ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


„Șocurile viitorului reprezintă o serie de evenimente ce survin atât de rapid încât creierul uman nu poate asimila enorma cantitate de informație. (...) Știința a demonstrat că există limite clare pentru numărul și natura schimbărilor cărora mintea umană le poate face față. După șocuri violente și numeroase, marea masă a populației vizate nu mai vrea să facă alegeri. Se instalează, astfel, apatia, deseori precedată de explozii iraționale de violență” [1].

Zâua bună, oameni buni!

Mă gândii din nou a scrie niscai rânduri, pornind de la recenta stare de amoc a vărului Radu Moraru (nu că n’ar fi de’nțeles, pe deplin)... și nu numai, pen’c’observai servindu-se prin poienile iocaniene actuale un carcalete de nervozitate, combinată cu lehamite, reproșuri, cocoșisme (chiar și dinspre partea femeiască), presărate cu tone de „informații” și iecsemple di pi la alții, mult mai cucoși (sau cucoașe) ca noi, românii. Citatu’ de’nceput al ăstui articol ne poate da oleacă de idee asupra a ceea ce trăim cu to(n)ții, ca urmare a efectelor ingineriei sociale... informatizate. Asta pe orizontală.

Pe de altă parte, al nost’ Iisus Hristos își făcu lucrarea în cunoștință de cauză, la fel ca Maica Lui, cea înfățișată’n icoană, la Nașterea Domnului, în straie de înmormântare și cu spatele la prunc. Grea povară pentru o mamă să cunoască soarta copilului... dar... și o mare cinste... să o’mplinească. Apoi, la final, totul „Săvârșitu-s’a”, dar abia după ce și ăl mai ăl dintre discipoli se lepădase de El, de trei ori deja. Prin urmare, de creștini ne numim... și suntem... ne purtăm crucea, fiecare, pre puterile sale, cu poticnirile imanente firii umane, poticniri generate de lupta permanentă întru reducerea la tăcere a eului... întru Hristos, pe verticală.

Astfel, cu împlinirea crucii, mai departe pornim într’a ne’ndeplini menirea de oameni luminați din lume... ce calea tuturor luminează, pre puterile fiecăruia dintre noi, puteri ce cresc sau descresc în funcție de cât de mult putem a prinde din harul Duhului Sfânt, ce-acum pre lume lucrează [2]. Și dacă tot revenirăm p’orizontală, amintim de spusele unui expert în propagandă: „Ei trebuie să controleze ce gândești. (...) Una dintre căile prin care controlezi ce gândesc oamenii este aceea de a le da impresia că există o dezbatere reală a problemei, dar această dezbatere trebuie menținută între niște limite foarte stricte. De exemplu, trebuie să fii sigur că ambele părți ale dezbaterii acceptă anumite presupoziții, iar aceste presupoziții se dovedesc a fi tocmai sistemul propagandistic. Atâta timp cât toată lumea acceptă sistemul propagandistic poți avea o dezbatere” [3]. Noam Chomski afirma asta cu mențiunea că guvernanții nu’și pot impune voința asupra poporului cu forța. Hmm! Oare s’a trecut la alt nivel? Pentru că, den câte văzurăm, guwernerii lăsară mănușile d’oparte și’ncepur’aș arăta colții, din ce în ce mai mult. De aici și urgența de a avea surse viabile de informare, dintre cele care nu puseră botu’ la otrăvitu’ cașcaval guvernmental.

Prin urmare, nu s’a face gaură’n cer de ne-om rupe de la gură preț d’un pachet de țigări sau două bericioaice pentru a susține... moral, mai mult... NașulTV și ActiveNews, bunăoară, restricționați și amendați la greu și tot cu greu supraviețuind în peisajul toxic al singurei țărișoare din lume care e complet înconjurată... pre după granițe... de sine însăși... al ei popor [4].

De final, întru aceeași împlinire-a crucii, p’orizontală nu mai e nimic posibil, și nici n’a fost vreodată, de fapt, fără aportul din adâncurile fiecăruia, adâncuri ce mai poartă’n fund scânteia de dumnezeire ce tinde’ntru’nălțare... la Ăl de Sus ce ne făcu și... nu ne lasă. Chiar de e greu și n’ai aplauze, actor fiind, nu poți a sta deoparte... tu joci... că ai o sete’n tine... de dreptate... de libertate... de Adevăr și de firesc, de fapt, c’așa ni-i firea dată.


patriotică
patriot
de patrihoți
nu voi a fi
și de prea multe vorbe
e nevoie
spre-a spune tot ce-ar fi de zis
și tot nimic n’aș spune

că ăste vorbe-ajunseră ca noi
căzând

cuvintele
și necuvintele
la fel de rare sunt

așa că urlu mut
muncit
și la impresii dau contur
cu lucruri și cu fapte mici
transpuse’n vorbe
de mâzgălit pe alba coală

ș’aștept să’mi se întoarcă
harul

deh vorbe


[1] John Coleman, The Beatles and the Aquarian Conspiracy, „Educate Yourself”, disponibil la https://educate-yourself.org/cn/colemanbeatlesandAquarianConspiracy01mar07.shtml, accesat la 20,09.2022.

 Noam Chomski în David Barsamian, Stenographers to Power. Media & Propaganda, Common Courage Press, Monroe, Me, 1992, pp. 7-8.

[2] „La noi este o luminozitate în poporul nostru, e o cuviință, e o delicatețe, o blândețe, o bunătate, o generozitate, o căldură, o curăție, sunt niște virtuți… Noi vorbim foarte mult de lumină, noi zicem și lumii lumină; lume de la lumină… noi avem niște adâncimi foarte clare, niște adâncimi luminoase, lumina e adâncimea noastră… basmele, iarăși; e-atâta bunătate, atâta lumină în ele… avem colindele, doinele sau dorul – cuvinte fără echivalență la alte popoare” (Dumitru Stăniloae, Noi unim luciditatea latină cu sentimentul de taină răsăritean, în „Veghea”, Brașov, nr. 1, mai - iunie, 2008, p. 3).

 [3] Noam Chomski în David Barsamian, Stenographers to Power. Media & Propaganda, Common Courage Press, Monroe, Me, 1992, pp. 7-8.

[4] Nicolae Iorga dixit.