ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Intrebari multiple cauta raspunsuri! 
De la protestele din Albania la criza politică de la București, cine conduce cu adevărat statele din Europa de Est? Cine apara democratia? Cat de importanta este vointa unui popor exprimata prin vot? 


Eugen Tomac va conduce viitorul guvern? De ce simt ca nu va fi investit de Parlamentul Romaniei? 

În ultimele zile, imaginile venite din Albania au făcut înconjurul Europei. Mii de oameni au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva guvernului și pentru a acuza conducerea țării că a abandonat interesele cetățenilor în favoarea unor interese externe.

Sloganurile au fost dure. Acuzațiile și mai dure.

Mulți dintre protestatari susțin că Albania nu mai este condusă în interesul albanezilor, ci în interesul unor grupuri de influență economice și politice care dictează direcția țării din afara granițelor sale.

Dar ce se întâmplă cu adevărat?

Sunt aceste proteste doar o confruntare politică internă sau reprezintă expresia unei nemulțumiri mai profunde, care se regăsește astăzi în tot mai multe state europene?

În realitate, mesajul străzii albaneze depășește granițele Albaniei.

În spatele protestelor se află sentimentul că cetățeanul obișnuit pierde controlul asupra deciziilor care îi influențează viața. Costul vieții crește. Inegalitățile sociale se adâncesc. Tinerii pleacă din țară. Iar deciziile importante par să fie luate de elite politice tot mai îndepărtate de problemele reale ale populației.

Această stare de spirit nu este specifică doar Albaniei. Ea există și în România?

La București, după săptămâni de negocieri, consultări și jocuri de culise, președintele Nicușor Dan a anuntat propunerea pentru viitorul prim-ministru!

Nominalizarea lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru este prezentată de presedintele Nicusor Dan "drept soluția capabilă să scoată România din impasul politic".

Totusi, Eugen Tomac este o soluție reală sau doar un nou compromis de moment?

România traversează una dintre cele mai complicate perioade  din ultimii ani, saracia, coruptia, nesfarsitele imprumuturi externe la bancile straine, dar si consmul de droguri oferind o perspectiva sumbra! 

Partidele parlamentare nu reușesc să construiască o majoritate solidă. Liderii politici par preocupați mai degrabă de împărțirea funcțiilor decât de rezolvarea problemelor economice și sociale care afectează milioane de români.

Deficitul bugetar crește. Datoria publică atinge niveluri record. Investițiile încetinesc, in timp ce populația așteaptă răspunsuri.

În acest context, ce sanse are Eugen Tomac sa fie validat in Parlamentul Romaniei drept prim-ministru?

Interesele nationale vor fi mai puternice decat interesele de partid? 


Principala vulnerabilitate a candidaturii lui Eugen Tomac este evidentă. Acesta conduce Partidul Miscarii Populare - PMP, o formațiune care nu a reusit sa obtina votul de incredere din partea romanilor pentru a fi  reprezentat în actualul Parlament al Romaniei.

În mod tradițional, premierii României au provenit din partide care puteau garanta un număr semnificativ de voturi. Eugen Tomac pleacă însă de la zero.

Pentru a obține cele 233 de voturi necesare învestirii, Eugen Tomac va trebui să convingă parlamentari din formațiuni care astăzi se află în conflict politic deschis.

Asta înseamnă negocieri cu PSD, PNL, USR, UDMR și grupul minorităților naționale.

Potrivit "Open Sources", multi dintre parlamentari se întreabă deja de ce ar vota un premier venit din afara propriilor structuri politice. De ce ar ceda influența?
De ce ar împărți puterea?

De ce ar renunța la propriile interese electorale?
Realitatea nu poate fi neglijata! De ce aceste întrebări sunt mai importante decât orice discurs oficial?

Pentru că politica românească a demonstrat de nenumărate ori că interesele de partid cântăresc adesea mai greu decât interesul public.

Cine ar putea vota Guvernul Eugen Tomac?

Jocul de carti inca nu este facut! Cine castiga? Cine pierde? 

În acest moment, PSD poate sa incline balanta in favoarea lui Eugen Tomac.

PSD va susține o asemenea formulă guvernamentală dacă obține garanții privind participarea la actul de guvernare sau va alege sa ramana in "opozitie", departe de putere? 

