Persoane: Silviu Vexler

11 iunie 2025 - Legea Vexler a Coaliției PUPU. 11 iunie 1948 - Marea Naționalizare. Ziua în care 8.894 de întreprinderi industriale și miniere, de transport, bancare și de asigurări au fost trecute din proprietate privată în patrimoniul statului

La 11 iunie 1948 a fost dată lovitura de grație proprietății private din România prin exproprierea majorității întreprinderilor prin adoptarea Legii cu privire la naționalizarea principalelor întreprinderi industriale, miniere, bancare, de transport și asigurări.

Foto: Agerpres

Magda Ursache, lecție pentru ”anti-gogoloaga” Cosette Chichirău: ”Latinitatea strigă din tranșee - Alo, Primăria, puneți la loc, pe Copou, bustul Poetului. Și nu oricum, ci cu gardă de onoare, așa cum merită Goga. Ieșenii vă vor susține!”

De moartea civilă a lui Goga se ocupă Cosette Chichirău, care nu știe, pesemne, că Goga a fost condamnat la moarte în contumacie de autoritatea austro-ungară, deranjată de lupta lui pentru drepturile românilor ardeleni. Cum să-i placă cel supranumit apostolul Unirii? 

Alexandru Bîtea: Cum am ajuns ca marii scriitori ai României să fie cenzurați în propria lor țară? STOP LEGEA VEXLER! Senatul a respins proiectul înaintat de senatorul SOS Miron Manega

S-a început cu scoaterea din spatiul public al ”poetului pătimirii noastre”, dl Octavian Goga. Concret, la Iași Primăria a înlăturat bustul lui O. Goga din Copou. De ce? O asociație din Arad a considerat ca poetul intră sub incidenta legii Vexler iar Primăria s-a conformat imediat.

Ioan Aurel Pop: Octavian Goga și ”invazia imbecililor”. ”Babilonul” austro-ungar prezentat ca Raiul pe pământ. Cum să duci prostia, ignoranța, tupeul, xenofobia, șovinismul până într-acolo încât să-i absolvi pe stăpâni și să-i acuzi pe supuși?!

Văd că este lăudată Primăria din Iași pentru că a fi avut „sânge în instalație” prin îndepărtarea statuii lui Octavian Goga de pe Copou, statuie care ar trebui topită și făcut „ceva folositor din metal”; sunt îndemnați toți primarii din țară să dea statuile jos, să schimbe denumirile de instituții și străzi, „pe criterii de bun simț”, care ar lipsi din „societatea 

Viorica Bălteanu: Trei pentru Goga! Sub aripa Sfântului Iosif cel Nou de la Partoș. Legea vexleriană trebuie abrogată!

După înfrățirea, în 25 aprilie abia încheiat, a cenaclurilor timișorene RESPIRO și CONSTANTIN BRÂNCUȘI, în 17 florar, s-a petrecut o altă minune împlinitoare. „Binomul” a devenit un trio fabulos. Cum asta? Să vedem mai jos, fiindcă răul cel mai crâncen ꟷ prin voia Proniei – poate înlesni ivirea unui bine imens. Să auzi, să vezi, și să nu crezi!

Legea Vexler vrea să facă noi victime! Emil Boc anunță că NU va schimba numele străzii Radu Gyr: ”Schimbarea nu poate fi fundamentată pe percepții publice sau interpretări istorice subiective”. Ce spune despre ”scandalul Goga” de la Cluj

O campanie antiromânească de scoatere în afara istoriei a unor personalități ale României continuă să provoace dezbateri  în spațiul public.  După ce, în ciuda protestelor, au eliminat numele lui Mircea Vulcănescu acordat unui liceu din Bucrești, a venit rândul poetului și politicianului Octavian Goga, al cărui bust din Iași a fost îndepărtat, la cererea 

Trebuie înlăturat Cătălin Avramescu dintr-un institut al Academiei pentru atacarea lui Mircea Eliade, membru titular post-mortem al Academiei Române? Mircea Stănescu: PUȚINTICĂ ISTORIE SPONTANĂ

Părea om serios, dar avea momente în care o lua complet razna. Apoi chiar a luat-o razna, după ce anticomunistul din el a început să ciugulească din palma fostului secretar al Asociației Studenților Comuniști a aceleiași Facultăți de Filosofie, Cristian Preda; de această dată la Facultatea de Științe Politice a UB.

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Pr. Adrian Agachi, despre corifeii corectitudinii politice: Să ne oprim din această vânătoare de vrăjitoare. Riscăm să ardem simbolic cărțile care nu corespund standardelor ideologice

Să ne oprim din această vânătoare de vrăjitoare, din această învrăjbire fără limite. Altfel, riscăm ca mâine să avem un alt „poet național”, să ajungem la arderea simbolică a cărților tuturor celor care nu corespund standardelor ideologice ale momentului și să ne arătăm unii pe alții cu degetul, cultivând ura pentru ceea ce nu am știut să vindecăm la timp”, 

Foto: Ziarul Făclia

Românii se ridică pentru apărarea Marelui Român Octavian Goga - Valuri de reacții de la Iași, Timișoara, Cluj-Napoca, Brașov și București. Redacția ActiveNews se alătură demersurilor naționale - D E C L A R A Ț I E

Valul de reacții împotriva „epurării” culturale a lui Octavian Goga ia amploare. După Apelul lui Ioan Aurel Pop și poziția Academiei Române, filiala Cluj-Napoca, acum grupul de intelectuali din jurul revistei „Orașul” și filiala clujeană a Asociației ASTRA au dat publicității o declarație comună de protes

Poziție extraordinară a acad. Ioan Aurel Pop: ”Radu Gyr și Octavian Goga fac parte din istoria culturii românești și trebuie păstrați ca atare. Regimurile care aplică legile retroactiv sau care sancționează vini din trecut sunt regimuri nedemocratice”

Cine suntem noi să judecăm ideile și să condamnăm oamenii pentru ideile lor? Dacă Paulescu a lăsat o descoperire medicală deosebită, dacă Radu Gyr a scris o poezie bună, dacă Octavian Goga a îndemnat la egalitatea românilor din Ardeal cu ungurii și sașii din Ardeal. Oare să fi devenit noi judecători? Să ne arogăm atribute de Dumnezei?

