Persoane: Tudor Popa
FOTO: Episcopia Basarabiei de Sud

Ilie Ilașcu a luptat și a fost închis pentru ROMÂNIA MARE, nu pentru moldoveniști ca Maia Sandu. Adevărul care nu se spune nici la București nici la Chișinău - VIDEO

„Ilie Ilașcu va rămâne un simbol al rezistenței și al luptei pentru integritate (? - n.n.). Dar el nu și-a trădat țara (? - n.n.). Ilie Ilașcu a ales, cu fruntea mereu sus, să meargă la moarte pentru independența Republicii Moldova (? - n.n.) și va rămâne un simbol al tuturor moldovenilor (??? - n.n.)”.

Foto: Victor Roncea

Ce au strigat unii dintre cei mai frumoși români din Basarabia, aflați în cușcă la Tiraspol: Te iubim, popor român! Arestarea și eliberarea după 15 ani de temniță a Eroilor Români din Transnistria. 2 și 4 iunie în Istoria recentă a României mici. VIDEO

Așa cum sfinți români pășesc printre noi neștiuți, asigurând rezistența și mântuirea neamului prin jertfa și rugăciunile lor, tot așa, fără prea mult zgomot, adevărați eroi luptă, cu smerenie, pentru România. Și sunt aprig pedepsiți pentru aceasta.