile soroșiștilor fiind tolerate cu multă generozitate.
Îi îndemn pe mucușordăniști să recitească povestea lui Hans Christian Andersen Hainele noi ale împăratului. Cum ne amintim cu amuzament și admirație, numai un copilaș candid a strigat că împăratul cel fălos este în pielea goală, în timp ce lingușitorii curteni îl convinseseră prin laude nemăsurate că poartă veșminte nemaipomenit de strălucitoare. Parabola se potrivește ca o mănușă!
Mai am o sugestie de lectură cu folos: delicioasa poveste Prostia omeneacăde Ion Creangă. Cine optează pentru un bolnăvior care ne face de rușine în fiecare zi, inclusiv în străinătate, o fi sănătos, oare?
Eu cred, totuși cu nestrămutare, că în finalul acestei toamne, vom vota la turul secund al alegerilor prezidențiale anulate abuziv. Domnul Ing. dr. Călin Georgescu are exact prestanța, inteligența și experiența trebuitoare pentru a ne reprezenta cu demnitate și înțelepciune în lume și a ne ghida în reconstrucția țării.
Doamne, ajută tuturor! Celor buni, spre a rămâne astfel. Celor răi, ca să renunțe la malignitate, trecând de partea adevărului.
Viorica BĂLTEANU
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Tucker Carlson: Chemtrails sunt reale! – Haarp, secetele, uraganele și Sabotorii Climatici – Operațiunea Popeye - 11 septembrie și ingineria climatică - Planul demonic de a distruge Planeta [traducere integrală]
Apel disperat al medicilor. Opriți extinderea tehnologiei ARNm la vaccinuri! Risc de deteriorare genetică
Theodor Paleologu a murit. Dumnezeu să-l ierte!
LIVE I-II: Conferința COVID-19, CONVERGENȚA BIO-DIGITALĂ la Parlamentul României. Interzisă abuziv de agenții vaccinării cu seruri experimentale, conferința științifică este găzduită de AUR. Invitată: geneticiana de renume mondial Alexandra Henrion-Caude
Follow the money – UE a pus ochii pe banii tăi!
Cum să distrugi o țară în patru pași. Fostul agent KGB Yuri Bezmanov: “Scoteți-vă bananele din urechi!”
Recomandările noastre
”Un Studiu Incomod” - un documentar tulburător despre Minciuna Vaccinurilor. Senatorul Ron Johnson: ”E dezgustător!”. Film realizat de faimosul jurnalist Del Bigtree, autorul VAXXED, tradus în română de Ionel Trandafir - VIDEO
Cum să distrugi o țară în patru pași. Fostul agent KGB Yuri Bezmanov: “Scoteți-vă bananele din urechi!”
Tucker Carlson: Chemtrails sunt reale! – Haarp, secetele, uraganele și Sabotorii Climatici – Operațiunea Popeye - 11 septembrie și ingineria climatică - Planul demonic de a distruge Planeta [traducere integrală]
Chemtrails nu mai sunt o teorie a conspirației: Expertul Dane Wigington explică la Tucker Carlson ce respirăm cu adevărat: aluminiu, bariu, stronțiu, mangan, surfactanți, fibre polimerice și grafen
Secțiuni: Opinii Politic Prima pagină Știri
Persoane: Dominic Fritz Nicușor Dan
Locații: România
Organizații: Președintele României USR
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (8)