Florin Palas: Războiul împotriva poetului național Octavian Goga continuă! Poziția Academiei Române - filiala Cluj-Napoca: ”Schimbarea denumirii străzii și a denumirii Bibliotecii Județene Octavian Goga ar crea un precedent periculos”

Avocatul-avatar a chemat în judecată Consiliul Județean Cluj, căruia îi solicită eliminarea numelui lui Octavian Goga din denumirea Bibliotecii Județene din Cluj-Napoca și schimbarea denumirii unei străzi care poartă numele poetului.

Miron Manega: Legile Vexler încalcă 17 articole din Constituție. Eu sunt autorul proiectului intitulat ”Lege privind legitimitatea apărării intereselor naționale ale României” - DECLARAȚIE POLITICĂ

Doamnelor și domnilor senatori, am urmărit cu uimire, dar și cu oarecare amuzament, efectele neașteptate în spațiul public, dar și în Parlament, ale unui proiect de lege inițiat de subsemnatul și depus la Biroul Permanent al Senatului în data de 23 martie. Este vorba de proiectul „Lege privind legitimitatea apărării intereselor naționale ale României”.

Cine este avocatul Bogdan Ionescu, cel care a obținut eliminarea lui Octavian Goga din Iași cu concursul Primăriei. E membru PNL

Potrivit mai multor surse, cel care a cerut și obținut eliminarea bustului lui Octavian Goga din Iași e avocatul Bogdan Ionescu din Arad, care a înființat un ONG, intitulat „Asociația pentru Prevenirea și Combaterea Antisemitismului și Legionarismului”. Ionescu se mândrește că reclamă la toate instituțiile posibile persoane care emit păreri care îl irită.  

Colaj: CNA / CC al PCR

Bănescu a turbat. Ginerele cancelarului lui Ceaușescu s-a răstit pentru Vexler la parlamentarii Opoziției la fel ca Iliescu: ”Animalelor”! Să-l ia CNA-ul!

Ginerele ultimului cancelar al lui Ceaușescu, Vasile Bănescu, a luat-o razna în postul mare, bântuit complet de duhurile CNA. Depășind orice limită a bunului simț, pentru Silviu Vexler și legea lui tiranică, ex-comunicatorul Patriarhiei se burzuluiește ca la piață la parlamentarii Opoziției creștin-democrate exact ca Iliescu în vremurile lui 

Predică extraordinară rostită de PS Ambrozie la Mănăstirea Comana: ”Nu ne mai putem cinsti eroii. Pe Valeriu Gafencu, pe Radu Gyr. Aceasta este cea mai mare dramă pe care o trăiește poporul român, pentru că s-a făcut lege împotriva eroilor noștri!” VIDEO

„Suntem de multe ori confuzi, dezamăgiți și triști, pentru că vedem că politicile sociale sunt lipsite de empatie și de compasiune. Când vezi bătrânii că trebuie să aleagă între lemnele de foc și medicamente și le aleg pe cele dintâi, sacrificându-le pe cele din urmă, care le sunt vitale, îți dai seama cât de mult s-a schimbat lumea”, a spus ierarhul.

PS Ambrozie: Trebuie canonizați toți sfinții închisorilor care sunt pe ”lista de așteptare”. Biserica lui Hristos suntem toți. De ce nu mărturisiți? Vă e teamă de legile lui Vexler care sunt împotriva noastră? Luați exemplul Părintelui Justin cel Viu!

„Oameni buni, luați putere din aceste minuni care se petrec ca să nu plecăm din lumea aceasta cu regretul că n-am făcut ceea ce putea să facem. Fiți mărturisitori!”, a îndemnat episcopul Bisericii Ortodoxe Române, Preasfințitul Părinte Dr. Ambrozie al Giurgiului.

Silvian-Emanuel Man: Un an de când am fost acuzat de unii capi PNL și Institutul ”Elie Wiesel” de ”acțiuni subversive, antidemocratice, de luptă împotriva regimului”, pogromuri, violențe împotriva minorităților etc.

De ce avem oameni politici care joacă alba-neagra cu istoria și cu memoria unui întreg popor? Pentru că și dacă îi întrebi pe unii de ce atacă și pe alții de ce fac joc de glezne când spun că o apără, răspunsul este unanim. Pentru că nu vor să supere partenerii externi și pentru că fac doar cât să-și țină electoratul încălzit, fără să-și asume riscuri. 

Pomenire cu Jandarmerie pentru Sfântul Închisorilor? ActiveNews atrage atenția că Valeriu Gafencu NU SE ÎNCADREAZĂ în Legea ANTI-CONSTITUȚIONALĂ și ANTI-UMANĂ ”VEXLER”, invocată în mod eronat de Arhiepiscopia Romanului

Afișul de mai sus care poartă efigia Arhiepiscopiei Romanului conține în mod ciudat un avertisment eronat cu privire la parastasul de mâine, miercuri, 18 februarie, pentru Valeriu Gafencu, cel denumit de Nicolae Steinhardt „Sfântul Închisorilor”, și anume ce că anul acesta „manifestările religioase se vor desfășura cu respectarea prevederilor Legii