Răzvan Belciuganu: Se întreabă unii de ce dl Marco Rubio, secretarul de stat al SUA, nu a răspuns întrebărilor repetate ale unor jurnaliști de la Casa Albă dacă NATO va apăra România, în contextul dronei de la Galați
Se intreaba unii de ce dl Marco Rubio, secretarul de stat al SUA, nu a
raspuns intrebarilor repetate ale unor jurnalisti de la Casa Alba daca
NATO va apara Romania, in contextul dronei de la Galati.
Tacerea sefului diplomatiei americane poate insemna multe. Nu ca NATO nu va apara Romania, ci ca povestea dronei de la Galati poate fi semifabricata. Sa nu uitam ca Moscova are canal direct de negociere cu Washingtonul, mai ales cand e vorba de posibilitati de escaladare a nervilor pe glob. Intre cele doua capitale intrebarile sunt transante. La fel, Washingtonul are proprii "senzori", in cer, pe apa si pe pamant ca sa verifice, in detaliu, lucrurile suspecte.
E ceva suspect cu drona? Cum a ajuns ea sa explodeze pe blocul din Galati? A fost o operatiune speciala a altcuiva decat a rusilor de preluare a dronei si "planarea" ei in blocul galatean? Teoretic, se poate. Chiar România a achizitionat sisteme de, sa spunem, razboi electronic si interceptare a dronelor, de la compania israeliana Elbit, un contract de 60 de milioane de euro din decembrie 2024. Un astfel de sistem chiar aceasta face, in principiu, preia drona sub comanda ca sa o anihileze.
Despre acest sistem nu stim nimic public, daca a ajuns pe bucati in Romania, daca pana la finalizarea contractului, in 3 ani, sunt totusi operationale deja "bucati" din el.
De exemplu, efectul a ceea ce vedem public cu drona este alarmarea, pe buna dreptate, a multor oficiali, dar si pretextul grabirii semnarii contractelor SAFE, in care, in majoritate, banii ajung la Rheinmetall, compania germana ce acum niste ani construia baza fortelor speciale ruse.
Apropo, stiti cumva daca atunci nemtii de la Rheinmetall s-au consultat cu cineva din NATO? Poate cu tarile din flancul estic, ca Romania si Polonia, daca e bine sau nu sa le construiasca baza tocmai rusilor de la Spetznaz - GRU?
Poate ca presedintele Nicusor Dan nu-i chiar asa zapacit, cum pare, si nu a gafat cand a scapat ca drona desprinsa din roiul rusesc de la Reni a fost lovita chinetic de ucraineni si astfel i s-a schimbat traiectoria spre Galati? Poate ca a dorit sa dea un semnal clar de neescaladare, ca rusii nu au "tras" voit spre Romania.
In acelasi timp, inchiderea consulatului de la Constanta, hotarata in CSAT pare, in context, nu o zburlire la Moscova, cat o "ofranda" adusa Americii. Consulatul este o platforma traditionala a spionajului rusesc, iar azimutul acestora nu poate fi acum altul decat Baza americana de la Mihail Kogalniceanu.
Deci usor cu pianul pe scari!
Tacerea sefului diplomatiei americane poate insemna multe. Nu ca NATO nu va apara Romania, ci ca povestea dronei de la Galati poate fi semifabricata. Sa nu uitam ca Moscova are canal direct de negociere cu Washingtonul, mai ales cand e vorba de posibilitati de escaladare a nervilor pe glob. Intre cele doua capitale intrebarile sunt transante. La fel, Washingtonul are proprii "senzori", in cer, pe apa si pe pamant ca sa verifice, in detaliu, lucrurile suspecte.
E ceva suspect cu drona? Cum a ajuns ea sa explodeze pe blocul din Galati? A fost o operatiune speciala a altcuiva decat a rusilor de preluare a dronei si "planarea" ei in blocul galatean? Teoretic, se poate. Chiar România a achizitionat sisteme de, sa spunem, razboi electronic si interceptare a dronelor, de la compania israeliana Elbit, un contract de 60 de milioane de euro din decembrie 2024. Un astfel de sistem chiar aceasta face, in principiu, preia drona sub comanda ca sa o anihileze.
Despre acest sistem nu stim nimic public, daca a ajuns pe bucati in Romania, daca pana la finalizarea contractului, in 3 ani, sunt totusi operationale deja "bucati" din el.
De exemplu, efectul a ceea ce vedem public cu drona este alarmarea, pe buna dreptate, a multor oficiali, dar si pretextul grabirii semnarii contractelor SAFE, in care, in majoritate, banii ajung la Rheinmetall, compania germana ce acum niste ani construia baza fortelor speciale ruse.
Apropo, stiti cumva daca atunci nemtii de la Rheinmetall s-au consultat cu cineva din NATO? Poate cu tarile din flancul estic, ca Romania si Polonia, daca e bine sau nu sa le construiasca baza tocmai rusilor de la Spetznaz - GRU?
Poate ca presedintele Nicusor Dan nu-i chiar asa zapacit, cum pare, si nu a gafat cand a scapat ca drona desprinsa din roiul rusesc de la Reni a fost lovita chinetic de ucraineni si astfel i s-a schimbat traiectoria spre Galati? Poate ca a dorit sa dea un semnal clar de neescaladare, ca rusii nu au "tras" voit spre Romania.
In acelasi timp, inchiderea consulatului de la Constanta, hotarata in CSAT pare, in context, nu o zburlire la Moscova, cat o "ofranda" adusa Americii. Consulatul este o platforma traditionala a spionajului rusesc, iar azimutul acestora nu poate fi acum altul decat Baza americana de la Mihail Kogalniceanu.
Deci usor cu pianul pe scari!
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum
Col. (r) STS Daniela Tobă: Drona de la Galați, o mizerabilă făcătură pentru bani a ucrainenilor și a ”băieților cu ochi senini”. Miruță și Țoiu au fost puși la curent, Nicușor habar n-a avut!
Vlad Cubreacov despre cine se poate afla în spatele scandalului din Mitropolia Basarabiei și de ce a izbucnit chiar acum. Agenții Moscovei de la Chișinău și București
Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată
Emanuel-Bogdan Bobic: Postare nerecomandată celor care cred că drona aceea a ajuns în inima portului Constanța fiind "în derivă"
Adrian Onciu: Cine ar fi avut de câștigat după sabotajul Oil Terminal
Recomandările noastre
Ce au strigat unii dintre cei mai frumoși români din Basarabia, aflați în cușcă la Tiraspol: Te iubim, popor român! Arestarea și eliberarea după 15 ani de temniță a Eroilor Români din Transnistria. 2 și 4 iunie în Istoria recentă a României mici. VIDEO
CULMEA DEZINFORMĂRII: De frica ActiveNews ONG-ul ”anti-dezinformare” de la Cotroceni A MODIFICAT prezentarea ORIGINALĂ eliminând site-ul nostru, politicienii AUR și personalitățile puse la zid - FOTO-CAPTURI. Opinia unui membru CNA: NOI LISTE NEGRE
Nicușor Dan și ”România Imundă”: semnalizează dreapta cu SUA și face stânga cu UE. Face ce face și tot la FRANȚA se întoarce (INFO)
ActiveNews dă în judecată ONG-ul platformei ”România Imună” și Administrația Prezidențială a României după ”Raportul” mincinos despre ”dezinformare” prezentat azi la Cotroceni, în care site nostru apare drept ”cap de afiș”. AJUNGE!
Subiecte: dronă Galați Programul SAFE
Organizații: Departamentul de Stat al SUA Rheinmetall
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)