Organizația: OMV Petrom

AUR propune o lege pentru protejarea infrastructurii critice: statul să dețină minimum două treimi din companiile strategice

AUR a anunțat depunerea unei inițiative legislative prin care statul român să fie obligat să păstreze controlul asupra companiilor care administrează infrastructura critică națională, de la energie și transporturi până la alte sectoare strategice. Prin proiectul inițiat, AUR propune ca statul român să păstreze controlul majoritar, de minimum două treimi, în toate companiile care administrează infrastructură critică națională.

Senatoarea AUR Păucean Fernandes Luminița a cerut Ministerului Energiei clarificări privind componenta economică și de mediu a proiectului ”Neptun Deep” derulat de consorțiul OMV Petrom – Romgaz

Doamna Senator Păucean Fernandes Luminița a inițiat o interpelare adresată domnului Sebastian-Ioan BURDUJA, ministrul Energiei, cu privire la proiectul ”Neptun Deep”. Inițiativa vizează clarificarea unor detalii cu privire la asigurarea intereselor naționale în acest context:

Foto: RomâniaTV

Celebrul procuror Teodor Niță demască cartelul OMV: Au produs consecințe patrimoniale Statului român de peste 70 milioane euro. În urma afacerii, au intrat cu 51% sub controlul austriecilor

Un procuror din Constanța a început, în 2015, o cercetare penală împotriva OMV Petrom, despre care spunea că n-ar fi respectat condițiile de privatizare. Teodor Niță, procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța a întocmit o ordonanță în care a semnalat o serie de aspecte care ar indica încălcări ale legii penale.

Iohannis ordonă să se anuleze BOICOTUL LA ADRESA AUSTRIEI. O știre pe placul „suveraniștilor utili”. REACȚIE RAPIDĂ: Românii s-au săturat să fie slugile austriecilor și olandezilor. Să rămână Iohannis sluga lor! BOICOT AUSTRIA PÂNĂ LA CAPĂT!

După solidarizarea extraordinară a românilor împotriva ticăloșiei austriece, Iohannis a ieșit azi din bârlog ca să ordone anularea de urgență a boicotului. El a anunțat categoric că România nu va boicota Austria în niciun fel

Mihai Tîrnoveanu: EXISTĂ ȘI „SUVERANIȘTI UTILI”! Oportunitatea boicotării unui sistem financiar-securistic care strânge România în clește și o suge de resurse este UNICĂ: BOICOT AUSTRIA PÂNĂ LA CAPAT! Fără OMV, BCR, Raiffeisen, Schweighofer!

Măi fraților, de ani de zile tot strigăm boicot împotriva multinaționalelor și companiilor străine de ocupație și când în sfârșit se stârnește (nici NU mai contează motivul) un val prielnic în acest sens, se găsesc oameni, taman din zona „suveranistă” care ne spun că nu este bine cu boicotul.

GIGI BECALI: Klaus Iohannis să facă un gest clar contra Austriei. După ce ei au furat cât au fost imperiu de la toate țările, acum, când sunt o țară mică, tot criminali au rămas și vor incă să mai fure. Pentru mine, Austria nu mai există pe glob

„Au venit cu Petrom și au furat toată avuția noastră. Ne-au luat de proști și cred ei că sunt mai deștepți. Nu vor fi niciodată mai deștepți decât noi. Sunt mai proști și mai hoți decât noi! Și noi suntem umili.”

Klaus Iohannis cu soția și finii lor, familia Andreas Huber

Cum au pompat Austria și OMV în politicienii români, miniștri, premieri, candidați la prezidențiale: Klaus Iohannis, Mihai Răzvan Ungureanu, Victor Ponta, Popescu Tăriceanu, Nicolae Văcăroiu, Dan Barna, Viorica Dăncilă, Sevil Shhaideh, Virgil Popescu

Consulul onorific al Austriei la Sibiu, Andreas Huber, are două mari calități: este prietenul apropiat al devoratorului de păduri românești, Gerald Schweighofer, și totodată este și finul lui Klaus Iohannis care l-a cununat.

PROTEST pe patru roți AZI la BUCUREȘTI contra scumpirilor de carburanți și a Guvernului de 50 de bani. Piața Constituției, ora 17, benzinăriile din Centrul Capitalei, Piața Victoriei, ora 19.00. ACTUALIZARE VIDEO

În seara de Joi, 30 iunie, Bucureștiul se alătură protestelor împotriva dublării prețurilor la carburant: Mergem să protestăm împotriva acestui guvern și acestei clasei politice care vând România pe 2 lei și ne aruncă în scârbă 50 de bani ca să stăm cuminți.

Ilustrație: FB

GUVERNUL DE 50 DE BANI. Se anunță un protest masiv la București pe 30 iunie 2022 contra scumpirilor nejustificate ale carburanților și răspunsului „de 2 bani” al Guvernului Nicolae Ciucă, plagiat de la răposatul Nicolae Ceaușescu

Ne adunăm din toată țara pe 30 iunie 2022 în parcarea mare din Piața Constituției din București (Casa Poporului) la ora 17:00 pentru a transmite guvernanților și politicienilor mesajul răspicat al tuturor românilor care au protestat zilele acestea la pompe împotriva prețurilor aberante.

Foto: Oligarhul Arkady Rotenberg, decorat cu „Ordinul Prieteniei” de... prietenul lui din copilărie, Vladimir Putin. Împreună cu fratele său, Boris Rotenberg, a fondat Stroygazmontazh (grupul S.G.M.), cea mai mare companie de construcții de conducte de gaz și linii de alimentare cu energie electrică din Rusia. Fiul lui cel mare, miliardarul în euro Igor Rotenberg, născut în 1974, este acționarul majoritar al Gazprom Foraj iar cel de-al doilea fiu al său, Roman Rotenberg, este vicepreședinte al Gazprombank. Copiii din a doua căsătorie, cu Natalia, o fostă gimnastă născută în 1981, locuiesc în Marea Britanie

Av Gheorghe Piperea: Cum au distrus oligarhii ruși România. Fiecare leu dat pentru carburantul din România merge la oligarhii lui Putin și serviciile speciale rusești. De unde a apărut periculoasa simpatie pentru regimul chinezesc și autoritarismul rusesc

Rolul oligarhilor ruși a fost întotdeauna acela de para-trăsnet al serviciilor secrete ruse. Așa cum serviciile secrete și multinaționalele vestice utilizează „societăți cu scop special” (SPV), serviciile secrete ruse utilizează oligarhi