Marta Petreu, clujeanca care L-a înjurat pe Dumnezeu, primită în Academia Română
Marta Petreu: „Deschide Doamne gura ta nătângă/…/ Da. Gura ta bătrână și știrbă și gângavă/ gura ce-articulase Verbul// Deschide-ți Doamne gura ta ce pute”…
Marta Petreu: „Deschide Doamne gura ta nătângă/…/ Da. Gura ta bătrână și știrbă și gângavă/ gura ce-articulase Verbul// Deschide-ți Doamne gura ta ce pute”…
Uneori, chiar cînd cineva pare să te laude, printre rînduri poți să vezi săgeți otrăvite pe care lăudătorul ți le aruncă din motive știute numai de el. Așa face și colegul Ioan Buduca, în articolul „Eminescologi detectivi”
Cercetare de mîntuială în „Apostrof”. Marta Petreu, prin această așa-zisă „cercetare” eminesciană, ne
demonstrează că se simte bine acolo. Mai are, totuși, o șansă: să-și
pună cenușă în cap și să se lase de meseria asta, căci cercetarea este
la fel de grea precum carnea de porc. Deci, la cratiță, Marta Petreu!