Ion Cristoiu: Toți anticomuniștii și antisecuriștii au o problemă. Cu cât ești mai suspect de ceva, cu atât ești mai anti
Jurnalistul Ion Cristoiu spune că președintele Iohannis știa de trecutul de procuror comunist al lui Augustin Lazăr
Jurnalistul Ion Cristoiu spune că președintele Iohannis știa de trecutul de procuror comunist al lui Augustin Lazăr
Ion Cristoiu vorbește în premieră despre Hotărârea CSAT nr. 17 din 2005,
Jurnalistul Ion Cristoiu a fost audiat, joi, la Secția de Investigarea a Infracțiunilor din Justiție (SIIJ), în dosarul fostei șefe a DNA
Ion Cristoiu susține că dacă președintele Iohannis se menține la actualul scor din sondaje, în jur de 35%, nu mai are șanse
Într-un amplu material publicat miercuri pe blogul personal, jurnalistul Ion Cristoiu analizează manifestul „Pentru o renaștere europeană” adresat luni de președintele francez Emmanuel Macron către 28 de publicații din toate țările membre U.E.
Jurnalistul Ion Cristoiu susține că interviul acordat de Laura Codruța Kovesi, sâmbătă, la Europa FM, ar fi parte dintr-o campanie
Ion Cristoiu continuă analiza Raportului realizat de către firma britanică Intelligence SC Strategy și afirmă din document se pot desprinde niște concluzii interesante. Printre altele, jurnalistul crede că pe teritoriul României acționează mai multe servicii de informații străine.
În „Gândul de duminică” jurnalistul Ion Cristoiu scrie pe blogul său despre existența unui document secret despre
Noua ordonanță privind Justiția este intens criticată de magistrați, de președintele țării și de liderii Comisiei Europene.
„Acum, cînd am văzut că Guvernul n-a modificat bugetele Serviciilor, se mai îndoiește cineva că Liviu Dragnea n-a făcut altceva
Zilele trecute, un fost fruntaș țărănist, student la Cluj în aprilie 1964, îmi descria atmosfera din acea lună, în care conducerea Partidului comunist adoptase bine știuta „Declarație de independență” față de URSS (urmare Planului Valev).
Jurnalistul Ion Cristoiu a reacționat la afirmațiile Ambasadei Rusiei la București, în care aceasta minimaliza abuzurile soldaților sovietici pe teritoriul României în timpul celui de-al doilea război mondial.
Eliberarea rapidă a Elenei Udrea din Costa Rica nu putea fi realizată decât prin intermediul unei operațiuni care s-a desfășurat cu o decizie de sus, scrie jurnalistul Cornel Nistorescu.
Jurnalistul Ion Cristoiu lansează o teorie privind eliberarea Elenei Udrea din Penitenciarul din Costa Rica. Într-un text publicat pe blogul său, în
Evenimentul istoric publică azi un document, în exclusivitate, în care istoricul Lucian Boia apare drept colaborator al Centrului de Informații Externe (actuala SIE).
Președintele Klaus Iohannis a participat, sâmbătă, la Alba Iulia, la ceremonia de sărbătorire a Centenarului Marii Uniri
Jurnalistul Ion Cristoiu a făcut o analiză extrem de dură după prezentarea Raportului MCV la adresa României,
Referendumul pentru familie nu a trecut pragul legal de prezență, minim 30%, iar jurnalistul Ion Cristoiu consideră că România rămâne dependentă de „mașinăriile de partid”.
Pe 4 octombrie 2013 ActiveNews.ro se lansa în peisajul mass-media românesc. Erau vremurile protestelor pentru Roșia Montană care cuprinseseră întreaga țară.
Informația conform căreia câteva posturi de televiziune, inclusiv PRO TV și Realitatea TV,
Jurnalistul Ion Cristoiu a comentat scrisoarea pe care avocatul lui Donald Trump, Rudy Giuliani, a trimis-o președintelui României,
„Operațiunea Mortul”, adică mitingul de protest din fața Guvernului,
O lege de o importanță foarte mare, a trecut în liniște prin Parlament. Legea terorismului a trecut repede prin Comisii
„Cred că trăim, prin Donald Trump, un moment istoric de care nu ne dăm seama și anume adevăratul sfârșit al Războiului Rece
Condamnarea pe fond a lui Liviu Dragnea la o pedeapsă de 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru instigare la abuz
Jurnalistul Ion Cristoiu l-a dat în judecată, miercuri, pe fostul cercetător CNSAS Mădălin Hodor, după ce acesta a susținut că jurnalistul ar figura pe o listă cu surse ale Securității.
Implicarea în viața politică a Serviciilor secrete, a Procuraturii, la comanda Președintelui, e nu numai o sfidare
Jurnalistul Ion Cristoiu comentează pe blogul său evenimentele recente din politica externă a României, care au dus la un nou conflict
Jurnalistul și publicistul Ion Cristoiu mărturisește, din nou, că este un avid cititor al siteului ActiveNews.ro.
Jurnalistul Ion Cristoiu susține că fugarul Sebastian Ghiță este pregătit să publice celebrul filmuleț în care
Luni seara s-a difuzat a treia parte a interviului realizat de Ion Cristoiu cu fostul deputat PSD Sebastian Ghiță în Serbia.
Sebastian Ghiță a explicat într-un interviu realizat de jurnalistul EVZ Ion Cristoiu, cum Direcția Națională Anticorupție (DNA) și-ar fi pregătit o listă de denunțători pe care îi folosește în declarații în anumite dosare.
„Românul care crede că neizbutind în țara lui poate să izbutească mai bine aiurea cred, afară de cazuri cu totul speciale, ca talentul artistic (și încă, cine știe!), că se amăgește, eludînd numai dificultatea cu o speranță”, scria Arghezi.
Jurnalistul Ion Cristoiu nu se înscrie în tabăra celor care apreciază rolul jucat de fostul suveran al României în istorie.
La Rossoșka, regiunea Volgograd din Rusia, a avut loc recent reînhumarea a 345 de militari români căzuți în bătălia la Stalingrad în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
Jurnalistul Ion Cristoiu vorbește pe blogul personal despre o nouă filă a istoriei. Acesta relatează aspecte incredibile din Al Doilea Război Mondial.
Jurnalistul Ion Cristoiu scrie, în Gândul de Marți, despre situația școlilor românești din Ucraina,
Jurnalistul Ion Cristoiu, fondatorul celui mai cunoscut cotidian din România, Evenimentul Zilei, afirmă într-un editorial
Ion Cristoiu vorbește în Gândul de Marți, despre concediul pe care l-a avut în Germania și despre mentalitatea și comportamentele nemțești
Jurnalistul Ion Cristoiu vorbește în „Gândul de luni”, de pe blogul său, despre victimele făcute de americani în al doilea Război Mondial, precum și despre monumentele comemorative din diverse state ridicate în memoria lor.