La voturile social-democraților s-ar putea adăuga cele ale grupului minorităților naționale și ale unor parlamentari independenți.

Totuși, chiar și în această formulă, majoritatea parlamentară nu este garantată.

Pentru a trece de vot, Eugen Tomac ar avea nevoie și de sprijinul UDMR sau de parlamentari din PNL și USR care să voteze diferit față de linia oficială a propriilor partide.

Aici apare adevărata provocare.

Cine nu îl va vota?

Partidul AUR și celelalte formațiuni suveraniste au puține motive să susțină un guvern perceput ca fiind pro-european și apropiat de actualul președinte.

UDMR s-a arătat deja rezervat, dar este stiut ca are capacitate de adaptare la schimbare!

Kelemen Hunor a sanctionat public ideea desemnării unui lider de partid extraparlamentar pentru conducerea unui guvern tehnocrat și a pus sub semnul întrebării funcționalitatea unei asemenea formule politice, conform "Open Sources"/tvrinfo.ro.

În interiorul PNL și USR există, de asemenea, parlamentari care ar putea considera că votarea unui premier din afara propriilor formațiuni ar reprezenta o capitulare politică si o posibila excludere din jocurile pentru putere. 

Cine este, de fapt, Eugen Tomac?

Informatiile nu lipsesc din spatiul public! Eugen Tomac s-a născut în 1981 în localitatea istorică românească Babele (redenumită Ozerne de ucrainene), satul natal al Mareșalului Averescu, acum în regiunea Odesa, atunci în RSS Ucraineană (URSS), pe teritoriul actual al Ucrainei.

Eugen Tomac provine dintr-o comunitate istorică de români din sudul Basarabiei si a venit în România la 17 ani prin programul de burse destinat românilor de peste hotare și și-a construit cariera politică în jurul susținerii comunităților românești din Republica Moldova, Ucraina și diaspora.  

Potrivit "Open Sources"/digi24.ro, " în 2006, Eugen Tomac  a fost numit consilier în cadrul Administrației Prezidențiale, în timpul mandatului lui Băsescu; intre 2009 și 2012 Eugen Tomac a fost secretar de stat în cadrul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni.
În prezent, este la al doilea mandat de europarlamentar, fiind sustinut pe timpul alegerilor europarlamentare de "USR-PMP-Forța Dreptei"!

De-a lungul anilor, Eugen Tomac a fost considerat unul dintre cei mai loiali susținători ai lui Traian Băsescu, fiind succesorul la conducerea Partidului Miscarii Populare - PMP. dupa cum relata romaniatv.ro.

Acest lucru ridică o întrebare legitimă! 

Eugen Tomac poate fi prezentat drept „tehnocrat” in conditiile in care și-a petrecut aproape întreaga carieră în politică?

Pentru mulți observatori, răspunsul este discutabil.

Potrivit lui Victor Roncea, anticipativ in gandire si incomod de inteligent, "tehnocratia" nu poate fi aplicata si in cazul lui Eugen Tomac!

"Voit sau nu, se face o confuzie in spatiul public: Eugen Tomac nu a zis ca e tehnocrat!  Presedintele Nicusor Dan l-a prezentat ca politician independent de partidele politice parlamentare care va aduna un guvern de tehnocrati cu acordul lor"!

Ce il recomanda pe Eugen Tomac pentru functia de prim-ministru al Romaniei? 

Susținătorii săi indică activitatea din Parlamentul European, implicarea în dosarul Schengen și demersurile privind Tezaurul României aflat în Rusia. 

Criticii săi susțin însă că notorietatea sa publică rămâne limitată și că nu a administrat niciodată un guvern sau un minister de anvergura celor pe care ar urma să le coordoneze ca prim-ministru.

În plus, în spațiul public au existat și controverse legate de activitatea sa administrativă din trecut, fapt relatat de "Open Sources"/fanatick.ro.

Eugen Tomac, daca va fi investit prim-ministru, va renunța la mandatul de europarlamentar?

Intrebarea nu este intamplatoare!

In timp ce funcția de europarlamentar este una stabilă, cu influență la nivel european și cu un mandat clar până la următoarele alegeri europene, funcția de premier desemnat este însă extrem de nesigură.

Astăzi poate primi votul Parlamentului.
Mâine poate cădea prin moțiune de cenzură.

