ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


De ceva timp, Securitatea, în accepțiunea mentalității ei de dinainte de 1990, nu mai e omogenă. În special de la lovitura de stat din 6 decembrie 2024. Lucrul nu e foarte evident, dar perceptibil totuși. Și cât se poate de real – și mai ales salutar.

Bătrăna Securitate, aia cu crime pe conștiință, simte însă că o schimbare e deja iminentă și periculoasă pentru ea. Ce a făcut și face această instituție a ororii în asemenea împrejurări? Mai ales diversiuni.

Cea mai recentă, că Nicușor Dan ar fi fost vizat de o tentativă de asasinat din partea unui bărbat din Timișoara. Securiștii torționari știu că rețeta e eficientă. Ultima dată au folosit-o în urmă cu aproape paisprezece ani, pentru a anula referendumul absolut constituțional prin care românii votaseră demisia îngerului lor păzitor de atunci, demonicul securist Traian Băsescu. Aceasta a fost de fapt cea dintâi lovitură de stat de după 1989, în care, ca și în decembrie 2024, am avut de-a face cu implicarea Bruxellesului globalist fără Dumnezeu și cu acordul tacit al Administrației socialiste americane, atunci Barack Obama.

Pe 27 iulie 2012, țara a fost "șocată” să afle că judecatoarea Aspazia Cojocaru de la Curtea Constituțională a fost amenintata de doi politisti si un detinut”, exact in perioada în care CCR era implicată în procedurile de (ne)demitere a lui Băsescu. Manevra voise să distragă atenția de la ce avea să urmeze – peste nici o lună, la 21 august, CCR a anulat abuziv referendumul (lucru pe care avea să-l mai facă încă o dată, cum spun, peste paisprezece ani). Firește, securiștii au avut grijă ca peste mizeria și dosarul complicilor lor să se aștearnă un strat gros de praf și uitare ticăloasă.

Acum, cu Nicușor, n-o să-mi iau eu din timp să comentez o altă făcătură idioată, ci voi spune doar că mă îndoiesc că vreun om întreg la minte ar vrea să ucidă și să ia asupră-și păcatele unui biet pițigoi cufurit.