Organizația: Digi 24
Ilustrație: Ionuț Cristache FB

SRDIGI - SRI e beneficiarul proiectului DIGI de 196 milioane de euro primit cadou de la Guvernul Bolojan. Compania e condusă de milionarul maghiar Zoltan Teszari din Oradea și de Serghei Bulgac din Republica Moldova, fost urmărit penal de DNA

Noua raportare adaugă însă câteva elemente esențiale care nu apăreau explicit în comunicatul Guvernului: beneficiarul contractual este Serviciul Român de Informații, obiectul include nu doar o platformă software, ci și dezvoltarea unui centru de date, iar suma de 196 milioane euro este prezentată ca valoare maximă a unui acord-

TOTUL E DESPRE BANI ȘI CONTROL - Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): Guvernul Bolojan îi atribuie, fără licitație, un contract de 1 miliard de lei firmei DIGI deținute în principal de un concitadin al premierului oradeanul Zoltan Teszari

Senatorul AUR Petrișor Peiu atrage atenția asupra atribuirii unui contract în valoare de 196 de milioane de euro pentru dezvoltarea unei platforme de tip LLM destinată securității cibernetice, susținând că decizia ridică semne de întrebare privind transparența, concurența și utilizarea banilor împrumutați de România prin programul SAFE.

Luminița Arhire: ”BOLOJEL, BOLOJENEL / NU MĂ MAI SATUR DE EL!!!” Liiceanu la Digi: ”AM UITAT CE VĂ SPUNEAM...”

Liiceanu a venit pregătit pentru interviu, având toate cele scrise pe un carnețel pe care-l consulta, discret... Cu toate acestea, la un moment dat, a uitat cu totul despre ce vorbește: „... criza politică atât de urâtă în care am intrat și pe care în final o plătește poporul nostru și în întregime ce i se datorează... ăăăă... criza... ăăă...” (și, deodată -stop; 

Foto: Bihoreanul

Apariție rară: ”miliardarul fără chip” Zoltán Teszári, fondatorul grupului Digi, iese la lumină. Legăturile omului de afaceri din Oradea cu Bolojan

Apariția publică a lui Zoltán Teszári la un eveniment desfășurat la Filarmonica de Stat Oradea marchează unul dintre cele mai neobișnuite momente din spațiul public românesc din ultimii ani, având în vedere discreția fondatorului grupului Digi. Pentru prima dată după mult timp, omul de afaceri a apărut în fața unei săli pline, a urcat pe scenă și a 

Cinste Părintelui Mircea Alexă Uță, fiul mucenicului Dumitru Uță, râvnitor pentru capela ”Martiri și mărturisitori ai temnițelor comuniste”! ”Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este Împărăția cerurilor”

Arhiepiscopia Bucureștilor a cedat linșajului presei securist-wieselist-soroșiste și a dispus îndepărtarea unor fresce cu chipuri de mucenici ai lui Hristos din închisorile bolșevice, pictate cu har la Biserica Sfântul Ambrozie și capela acesteia închinată „Martirilor și mărturisitorilor temnițelor comuniste”.

Ion Cristoiu: Claudiu Târziu, folosit de Ei ca un prezervativ. Spargerea AUR la Antena 3, Digi24 și România TV. Atacul lui Ciutacu contra lui Georgescu. Victor Ponta, iepurele lui Ghiță la prezidențiale? Fact-check-erii, niște găozari comuniști

Jurnalul meu video | 8 ianuarie 2025: Știe Claudiu Târziu că e folosit de Ei ca un prezervativ? Spargerea AUR la Antena 3, Digi24 și România TV. Atacul lui Ciutacu contra lui Georgescu. Victor Ponta - un iepure sau un candidat pe bune?

Dorințele fierbinți ale lui Vasile Bănescu nasc aberații: Vrea ca Patriarhul Daniel să se implice în campania contra lui Călin Georgescu și afirmă că preoții și monahii români își închipuie că în Occident te aleargă homosexualii pe stradă

În contextul mișcărilor de trupe împotriva candidatului prezidențial ales de români la fostele alegeri libere, suveranistul Călin Georgescu, s-a înființat la poarta UM „Digi 69” și subalternul gonaciului preferat al lui Omar Hayssam, covrigarul Marcel Ciolacu, ales de „ciuma roșie” PSD să reprezinte Guvernul ilegitim în CNA, recte Vasile Bănescu,

Ajuns demnitar al Guvernului covrigarului Ciolacu, numit de ”Ciuma-Roșie” PSD la CNA, Vasile Bănescu îl atacă iar pe ÎPS Teodosie: Se încearcă o escaladare a conflictului din partea fostului purtător de cuvânt al Patriarhiei Române

Într-un context în care Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, a ales să evite orice declarații publice care l-ar viza pe Vasile Bănescu, fostul purtător de cuvânt al Patriarhiei Române continuă să lanseze atacuri verbale la adresa ierarhului.