Potrivit legislației privind statutul europarlamentarilor, funcția de prim-ministru este incompatibilă cu mandatul din Parlamentul European.

Cu alte cuvinte, Eugen Tomac ar trebui să renunțe la o poziție sigură pentru una aflată permanent sub presiunea majorităților parlamentare.

Considerand aritmetica simpla, ce castiga Eugen Tomac daca va fi viitorul prim-ministru al Romaniei? 

Cat de adevarat este faptul ca va fi "reactivata" formula aplicata in cazul guvernului Dacian Ciolos, alt "tehnocrat", cu un guvern format din "experti"  despre care "Open Sources" a relatat ca au fost platiti in continuare de Uniunea Europeana? 

Nu cumva,Eugen Tomac a acceptat nominalizarea presedintelui Nicusor Dan stiind ca nu are nicio sansa? 

Romania se indreapta spre alegeri anticipate?

Teoretic,da.Practic, foarte puțin probabil.

Alegerile anticipate presupun două guverne respinse succesiv de Parlament și o serie de proceduri constituționale complexe.

Trebuie retinut si faptul că aproape niciun partid parlamentar nu pare interesat de un asemenea scenariu, "alesii" riscand sa isi piarda mandatele pentru care au sponsorizat cu sume ametitoare, potrivit informatiilor oferite de "Open Sources".

De aceea, pentru majoritatea liderilor politici, păstrarea actualei configurații parlamentare pare mult mai convenabilă decât întoarcerea la urne.

Cum va arata România de maine?

Nominalizarea lui Eugen Tomac drept posibil viitor prim-ministru  rezolvă criza politică?

Cum va fi continuata "reforma" lui Ilie Bolojan care a dus la diminuari dramatice din pensiile si salariile romanilor, dar care nu a tulburat mediul de afaceri, respectiv corporatiile? 

Nominalizarea lui Eugen Tomac poate fi un exercitiu democratic, daca  existe democratie sau demonstreaza intentia presedintelui Nicusor Dan de a conduce propriul guvern? 

In mod cert, Eugen Tomac  mută confruntarea din birourile de la Cotroceni în sala de plen a Parlamentului. Dar cu ce sacrificii? 

Imposibilul poate sa devina posibil? 

Cine este dispus să renunțe la interesele de partid pentru stabilitatea Romaniei?

Și, mai ales, cine este dispus să renunțe la „ciolanul” puterii?

Răspunsul la această întrebare va decide nu doar soarta lui Eugen Tomac, ci și direcția României în următorii ani!

Partidele politice sunt dispuse să susțină un guvern construit în jurul unui premier fără partid parlamentar sau dacă România va intra într-o nouă perioadă de negocieri și instabilitate?

Gresea, oare, Wiston Churchill cand atragea atentia ca "prieteniile nu sunt vesnice, dusmaniile nu sunt vesnice! intersele sunt vesnice"?

Dupa un "divort" intre PSD si PDL care a dus la demiterea guvernului Ilie Bolojan, ce interese pot sa reaprinda "flacara iubirii" refacerea coalitiei PSD, PNL, USR si UDMR? 

Indepartarea lui Ilie Bolojan si preluarea controlului asupra "Fondului de Rezerva al statului" au fost adevarata miza a "motiunii de cenzura' care a dus la spargerea coalitiei? 

In politica totul este posibil! 
Demnitatea nu este o unitate de masura! 

Lecția oferita de Albania obliga la reflectii!

Exista legătură intre protestele din Albania și criza politică din România? 

În ambele cazuri, oamenii vor să fie ascultați si  să știe cine ia deciziile pentru un viitor mai bun.
Oamenii, albanezi sau romani, vor să știe în interesul cui sunt luate aceste decizii si sa  să simtă că statul le aparține.

Psihologia politica nu minte! 

Atunci când cetățenii ajung să creadă că politica servește exclusiv grupuri privilegiate, încrederea dispare.

Iar atunci când încrederea dispare, apar protestele si tensiunile sociale.

Cine urmareste radicalizarea discursului public? 

Cine va conduce România în următorii ani?

O clasă politică preocupată de menținerea privilegiilor?O nouă generație de lideri preocupati de soarta Romaniei? 

Cat de mult  vor reuși romanii să își recapete influența asupra marilor decizii si sa fie ascultati inclusiv de Eugen Tomac, daca va fi viitorul prim-ministru?

România, încotro?