Răzvan Belciuganu: Corbii lui Iliescu, Mitterand și Gorbaciov
Iarasi aflam despre grupul de conspiratori, de sorginte sovietica, din jurul generalului Militaru si Ion Iliescu. Insa dimensiunea aceasta nu e deloc completa.
Iarasi aflam despre grupul de conspiratori, de sorginte sovietica, din jurul generalului Militaru si Ion Iliescu. Insa dimensiunea aceasta nu e deloc completa.
La mai bine de 32 de ani de când români curajoși și-au dat sângele pentru a scoate țara din dictatură și comunism, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a publicat rechizitoriul din dosarul „Revoluției”
Scandalul percheziției fără precedent la domiciliul unui fost președinte al Statelor Unite ia amploare de la zi la alta, divulgând existența unui Stat Paralel american întins ca o pomană țigănească.
Laszlo Tokes, fost europarlamentar FIDESZ și președinte de onoare al UDRM și, totodată, fost informator al serviciilor de securitate comuniste și colaborator al celor ungare, potrivit lucrătorilor în domeniu,a abordat mereu la Tușnat problema autonomiei teritoriale a „ținutului secuiesc”
Presa britanică rostogolește teoria conspirației: „Putin este înlocuit cu un dublet corporal”. Iar adevărul vine din Honolulu: Putin „este literalmente cel mai puternic om din lume”. Și directorul CIA se plânge că Putin este „prea sănătos”
În Occident, cei care s-au opus restricțiilor pandemice au fost marginalizați social, demonizați de presă, bătuți (Canada și alte „democrații”). Dar nu condamnați la 10 ani de închisoare ca în Rusia!
Adevarul este ca multi dintre promotorii globalizarii de azi sunt evrei, dar de data aceasta lideri lor sunt total divizati. Unii dintre ei, cei din categoria lui Soros, urmaresc comunizarea lumii. Evreii constienti, care isi dau seama de pericolul care ne paste pe toti
Aflu că Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc dezaprobă organizarea unui eveniment, cu denumirea „Cenaclul Flacăra”, destinat zilei de naștere a poetului Adrian Păunescu
„Demoralizarea eficientă [a unei națiuni] este un proces ireversibil, cel puțin pentru o generație.” Iuri Bezmenov; Love Letter to America
Ministerul Apărării Naționale a șters videoclipul cu formația „Band of Brothers and Sisters” în care aceștia interpretau o melodie pe versurile poetului Radu Gyr „Ne vom întoarce într-o zi” la festivitatea de absolvire a studenților Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” și Universității „Lucian Blaga” din Sibiu.
Vineri, la ora 14.00, directorul SRI Eduard Hellvig a făcut o declarație de presă fără precedent în legătură cu pachetul de legi în domeniul securității naționale. El acuză de securism, paranoia și manipulare organul soroșist G4Media
Procurorii militari care au întocmit Rechizitoriul prin care 14 persoane au fost trimise în judecată în Dosarul Mineriadei arată că, în luna mai 1990, inculpatul Adrian Sârbu, mogulul uns cu alifiile tuturor regimurilor, pe atunci șeful de cabinet al premierului FSN Petre Roman, a gândit un atac terorist asupra manifestanților din Piața Universității și a cerut ministrului Apărării să-i pună la dispoziție 20 de kilograme de trotil pentru a-i arunca în aer pe protestatari
Secretariatul de stat pentru recunoașterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România a adoptat, cu unanimitate de voturi, retragerea titlului de luptător pentru victoria Revoluției din 1989 pentru Ion Iliescu
Jurnalul lui Ion Cristoiu din 2 spre 3 iunie 2022: 1. L-a intoxicat SRI pe Cosmin Prelipceanu de la Digi24? 2. Un mister: când a vorbit Mircea Geoană cu Vladimir Putin despre NATO?
Arta este o mare minciună care te ajută să înțelegi adevărul vieții. (Andrei Mihalkov Koncealovski)
Pe raftul de jos, descopăr cele trei volume ale lucrării colective România în cel de-al doilea război mondial, scoasă în decembrie 1989 de un colectiv avînd în frunte pe Ilie Ceaușescu. Despre lucrare vorbește generalul Ioan Talpeș în memoriile sale.
Toate agențiile și toată agentura transmit reacția fostului prim-ministru Ion Sturza la reținerea fostului președinte Igor Dodon. „Vine ceasul umilinței supreme. Astăzi-împărat, mâine-rahat”, scrie Ion Sturza pe Fb.
Revista "Literatura și Arta" de la Chișinău ne aduce nefasta știre că Grigore Vieru s-a retras din Comitetul Director al Uniunii Scriitorilor din Basarabia, ceea ce e totuna cu despărșirea de această uniune scriitoricească
În acea zi istorică nu am avut posibilitatea să mă aflu la Prut sau să trec Prutul împreună cu cei peste un milion de români de pe ambele maluri care au luat parte la această acțiune de suflet pentru că, de la ora 06.00, țin minte, aveam program la postul național de radio.
Iată de unde vin rădăcinile atacului recent („îmbrățișării otrăvite”), din partea cercurilor neomarxiste de la București (Armand Goșu, Ioana Dogioiu de la Spotmedia etc.), asupra românilor, inclusiv a basarabenilor, care pledează, în
Colegul nostru Victor Roncea, redactorul șef al ActiveNews, a câștigat pentru a treia oară același proces cu patronul Humanitas, omul de afaceri Gabriel Liiceanu, fost candidat la Parlamentul României, susținător USR și membru GDS.
