19 noiembrie 1979. 46 de ani de la inaugurarea Metroului. Curiozități despre metroul bucureștean. Mai multe stații și-au schimbat denumirea după 1990. FOTO cu Ceaușescu
Prima garnitură cu călători a circulat începând cu data de 19 noiembrie 1979, iar deschiderea oficială a fost pe 19 decembrie 1979. În tot acest interval de o lună, metroul a circulat în sistem de încercare-verificare, adică metroul circula doar în orele de vârf iar intrarea era gratuită