TOȚI PENTRU CORUPȚIE. Șobolanii ONG-IȘTI SOROȘIȘTI au ieșit din canalele rețelelor subterane împotriva legii AUR-PSD de transparentizare a fondurilor ascunse până acum. Transparență dar nu pentru căței
După legea trecută prin Senat cu votul AUR și PSD pentru transparentizarea fondurilor ONG-urilor, a venit potopul celor care altfel cer transparentizarea fondurilor... altora, dar nu ale lor: Rețeaua Soros-USAID care sugrumă România din fundul ei, pe sistemul statului paralel inventat de Brucan și Soros în curte la GDS acum 36 de ani. Evitent, retorica cea mai facilă a fost și este dobitocenia că „Legea asta este criminală și are miros de Kremlin”. Jurnalistul Patrick André de Hillerin remarcă pe Gândul, într-un editorial intitulat „Să aprindem lumina în cămara cu ONG-uri” cât și într-o postare personală cum o lege absolut democratică are origini... americane:
„În Georgia s-a dat o lege pentru transparentizarea finanțărilor ONG-urilor. Au ieșit în stradă ONG-urile, s-a urlat că este prigoană, limitarea libertății de expresie, legislație de inspirație rusească, putinism. Inclusiv Ambasada SUA la Tbilisi a orăcăit în acest sens.
Și au ieșit inițiatorii legii și au demonstrat că legea lor era copiată aproape la virgulă după FARA, Foreign Agents Registration Act, lege dată în SUA în 1938. Ce să vezi, mai era puțin și ni se spunea că Părinții Fondatori ai Americii erau putiniști.
Băi, statul știe cine finanțează ONG-urile, că trebuie raportate toate finanțările la ANAF. Toate, chiar și cele mici.
Ideea nu e să afle statul, ci să fie transparență, să afle toți cetățenii cine îi finanțează pe apostolii societății civile.
Aici e problema, nu?
Că devine mai greu să pretinzi că ești apolitic atunci când iei găleți cu bani de la Konrad Adenauer Stiftung, fundația CDU-ului german, adică încasezi de la PPE. Și devine la fel de greu să mai pretinzi că ești imparțial atunci când o sprijini pe Maia Sandu fiind finanțat de guvernul PAS de la Chișinău.”, scrie experimentatul jurnalist care oferă și o ilustrație revelatoare.
Și jurnalistul Paul Gabriel Andrei sesizează ipocrizia ONG-iștilor soroșiști: „"PSD și AUR și-au dat mâna împotriva ONG-urilor" titrează Declic.
Și apoi citești și textul: "Vesti proaste din Senat! Legea care ar obliga ONG-urile să colecteze datele donatorilor și să întocmească evidența anuală cu informațiile lor a fost admisă."
Ce au zis? Băi, nu spunem că legea e despre transparentizarea banilor către noi, ci băgăm la înaintare că donatorii deveniți publici vor trebui să aibă seria și numărul de buletin înregistrată. Gen va iau ăștia datele personale și fug cu ele.
Comunitatea Declic, culmea, e cea care printre altele a inițiat petiția "Averi la vedere" prin care s-a solicitat ca declarațiile de avere să rămână publice și să cuprindă și averile soților și copiilor.
Păi să fie publice și veniturile voastre, nu? Sau doar ale altora?
E bine însă că: "Lupta nu s-a terminat. Proiectul merge mai departe în Camera Deputaților, unde se decide totul".
Adică hai un pic cu presiune publica să îi oprim pe nemernici să ne oblige să spunem dacă ne dă Soros bani sau nu. Bine, glumesc, dar ar fi interesant cine plătește anumite organizații dubioase.
Cunoașteți speța? Ca dacă nu, vă spun eu.
Ieri s-a votat în Parlament legea privind transparentizarea banilor ONG-urilor. Aceste organizații de care ne lovim mereu, dar la care nu știm niciodată de unde vin banii.
Și în Parlament au votat pentru treaba asta PSD și AUR, deși PNL semnase și ea legea. Între timp, dacă Bolojan a devenit aproape userist cu acte în regulă, a modificat și opțiunea penelistilor în privința acestei legi. Așa că cei mai mulți au absentat, iar cei câțiva, au semnat contra sau s-au abținut. Evident ca USR a votat în corpore împotrivă.
E deranj mare în stupul cu viespi!”, conchide jurnalistul.
Deputatul AUR Dan Tanasă, un bun cunoscător al mafiei oengiștilor de profesie, atrage atenția: „Atenție mare la cei care țipă cel mai tare!” - VIDEO:
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Eugen Sechila și Pledoaria sa pentru Sfânta Cruce - Exclusiv ActiveNews: Lupta unui patriot pentru Adevăr și Frumos - Mărturisire și Fotografii
Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată
Emanuel-Bogdan Bobic: Postare nerecomandată celor care cred că drona aceea a ajuns în inima portului Constanța fiind "în derivă"
Sorin Roșca Stănescu: Atentat terorist. Cel mai periculos atentat terorist săvârșit vreodată în Europa
Ziaristul veteran Sorin Faur revine: Ucrainenii au detonat controlat drona pentru a distruge electronica de pe care se puteau extrage traseul și ținta care trebuia să spulbere mobilul și imobilul dintr-o bună parte a orașului Constanța
Sorin Roșca Stănescu: Paternitatea atacului terorist
Recomandările noastre
16 iunie: 13 ani de la trecerea la Domnul a sfântului Părinte Justin Pârvu de la Mănăstirea Petru Vodă. ”Vor veni vremuri în care numai cei ce vor simți harul lui Dumnezeu vor putea distinge binele de rău. Cu mintea omenească va fi cu neputință de ales”
Mărturia medicului care a primit creierul lui Eminescu: Mutilarea și profanarea moaștelor acestui martir nu a fost românească. Prof. Constantin Barbu: Eminescu a fost ucis pentru Transilvania și credința ortodoxă. DOCUMENTE: Interogatoriul și Autopsia
MINERIADA A PORNIT DIN PRESĂ: "Îndemn venit din cavernă". Ce scriau CTP, Andrei Pleșu, Corina Drăgotescu, Sergiu Andon, Lelia Munteanu și Darie Novăceanu despre Piața Universității în ziarul Adevărul din 13-15 iunie 1990
AU VRUT SĂ-I TAIE CAPUL! Crimele din 13-15 Iunie 1990 povestite de martorii lor. Fenomenul Piața Universității și Mineriada expuse de ActiveNews. ISTORII REALE, GALERIE FOTO, FILMĂRI, DOCUMENTE ale ARMATEI și RECHIZITORIUL
Persoane: Soros
Subiecte: Andrei Pleșu în rețeaua Soros banii lui Soros finanțare ONG-uri ONG-uri finantate de Soros Soros în România transparența surselor de venit ale ONG
Organizații: Fundația Soros Rețeaua Soros
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (5)