Șase oameni de afaceri ruși proeminenți ar fi murit prin sinucidere de la sfârșitul lunii ianuarie, iar trei dintre ei ar fi ucis membri ai familiilor lor înainte de a-și lua propria viață. Patru dintre cei decedați erau asociați cu gigantul energetic rus de stat Gazprom
Ucraina s-ar putea dezintegra în mai multe state din cauza politicii țărilor occidentale, a declarat marți secretarul Consiliului Securității Rusiei, Nikolai Patrușev, într-un interviu acordat oficiosului rus Rossiiskaia Gazeta, citat de EFE și Agerpres.
Se confirma tot ce am afirmat la inceputul acestui razboi. Lovitura este in sud, nu in nord! Insula Serpilor este ocupata, cu toate ca putea fi salvata daca ar fi existat un condominium prealabil NATO / Romania - Ucraina.
Un senator USR de Iași acuză Primăria orașului-capitală a Moldovei că este „autoarea unei multiple orori culturale” și că promovează revizionismul teritorial, după ce o hartă a Regatului României Mari a fost afișată pe gardul unui parc
Redactorul-șef al Novaya Gazeta, jurnalistul rus Dmitri Muratov, laureat Nobel pentru Pace în 2021, a fost atacat într-un tren, cu vopsea cu acetonă, de către o persoană necunoscută.
Un politician rus de extremă dreapta care a dezvăluit data aproximativă a invaziei lui Vladimir Putin în Ucraina ar fi murit din cauza Covid-19, în ciuda faptului că s-a lăudat că a făcut opt injecții Covid din august 2020 încoace
„De fapt, a avut loc un atac terorist în această dimineață devreme, deși sunt multe circumstanțe care fac acest incident mai greu de înțeles”, a declarat Kuzmin pentru postul de televiziune Rossia-24.
Rusia lui Putin: Cei mai bogați 500 de oligarhi, cu o avere cumulată de 640 de miliarde de dolari și reprezentând doar 0,001% din populație, au mai mulți bani decât 99,8% din populația adultă, sau 114,6 milioane de persoane.
Zelenski a omis deliberat comunitatea românescă din cuvântarea sa de Ziua Unității Ucrainei. În urmă cu doi ani, la o altă adresare de Ziua Unității, Zelenski afrima că „România a ocupat Bucovina de Nord” (corect: nordul Bucovinei).
„Nu vom primi din Ucraina vreun răspuns” cu privire la milioanele încasate de Hunter Biden din afacerile energetice pentru care nu era apt în nici un fel, spune Trump. „Și nici de la China”. Dar de ce nu vorbește Putin, care „sigur știe”
România - care depune atâtea eforturi umanitare pentru ucraineni - trebuie să fie prezentă în orice fel de Tratat, negociere sau înțelegere care ar aduce pacea și liniștea țării vecine și ar putea avantaja automat și firească reîntregire națională și teritorială.
Observația lunii este punctată de Paul-Cristian Dascălu, care îi demitizează atât pe Vladimir Putin, cât și pe Volodimir Zelenski, cei doi idoli de paie ai războiului din Ucraina
Pe mine războiul ăsta m-a terminat complet. Și fizic. Mi-e rău îngrozitor de atâta moarte și durere. Ipocriții îmi zic de Serbia, Siria. Iertați-mă, că n-am plâns pentru ei, dar știam sporadic și filtrat de ororile de acolo. Aici ni s-a vărsat toată copaia iadului în inimi.
Senatoarea Diana Iovanovici Șoșoacă, doi deputați ex-AUR și un deputat PSD au fost în audiență pe la poarta nouă a Ambasadei Moscovei la București, pentru a propune Rusiei „neutralitatea României” în războiul din Ucraina
Astăzi s-a desfășurat la Curtea de Apel București primul termen în noul proces Liiceanu vs Roncea și Libertatea Presei, după ce omul de afaceri din spatele Editurii Humanitas a obținut contestarea deciziile tuturor instanțelor anterioare la ICCJ
Într-un editorial exploziv, jurnalistul Sorin Roșca Stănescu îl acuză pe fostul președinte Traian Băsescu de colaborare cu KGB și serviciile lui succesoare. Roșca susține că Băsescu a fost recrutat de traficantul de armament rus Viktor Bout
Prin aceasta rușii câștigă poziții care dominează țările românești și Dunărea, câștigă Hotinul, de unde dominează intrările despre miazănoapte ale Carpaților, câștigă în sfârșit o înrâurire mai directă asupra poporului român.
Cum a ajuns tănărul Abramovici miliardar, azi cu o avere oficială de 13 miliarde de dolari? Simplu: furând Rusia. La început pentru el, apoi pentru camarila lui Putin. De altfel, oligarhul e poreclit și „Pușculița lui Putin”.
După ce au discreditat relatarea adevărată despre laptopul lui Hunter Biden, pe care ActiveNews a prezentat-o în premieră în presa din România, 51 de „experți” în „informații” refuză să își ceară scuze pentru că au dezinformat cu...