Organizația: Guvernul Bolojan
Ilistrație> FB/pauldragos.aligica

Profesorul Paul Dragoș Aligică despre cele 196 de milioane de euro pentru DIGI și cele 40 de milioane din pandemie pentru presa de propagandă, proiecte cu "fake news", ONG-uri: ”NU EXISTĂ STAT PARALEL”

„Să ne imaginăm, pentru câteva clipe, că o parte din sumele enorme care au fost canalizate în ultimii ani către proiecte cu "fake news", ONG-uri, platforme media, campanii de combatere a „dezinformării”, programe de modelare a opiniei publice, inițiative de comunicare strategică și alte activități conexe ar fi fost investite într-un mod diferit.

Ilustrație: Ionuț Cristache FB

SRDIGI - SRI e beneficiarul proiectului DIGI de 196 milioane de euro primit cadou de la Guvernul Bolojan. Compania e condusă de milionarul maghiar Zoltan Teszari din Oradea și de Serghei Bulgac din Republica Moldova, fost urmărit penal de DNA

Noua raportare adaugă însă câteva elemente esențiale care nu apăreau explicit în comunicatul Guvernului: beneficiarul contractual este Serviciul Român de Informații, obiectul include nu doar o platformă software, ci și dezvoltarea unui centru de date, iar suma de 196 milioane euro este prezentată ca valoare maximă a unui acord-

TOTUL E DESPRE BANI ȘI CONTROL - Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): Guvernul Bolojan îi atribuie, fără licitație, un contract de 1 miliard de lei firmei DIGI deținute în principal de un concitadin al premierului oradeanul Zoltan Teszari

Senatorul AUR Petrișor Peiu atrage atenția asupra atribuirii unui contract în valoare de 196 de milioane de euro pentru dezvoltarea unei platforme de tip LLM destinată securității cibernetice, susținând că decizia ridică semne de întrebare privind transparența, concurența și utilizarea banilor împrumutați de România prin programul SAFE.

Înregistrare audio-bombă! Ministrul Culturii, UDMR-istul Demeter András István: Vând radioul la ruși cu 5 milioane (de euro) și îmi bag p..a în interesul național, pentru că eu sunt ungur! AUDIO AICI

Portalul maramureșean 2mnews face publică o înregistrare audio în care ministrul Culturii UDMR, Demeter András István (UDMR), are un violent derapaj verbal, înjurând grobian interesul național al României. UDMR-istul, contactat de 2mnews pentru a-și explica reacția, nu a infirmat-o. O prezentăm în format AUDIO mai jos.

AUR cere explicații premierului Bolojan și vicepremierului Oana Gheorghiu: ”Ce firmă românească de IT a fost tratată similar?” Cronologia unui lobby de nișă: De la emailuri oficiale, la primiri la Palatul Victoria

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, lansează acuzații extrem de grave la adresa Executivului condus de Ilie Bolojan. Acesta reclamă un tratament preferențial și un veritabil lobby guvernamental în favoarea diviziei de IT a grupului german Schwarz

Av. Adrian Toni Neacșu: CAZ PENAL: Emiterea de către Guvernul demis Ilie Bolojan a unei ordonanțe de urgență ulterior votării moțiunii de cenzură, un abuz grosolan. O ilegalitate atât de evidentă încât Parlamentul avea obligația s-o respingă definitiv

Nu avem numai o problemă abstractă de neconstituționalitate, șocantă oricum prin caracterul ei unic din 1991 până acum, ci și una de natură strict penală. Curtea Constituțională nu pedepsește, doar mustrează cu arătătorul, asta nu o poate face decât justiția.

Imagine generată de autor cu ajutorul Grok

Jurnalistul Patrick Andre de Hillerin trage un grav semnal de alarmă: ”Asistăm la o hoție generalizată, în aplauzele idioților utili - Se fură resurse, întreprinderi profitabile, se fură, cu nesimțire, viitorul acestei țări! Treziți-vă!”

Este, oameni buni, o imensă ticăloșie și o enormă bătaie de joc. Nu pot să înțeleg cum oameni aparent inteligenți mușcă la pseudo-argumentele acestor hoți de talie urieșească. PNRR-ul a fost un mișto colosal pe spinarea omului de rând. SAFE este de-a dreptul un jaf.

ZIUA ȘI NOAPTEA, CA HOȚII! BTI: Guvernul disperării: puhoi de legi modificate dintr-un foc prin OUG ilegală și neconstituțională. Dovada fraudei: SGG a informat oficial guvernanții că OUG-ul ”salată de fructe” trebuia redezbătută

Ultima ispravă a lui Bolojan: o OUG tip salată de fructe, care modifică haotic o droaie de legi fără legătură una cu alta, care afectează drepturile constituționale și care, pe deasupra încalcă mai multe legi, de la Codul administrativ la legea de funcționare a guvernului, la cea care reglementează tehnica legislativă ori la cea a Consiliului Legislativ. 

SUSȚINĂTORII LUI BOLOJAN: Andrei Pleșu, ultimul președinte al Fundației SOROS, a cărui soție de la ICR a colaborat cu DIE - Direcția de Informații Externe a Securității lui Ceaușescu - DOCUMENTELE CNSAS

Pe lângă celebra Ana Blandiana, de la coada lui Ilie Bolojan nu puteau lipsi Pleșu și Liiceanu, alături de Tismăneanu, vectori ai Rețelei SOROS - GDS în România, primul chiar ultimul fost președinte „pe viață” al Fundației Soros România. Colaboratorul regimului comunist Andrei Pleșu a avut la rândul lui o colaboratoare a „odioasei” Securități 

O pensionară e disperată si panicată după ultimele anunțuri ale lui CTP: La noi sfârșitul lumii vine zilnic. Și trece până seara

Postarea unei pensionare, terifiată de declarațiile făcute de CTP, menite, după chipul și asemănarea lui, să bage groaza în oameni, s-a viralizat rapid. Practic, CTP anunță apoclipsa după Bolojan, susținând că, dacă moțiunea de cenzură trece, țara va fi aruncată într-o criză, cum nu s-a mai văzut din sfârșitul negrilor ani 80 sub Ceaușescu”.

România, la coada clasamentului libertății presei. Cum a sfidat Ilie Bolojan jurnaliștii în cele 10 luni de mandat- VIDEO

România este aproape de coada clasamentului european privind libertatea presei! Într-un raport publicat recent, țara noastră se situează pe locul 49, la categoria „dificil”.  Organizația Jurnaliști fără Frontiere avertizează că independența mass-media suferă din cauza încercărilor de interferență politică, în special în ceea ce privește numirile șefilor posturilor publice de radio și televiziune și ale CNA.