Plânge-o, Ramona! Lacrimile progresiștilor la pierderea lui Bănescu
Motto:„Cultura generală, eleganța exprimării, cunoașterea neologismelor, nu trebuie să fie paravan al analfabetismului dogmatic și al globalismului eretic"(Avva Ghervasie)
Motto:„Cultura generală, eleganța exprimării, cunoașterea neologismelor, nu trebuie să fie paravan al analfabetismului dogmatic și al globalismului eretic"(Avva Ghervasie)
Am aflat amuzat (și puțin mirat) că la„Conferințele creativității” de la Iași Andrei Pleșu va vorbi împreună cu Vasile Bănescu. Curatoriați de o oarecare Ramona Ursu, celebră în Iași pentru serviciile sale de curatoriat la mai multe mâini.
Patriarhul Daniel, prin susținerea necondiționată pe care o dă purtătorului său de cuvânt - care a avut nesimțirea să terfelească inclusiv ierarhi vechi ai Bisericii, membri ai Sfântului Sinod, caz unic în lume, cred - nu face decât să arate ori că este presat de forțe exterioare Bisericii, ori că opiniile lui Vasile Bănescu sunt și ale Preafericirii Sale.
Sfântul Sinod al BOR „a luat act că, întrucât opiniile personale ale dlui. Vasile Bănescu nu sunt echivalentul unui comunicat de presă oficial al Patriarhiei Române, începând cu data de 1 martie 2024...”
O publicație apărută peste noapte și lăudată de la primul număr de Vasile Bănescu, încă purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, execută în rafală articole parcă la comandă contra unui singur om din România: IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, Vasile Bănescu, cunoscut și ca un mare cuceritor de Facebook, a ales din nou, în loc să tacă ca totuși să devină filosof, să se zborșească la IPS Teodosie și presa liberă care îi dezvăluie imoralitatea și derapajele
Jurnalista ieșeancă Ramona Ursu, cea care îndemna pe cale orală și redacțională ca „popii” să fie atacați cu „scandaluri sexuale, înjurături, tâlhării” dar acum îl apără cu frenezie pe purtătorul de cuvânt al Patriarhului Daniel, Vasile Bănescu, are o demnă urmașă la prefectura de Iași: Mara Gheran.
Bănescu: "A pleda pentru întâlniri publice relaxate, nu crispate, între marii intelectualii și reprezentanții bisericii, având încă în memorie episodul filocalic atât de rodnic al Rugului Aprins din secolul XX (sic!), este nu doar onorant, ci și absolut necesar."
Cunoscutul cocostîrc de la catedrală Vasile Bănescu pare că și-a găsit, în sfârșit, succesorul, în persoana la fel de cunoscutului anticreștin atrofiat sufletește și nu numai
Ramona Ursu, cea care îndemna pe cale orală și redacțională ca „popii” să fie atacați cu „scandaluri sexuale, înjurături, tâlhării” evoluează pe același podium și se arată acum susținătoare a purtătorului de cuvânt al Patriarhului Daniel, Vasile Bănescu
Solicităm Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române să ia măsurile necesare împotriva unui autointitulat „reprezentant al Bisericii” care sfidează absolut morala creștină și respectarea vieții și a sufletelor copiilor uciși în numele științei și care MINTE PUBLIC, în numele BOR, cu privire la o chestiune de o asemenea gravitate.
"Există un dosar la CNSAS pe numele lui Marian Munteanu", a "confirmat"pentru presă Dinu Zamfirescu
Cotidianul.ro a intrat în posesia unor documente din "Dosarul de Securitate" al lui Marian Munteanu și demonstrează că așa-zisul text al "Angajamentului" publicat de Ramona Ursu în Adevărul este un fals.
De ce cred că toată propaganda deontologilor de la ziare este un pur exercițiu de manipulare în chestiunea Marian
Publicația Adevărul, prin vocea Ramonei Ursu, jurnalist specializat în subiecte dure și controversate